Головна Головна -> Реферати українською -> Економічна теорія, Політекономія -> Економічна теорія: предмет, методи та функції

Економічна теорія: предмет, методи та функції

Назва:
Економічна теорія: предмет, методи та функції
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,58 KB
Завантажень:
253
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Економічна теорія: предмет, методи та функції


Предмет економічної теорії
Історичний розвиток економічних знань
Методи і функції економічної теорії
Економічні потреби та їхня структура
1. Предмет економічної теорії
Що вивчає економічна теорія? Найпростішою відповіддю на це запи-тання є така: економічна теорія вивчає економіку. Проте відразу постає нове запитання: а що таке економіка? Якщо виходити з буквального зна-чення цього слова, то воно утворилося з двох грецьких слів: «ойкос» - дім, господарство та «номос» — закон, тобто економіка — це закони ве-дення домашнього господарства. Однак сучасне розуміння економіки знач-но ширше і багатше. Це передусім народне господарство країни, тобто всього суспільства. Інакше кажучи, економіка — це надзвичайно складне і багатопланове поняття.
Матеріальні потреби і економічні ресурси. Життя суспільства потребує задоволення його матеріальних потреб, тобто товарів і послуг. Серед них виділяють предмети першої необхідності (продукти харчування, одяг, жит-ло) і предмети розкоші (дорогоцінні прикраси, власні засоби пересуван-ня). Закономірно, що з розвитком економіки те, що колись було предме-том розкоші, стає необхідністю. Саме таку метаморфозу здійснили радіо-приймачі, телевізори, відеомагнітофони, комп'ютери та багато інших то-варів.
Важливою закономірністю є й те, що з розвитком суспільства роль послуг у задоволенні потреб людей випереджає споживання матеріаль-них благ. І це зрозуміло, адже споживання, наприклад, продуктів харчу-вання має певні межі. Людина не може з'їсти більше, ніж дозволяє її шлу-нок. Певні межі має й споживання одягу, забезпечення житлом. А ось потреби людини в освіті весь час зростають. Те саме можна сказати про культурні запити (телебачення, кіно, книги, журнали, газети), потреби в охороні здоров'я та багатьох інших послугах. Саме це й визначає більш швидкий розвиток сфери послуг порівняно з матеріальним вироб-ництвом.
Нарешті, важливо підкреслити, що потреби суспільства безмежні, а отже, повністю задовольнити потреби і суспільства в цілому, і окремих індивідів чи інституцій неможливо. Справа в тому, що потреби зроста-ють і примножуються, задоволення однієї з них породжує іншу.
Для створення матеріальних благ і послуг необхідні певні економічні ресурси. Економічні ресурси — це природні багатства, що є сировиною для виробництва товарів і послуг, та люди, які за допомогою різних засо-бів праці переробляють сировину, виготовляють продукцію. Економічні ресурси мають таку структуру. Передусім це матеріальні ресурси — земля або сировинні матеріали і капітал, тобто те, за допомогою чого перероб-ляється сировина чи обробляється земля і виробляються товари. Це озна-чає, що крім споживчих товарів існують інвестиційні, тобто такі, які за-безпечують розвиток виробництва (засоби виробництва). Окремою важ-ливою частиною ресурсів є людські ресурси, тобто праця людей та їхні підприємницькі здібності.
Усі економічні ресурси, тобто чинники виробництва, мають одну го-ловну властивість — вони рідкісні й існують в обмеженій кількості. Орні землі, корисні копалини, устаткування, робоча сила завжди певною мі-рою обмежені або рідкісні. Звідси реальна суперечність економіки: у той час як потреби суспільства безмежні, економічні ресурси, за допомогою яких виробляються товари і послуги для задоволення потреб, обмежені й рідкісні.
Покликання економічної науки полягає в тому, щоб забезпечити найкраще, найефективніше використання виробничих ресурсів з метою задо-волення багатоманітних матеріальних потреб суспільства, що швидко зростають.
Або такий факт. Україна виробляє мало енергоресурсів, особливо наф-ти й газу, і змушена закуповувати їх в інших країнах, передусім у Росії. Закуплені за високими світовими цінами енергоресурси до того ж неефек-тивно використовуються. Наприклад, Франція споживає 30 млрд м3 газу, тобто втричі менше, ніж Україна, але при цьому виробляє продукції у 5 ра-зів більше. Сьогодні весь світ широко використовує енергозберігаючі тех-нології, послідовно проводить режим ефективного використання газу, чого в Україні немає.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Економічна теорія: предмет, методи та функції

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок