Головна Головна -> Реферати українською -> Економічна теорія, Політекономія -> Крива попиту, зміни попиту, переміщення по кривій та зрушення кривої

Крива попиту, зміни попиту, переміщення по кривій та зрушення кривої

Назва:
Крива попиту, зміни попиту, переміщення по кривій та зрушення кривої
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,72 KB
Завантажень:
70
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Попит – це економічна категорія, характерна для ринкового господарства, яка виражає сукупну суспільну потребу в різних товарах з врахуванням платоспроможності покупців.

Ринковий попит – це попит, який визначається як загальна сума всіх індивідуальних попитів при кожному значенні ціни.

Попит відображає ряд альтернативних можливостей, які можна відобразити в формі таблиці. Він показує ту кількість продуктів, на яку (при інших рівних умовах) буде пред’явлений попит при різних цінах. Попит переважно розглядається з позиції відносності ціни , іншими словами, ми вважали, що попит показує кількість продукту, яку споживачі будуть купувати за різними можливими цінами. В такій же мірі вірно і іноді і корисніше розглядати попит із кількісної точки зору.

Крива ринкового попиту показує загальний обсяг опиту всіх споживачів при будь-якій ціні (рис.1).

Вона виникає шляхом складання індивідуальних по питів. Оскільки криві індивідуальних попитів мають від'ємний нахил, то і крива ринкового попиту також матиме відповідний нахил.

На величину попиту, тобто на пересування точки по незмінній кривій попиту, впливає виключно ціна товару- Всі інші фактори, від яких залежить кількість товару, що споживачі готові придбати, належать до нецінових. їхня дія призводить до пересування самої кривої попиту на графіку вправо (збільшення попиту) чи вліво (зменшення попиту).

До нецінових факторів ринкового попиту належать:

— зміна споживацьких переваг під впливом зміни потреб споживача, моди чи реклами;

— зміна цін на інші товари, зокрема товари субститути чи товари-комплементи;

— кількість споживачів, які виходять на ринок цього товару;

— цінові очікування покупців;

— доходи споживачів.

Рис.1. Ринковий попит

На таблиці 1 наведена гіпотична шкала попиту одного споживача, який купує якусь кількість кукурудзи.

Ця таблична схема попиту відображає зв’язок між ціною кукурудзи та її кількістю, яку наш споживач бажає і в стані купити при кожній із цих цін.

Таб. 1. Попит індивідуального споживача на кукурудзу (гіпотичні дані)

Ціна за центнер Величина попиту в тиждень

5 10

4 20

3 35

2 55

1 80

Якщо ціна буде 5 грн. за 1 кг, то наш споживач зможе купити 10 кг в тиждень; якщо ж ціна складає 4 грн. – то 20 кг в тиждень і т.д.

Шкала попиту сама по собі не дає відповіді на питання, яка із піти можливих цін реально існує на ринку кукурудзи.

Графічно попит можна відобразити так:

Між ринковою ціною товару і тією його кількістю, на яку виникне попит, існує зворотна залежність, характер якої відображає закон попиту.

Суть закону попиту полягає в тому, що підвищення ринкової ціни при інших рівних умовах зменшує обсяг попиту, і навпаки, зниження ринкової ціни збільшує величину попиту.

Величина попиту не завжди залежить від ціни на продукцію. Величина попиту часто залежить від навколишніх споживачів. Кожен споживач відчуває на собі вплив смаків і переваг інших споживачів. Сучасна економічна наука особливо виділяє три найбільш типові форми впливу навколишніх людей на споживача, які породжують в поведінці покупця три ефекти:

- ефект приєднання до більшості (“юрби”);

- ефект сноба (покупець-сноб в жодному разі не придбає те, що купують всі).;

- ефект Веблена (престижного, або демонстративного, споживання).

У першому випадку споживач намагається купувати те, що купують всі.

У другому випадку у споживача реакція на моду має зворотну спрямованість.

У третьому випадку, споживач купує товари з метою справити враження на оточуючих. Це престижне або демонстративне споживання в літературі називається “ефектом Веблена”. Торатейн Веблен у своїх працях розтлумачив механізм престижного споживання, яке користується не реальною ціною, а престижною, не реальною корисністю блага, а показною, розрахованою на те, щоб створити враження при високий клас споживача.

5. Попит на товари при досконалій конкуренції:

На ринку досконалої конкуренції ціна – це задана величина: окремо взятий агент ринку ніякого прямого впливу на ціну не здійснює. Коли продавець встановить на свій товар вищу ціну, покупці перейдуть до його конкурента. Якщо ж він встановить нижчу ціну, він не зможе задовольнити весь попит, тому що частка його на ринку не є великою. Не в змозі змінити ціну і покупець. Пристосування до ринку в умовах досконалої конкуренції відображається в обсязі продажу і в обсязі купівлі.

Якщо виробник збільшує обсяг випуску продукції і ціна падає діє ринок недосконалої конкуренції.

Ринковий попит – сума всіх індивідуальних попитів.

Перехід від шкали індивідуального попиту до шкали ринкового попиту може бути легко здійснено внаслідок сумування величин попиту, які пред’явлені кожним споживачем при різних можливих цінах.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Крива попиту, зміни попиту, переміщення по кривій та зрушення кривої

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок