Головна Головна -> Реферати українською -> Економічна теорія, Політекономія -> Конкуренція і монополія в ринковій економіці. Ринкова ціна

Конкуренція і монополія в ринковій економіці. Ринкова ціна

Назва:
Конкуренція і монополія в ринковій економіці. Ринкова ціна
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,79 KB
Завантажень:
433
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Конкуренція і монополія в ринковій економіці. Ринкова ціна
План
1. Суть конкуренції. Конкуренція і ринок. Позитивні і негативні наслідки конкуренції
2. Конкуренція і монополія. Суть монополізму. Типи монополізму
3. Види конкуренції
4. Суть ціни. Фактори, що її визначають
5. Інфраструктура ринку. Суть і функції

Суть конкуренції. Конкуренція і ринок. Позитивні і негативні наслідки конкуренції
Одним із найважливіших елементів ринкового механізму є конкуренція. Конкуренція – це економічне суперництво між відокремленими виробниками продукції, робіт, послуг за завоювання ринку та отримання більшого прибутку. Без конкуренції ринкові відносини практично неможливі. Конкуренція виникає за певних умов:
1) наявності на ринку великої кількості незалежних покупців і продавців будь-якого ресурсу або продукту;
2) свободи для покупців і продавців виступати на тих чи інших ринках або залишати їх.
3) свободи виробляти ту чи іншу продукцію, обирати постачальників, розпоряджатися прибутками та вирішувати інші господарські проблеми.
4) пропозиція товарів повинна перевищувати попит. В умовах дефіциту товарів конкуренції не буде, бо тоді розкуповується все.
В умовах конкуренції економічна влада (можливість впливати на ринкові ціни) розсіяна між великою кількістю продавців і покупців, бо жоден продавець не може запропонувати таку кількість товарів і жоден покупець не може закупити таку кількість продукції, яка б помітно вплинула на їх ціну. В умовах конкуренції кожен, продавець вносить дуже малу частку товару в його сукупну пропозицію і він неспроможний впливати на ціну.
Широке розсіювання економічної влади становить основу конкуренції й обмежує можливість зловживати владою. Конкуренція обмежує можливості продавців і покупців реалізувати свої особисті інтереси. Водночас конкуренція в ринковій економіці реалізується в прагненні кожного суб'єкта одержати більший грошовий дохід, у прагненні виділитися серед рівних, довести свої переваги, утвердити своє панування, забезпечити собі вигідне становище і більший прибуток. Це породжує економічну боротьбу, яку називають конкуренцією. Перемога в конкуренції досягається за рахунок перемоги над конкурентом.
Суть конкуренції проявляється в тому, що вона, з одного боку, створює такі умови, за яких покупець має великий вибір товарів, а продавець — великі можливості для їх реалізації. З іншого боку у в обміні беруть участь дві сторони, кожна з яких ставить свій інтерес вище за інтерес партнера. У результаті і продавець, і покупець при укладанні угоди повинні йти на взаємний компроміс при визначенні ціни, інакше угода не відбудеться, і кожен з них зазнає збитків.
Неодмінною умовою конкуренції є економічна свобода і незалежність суб'єктів ринкових відносин. Ця незалежність проявляється, по-перше, в можливості самостійно приймати рішення про виробництво або купівлю товарів чи послуг; по-друге, в можливості самостійно вибирати ринкових партнерів. У процесі конкуренції суб'єкти господарювання взаємно контролюють один одного, причому здійснюється це переважно краще, ніж будь-яким державним органом. Конкуренція є також важливим інструментом регулювання пропорцій суспільного виробництва.
Конкуренція зумовлює позитивні і негативні наслідки.
Позитивним у конкуренції є таке:
1) вона сприяє розвитку НТП і впровадженню його у виробництво;
2) примушує економити ресурси, сприяє зниженню витрат виробництва і цін;
3) стимулює покращення якості продукції та обслуговування споживачів;
4) сприяє вирівнюванню норм прибутку.
Негативні наслідки:
1) конкуренція створює умови для безробіття, банкрутства окремих підприємств, призводить до розорення дрібних виробників, посилює майнове розшарування і нерівність;
2) веде до посилення диференціації доходів і створює умови для їх несправедливого розподілу;
3) сприяє виникненню економічних криз;
4) є важливим фактором посилення монополізації економіки.
У конкуренції застосовуються цінові і нецінові методи боротьби.
Цінова конкуренція означає, що основним методом боротьби проти конкурентів є ціна.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Конкуренція і монополія в ринковій економіці. Ринкова ціна

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок