Головна Головна -> Реферати українською -> Економічна теорія, Політекономія -> Основні протиріччя економічного розвитку

Основні протиріччя економічного розвитку

Назва:
Основні протиріччя економічного розвитку
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,15 KB
Завантажень:
202
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
РЕФЕРАТ
на тему:
“Основні протиріччя економічного розвитку”


Зростання виробництва, підвищення його ефективності досягається зусиллями людей, їхньою соціальною активністю. Але що ж спонукає людей постійно вдосконалювати своє виробництво, прагнути до все нових звершень? Таким джерелом суспільного (в т.ч. й економічного) прогресу є суперечності. Як це слід розуміти?
Кожне явище - це єдність протилежних сторін, які взаємно виключають одна одну, суперечать одна одній і разом з тим передбачають одна одну, не можуть існувати відокремлено і лише у взаємодії складають певну цілісність (явище). Тобто, кожне явище - це суперечлива сукупність (єдність), існування якої можливе лише в результаті подолання цих суперечностей. Але ж подолання одних суперечностей породжує інші. І так до безкрайності. Ці загальні положення є ядром закону єдності й боротьби протилежностей, який виступає рушійною силою розвитку в природі й суспільстві. Основні принципи цього закону стосуються й економічного розвитку.
Зокрема, найбільш загальною рушійною силою розвитку економічної системи - виробництва є суперечлива взаємодія виробництва й споживання. Потреба в споживанні породжує стимули до виробництва, але й сама потреба виникає з виробництва, породжується виробництвом. Див. схему 1.
 
Схема 1
Суперечлива взаємозалежність виробництва та споживання
 
Ця суперечність виступає як загальна й природна основа розвитку виробництва.
У реальному житті взаємодія виробництва й споживання зав-жди виступає в певній суспільній формі - тобто вона проявляється лише через економічні відносини людей. Відбиваючись у виробни-чих відносинах, потреби людей набувають форми економічних інтересів і стимулів. Мова про них піде далі.
Діалектика продуктивних сил і вироб-ничих відносин
Загальна суперечність виробництва і споживання проявляється в більш конкре-тній суперечливій єдності продуктивних сил і виробничих відносин. Щоб зрозуміти її суть і наслідки дії, звернемося до розвитку людського суспільст-ва. Що є рушійною силою цього процесу?
Примітивний характер знарядь праці первісних людей спону-кав їх об'єднуватися для спільної праці й полювання через те, що лише гуртом можна було добути засоби до існування. Це й зумови-ло колективізм відносин первісних людей. А відсутність додатко-вого продукту, знову ж таки через примітивні знаряддя праці, - відсутність експлуатації людини людиною.
Згодом виникають більш досконалі знаряддя праці. Зокрема, в східних стародавніх народів - складні іригаційні системи (Месопо-тамія, Вавилон). При примітивній, але масовій праці вони давали можливість виробляти додатковий продукт, що привело до пере-творення значної частини людей на рабів. За цих умов колективізм у відносинах став перешкодою використання їх у господарстві, що могло стримати подальший розвиток продуктивних сил. Ця суперечність породила виробничі відносини, що ґрунтувалися на деспотичній волі монархів, рабовласників, феодалів (рабство, кріпацтво) і поневолення праці. На основі цього виникла позаеко-номічна експлуатація, тобто експлуатація, яка передбачала особисту залежність раба, кріпака від свого власника.
Зародження великого машинного виробництва привело до ви-никнення нових форм організацій праці, форм, які виключають використання рабської або кріпацької праці. Тобто, поневолена праця, а отже, й відносини між людьми, породжені нею, стали гальмувати подальший розвиток продуктивних сил. Ця супереч-ність долається в результаті виникнення капіталістичних виробни-чих відносин, які характеризуються індивідуальною приватною власністю на засоби виробництва та найманою працею. За цих умов позаекономічна експлуатація безпосередніх робітників замінюється економічною експлуатацією.
Нарешті, сучасному господарству з його високим технічним рівнем, дуже складною внутрішньою організацією, розвинутим суспільним характером виробництва найбільшою мірою відповіда-ють виробничі відносини, які передбачають перетворення вироб-ника на господаря виробництва, а отже, й відсутність експлу-атації. Див. схему 1.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Основні протиріччя економічного розвитку

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок