Головна Головна -> Реферати українською -> Економічна теорія, Політекономія -> Трансформація соціально-економічної парадигми в економічній теорії

Трансформація соціально-економічної парадигми в економічній теорії

Назва:
Трансформація соціально-економічної парадигми в економічній теорії
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,95 KB
Завантажень:
305
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Трансформація соціально-економічної парадигми в економічній теорії


1. Сучасний етап наукового пізнання (в тому числі і економічного) характеризується переходом до методологічного плюралізму. Сьогодні жодна окремо взята (як було раніше) економічна теорія не може пояснити соціально-економічного розвитку суспільства. Визначальним стає плюралізм соціально-економічної теорії. Для осмислення цього важливо відмітити дві тенденції характерні для економічної науки в новітній час.
2. Концепція наукових парадигм — це концепція базових принципів, що розділяються фахівцями в тій або іншій науці. Зміна парадигми веде до появи нового бачення в тій же галузі наукового знання.
Поняття "парадигма" трактується двояко. По-перше — це наукова теорія, втілена в систему понять та закономірностей, які визначають істотні риси дійсності. По-друге — вихідна концептуальна схема, модель постановки та розв'язання проблем, що тривалий час домінує в науковому середовищі.
3. Економічна парадигма пройшла еволюційний шлях розвитку від поглядів А. Сміта і Д. Рікардо до сучасного етапу стану економічної науки.
Становлення і використання різноманіття соціально-економічної теорії в той же час визначає необхідність виділення провідного начала в її системі для пояснення «стрижня» об'єкта аналізу, що змінюється в сьогоднішніх умовах — інституціональної теорії. Це викликане тим, що економічна теорія в своїх колишніх постулатах перестала бути самодостатньою.
4. Об'єктивна необхідність методологічного плюралізму пояснюється наступними обставинами: відправною точкою для нього є категорія різноманіття (наявність різних станів певної системи, тобто різноманіття об'єктів); ускладненням кількісних зв'язків, що змінюються і залежностями.
Зростаюче різноманіття економічних теорій, що пояснюють соціально-економічне життя - це об'єктивна необхідність сучасного світу.
5. Головними чинниками нової економічної парадигми є виробництво інформації і знання, а головним суб'єктом — вільний творчий індивід.
Начальною категорією для методологічного плюралізму є категорія різноманіття (число різних станів певної системи, тобто різноманіття об'єкта). Цим пояснюється підвищений інтерес до інституціоналізму що пояснює економічну поведінку людини з її навичками, звичками, традиціями та ін.
Еволюція розвитку поняття "парадигма" привела до поняття "системна парадигма". На відміну від класичної схеми (Т. Кун), що передбачає монополію домінуючої парадигми, Я. Корнаї вважає, що вчені користуються однією й тією ж парадигмою у своїй дослідницькій діяльності за таких умов:—
при розв'язанні одних і тих самих проблем вони розглядають соціально-економічну діяльність під одним і тим самим кутом зору, вивчають одні й ті ж або подібні явища з огляду на однакові або подібні погляди та підходи;—
використовують єдиний або близький понятійний апарат;—
застосовують одну й ту саму або близькі методології для спостереження, емпіричної обробки та формулювання висновків, причому підкреслюють їх однаковими або схожими методами.
Тобто партнери за парадигмою не обов'язково спираються на однакові аксіоматичні передумови чи доходять одних і тих самих загальних висновків. Одночасно істотним є те, що парадигма - це довготривалий загальний спосіб мислення певного наукового співтовариства. Це важливий критерій того, що кожна парадигма певною мірою є системною. Життєздатність парадигми виявляється через реальну можливість пояснення розвитку тих чи інших суспільних та економічних явищ упродовж тривалого часу.
6. Адекватно змінюється і методологія дослідження, що спирається на плюралізм економічних теорій, тобто, методологічний плюралізм стає новою парадигмою у економічній науці. Сучасна методологія вибудовується на основі наступних принципів: (Мейлінс Е.)—
відбувається зміна моністичного пояснення соціально-економічного розвитку на користь плюралістичного (наприклад, зростає значення позаекономічних факторів розвитку); послаблюються позиції поділу економічних відносин на первинні і вторинні, домінування базису над надбудовою - можливі інші варіанти;—
висхідним об'єктом економічного аналізу у розвитку варто вважати людину (у мікроекономіці) або суспільство (у макроекономіці) так як повне уявлення щодо економіки повинно формуватися на їх взаємодії як цілому;—
недоцільно встановлювати певні жорсткі кордони поміж сфер суспільного життя і замикати у "залізний" каркас саму економіку.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Трансформація соціально-економічної парадигми в економічній теорії

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок