Головна Головна -> Реферати українською -> Економічна теорія, Політекономія -> Суспільне виробництво та економічна система суспільства

Суспільне виробництво та економічна система суспільства

Назва:
Суспільне виробництво та економічна система суспільства
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,00 KB
Завантажень:
30
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат
на тему:
Суспільне виробництво та економічна система суспільства


Суспільне виробництво, його фази, фактори та результати. В основі розвитку людського суспільства лежить суспільне виробництво, тобто виробництво матеріальних та духовних благ, інших цінностей, що в сукупності забезпечують умови життєдіяльності людини.
Суспільне виробництво (як процес суспільної праці) складається з таких фаз, як безпосереднє виробництво, розподіл, обмін, споживання (рис. 1).
Рисунок 1 – Фази суспільного виробництва
Воно послідовно проходить усі ці стадії і одночасно перебуває в кожній з них в даній момент. Тісний взаємозв'язок усіх трьох фаз обумовлений тим, що на розподіл, обмін та споживання матеріальних та духовних цінностей постійно впливає процес виробництва. В той же час можна спостерігати і зворотній зв'язок. Варто зауважити, що саме взаємопов'язані процеси виробництва, розподілу, обміну та споживання суспільного продукту як фази постійного відтворення економіки являють собою сукупність виробничих відносин і виражають суть економіки.
Є два основні фактори суспільного виробництва:
особистий фактор;
речовий (уречевлений) фактор (рис. 2).
Особистий фактор виробництва представлений робочою силою як здатністю людини творити в матеріальній та духовній сферах. Робоча сила втілюється в трудових ресурсах.
Речовий фактор суспільного виробництва -- це засоби виробництва, які людина використовує в процесі праці, спрямованої на забезпечення тих чи інших своїх матеріальних та духовних потреб.
Засоби праці поділяються на: предмети праці; засоби праці.
Рисунок 2 – Фактори суспільного виробництва
До перших належать предмети, що дані природою, а також ті, що в процесі праці переробляються та обробляються з метою одержання готової продукції для особистого чи виробничого використання (сировина, матеріали, напівфабрикати). До других відносяться засоби, за допомогою яких людина діє на предмети праці, перетворює їх. Сюди належать:
машини, устаткування, інструменти та інші технічні знаряддя;
технологічні процеси та енергопостачання;
автоматизовані процеси управління, комп'ютери та ін.
Центральне місце в системі факторів суспільного виробництва посідають накопичені людством знання, наука як поєднання особистого та речового факторів виробництва.
Роль факторів виробництва у створенні суспільного продукту. Результативність виробництва. Обидва типи факторів виробництва (і робоча сила, і засоби виробництва) мають єдине призначення: вони є продуктивними силами, силами дії людей на природу з метою створення благ. Проте у їх функціях є й відмінності. Функція робітника як особистого фактора виробництва полягає у використанні своєї робочої сили в процесі праці, спрямованої на зміну предметів та сил природи з метою задоволення своїх потреб. Сукупність фізичних та інтелектуальних здібностей людини складає її робочу силу. Функція засобів виробництва полягає в тому, щоб бути провідником продуктивної дії робітника на предмети й сили природи.
Поєднання факторів виробництва – це динамічне явище. Серед проблем, які виникають у процесі поєднання факторів виробництва, виділяють:
забезпечення збалансованого розвитку засобів виробництва та трудових ресурсів, їх взаємної якісної та кількісної відповідності;
формування і підтримка мотивації до впровадження більш прогресивних засобів виробництва;
забезпечення заміни ручної, малокваліфікованої праці на технічно оснащену;
пошук і впровадження нових, прогресивних форм участі працівника у виробничому процесі та ін.
Результативність використання речових та особистих факторів виробництва може бути відображена категорією ефективності виробництва (співвідношенням одержаного результату та витрат факторів виробництва). Ефективність виробництва може бути підвищена за рахунок як збільшення використовуваних факторів (екстенсивним шляхом), так і повнішого їх використання (інтенсивним шляхом). У реальному виробництві обидва шляхи переплітаються (при переважанні одного з них).
Найбільш перспективним шляхом вдосконалення факторів виробництва є впровадження досягнень науково-технічного прогресу.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Суспільне виробництво та економічна система суспільства

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок