Головна Головна -> Реферати українською -> Економічна теорія, Політекономія -> Місце та роль людини в ринковій економіці

Місце та роль людини в ринковій економіці

Назва:
Місце та роль людини в ринковій економіці
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,93 KB
Завантажень:
126
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
ВСТУП

У роботі висвітлюються гострі проблеми визначення нової ролі людини в економіці, значення для сучасного етапу розвитку економічної науки нових знань про людину. Пропонується орієнтація викладання в освітніх закладах економічної теорії, яка б враховувала сучасні тенденції економічної психології, поведінкової і експериментальної економіки. Адже поведінкова економіка — галузь економічної науки, що вивчає поведінкові аспекти прийняття економічних рішень , найважливішого етапу управління економічними процесами. Йдеться також про відставання України у вирішенні проблем людського розвитку, вносяться пропозиції щодо можливих шляхів вдосконалення соціальної політики держави.

Людина є вищим, споконвічним об'єктом дослідження. Ще Гете зазначав, щоб людину зрозуміти, щоб вибратися з лабіринту її побудови, необхідні загальні знання органічної природи. Навіть людську постать не можна зрозуміти шляхом простого споглядання її поверхні, потрібно знайти її внутрішню побудову, розняти її частини, звернути увагу на те, як вони пов'язані між собою, пізнати їхні розходження, ознайомиться з їх функціями і рефлексами, запам'ятати в собі таємне, те, на чому спочиває все інше, — словом, основу явища. Тільки тоді можна дійсно побачити і відтворити те, що живими хвилями рухається перед нашими очима як прекрасне неподільне ціле .

Людина завжди була об'єктом дослідження економічної науки. Але основні напрями цього дослідження не виходили за рамки формально-аксіоматичних моделей і були слабко пов'язані з реальною економічною поведінкою. Економічні науки не формували методи і доктрини, в основі яких була б модель homo oeconomicus, - модель персональної економічної людини. Особливо відставала в цьому відношенні економічна теорія в колишньому СРСР. В той час, коли світова наука повним ходом вже досліджувала проблеми реальної економічної поведінки людини, в середині 70-х років минулого сторіччя у нас не було в галузі політекономії жодної дисертації з цієї проблематики.

А між тим, вся подальша реальність підтверджує, що її не можна вмістити у традиційні канонічні схеми, якими б аналітично зручними вони не були. Тому ціллю цієї роботи є зосередження уваги на вкрай актуальній проблемі — розвитку економічної теорії, впровадженні її нових розробок у практику вдосконалення освіти, формування пріоритетності державної політики в Україні щодо необхідності суттєвого підвищення рівня інвестиційних вкладень у людський капітал.

Ще у 1950-ті роки американський економіст і психолог Г. Саймон переконливо показав, що реальні люди, які приймають рішення, поводяться зовсім інакше, ніж це описано в підручниках з економіки. Обмеженість когнітивних здібностей не дозволяє реальним людям на практиці знаходити рішення, оптимальні з теоретичної точки зору. Це означає, що концепції, прийняті в стандартних моделях, повинні поступитися місцем іншим концепціям, більш коректним з дескриптивної (описової) точки зору. Роботи Г. Саймона, відзначені у 1978 р. Нобелівською премією «за піонерні дослідження процесів прийняття рішень в економічних організаціях», тоді ще не могли увійти в науковий арсенал, сприймалися більшістю економістів як побічна і малозначима галузь науки.

Однак за останні двадцять років предмет і метод економіки змінилися якщо не радикально, то дуже істотно. В університетські програми міцно увійшли такі основні емпіричні феномени, як парадокси чи «ефект оформлення» М. Алле в теорії індивідуального поводження в умовах ризику. У жовтні 2002 р. Нобелівський комітет присудив свою меморіальну премію у галузі економіки ще двом видатним вченим: Д. Канеману з Принстонського (США) і Ієрусалимського (Ізраїль) університетів «за інтеграцію результатів психологічних досліджень в економічну науку, насамперед в області суджень і прийняття рішень в умовах невизначеності» і В. Смиту з університету Дж. Мейсона (США) — «за утвердження лабораторних експериментів як інструменту емпіричного аналізу в економіці, зокрема, при дослідженні альтернативних ринкових механізмів»

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Місце та роль людини в ринковій економіці

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок