Головна Головна -> Реферати українською -> Економічна теорія, Політекономія -> Ринок праці та заробітна плата

Ринок праці та заробітна плата

Назва:
Ринок праці та заробітна плата
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,75 KB
Завантажень:
37
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат
на тему:
Ринок праці та заробітна плата


Суть ринку праці, умови його становлення та механізм функціонування. Виникненню ринку праці передували два історичні процеси – звільнення трудящих від різних форм особистої залежності та відокремлення виробників від засобів виробництва (капіталу). Ринок праці – це сукупність економічних відносин, форм і методів погодження і регулювання інтересів безпосередніх виробників і роботодавців, пов’язаних з організацією, використанням і оплатою найманої праці. Основними економічними важелями механізму функціонування ринку парці є попит, пропозиція і ціна ( заробітна плата). Важливим економічним фактором попиту на працю є фонд заробітної плати фірми: висока заробітна плата обмежує роботодавця у найманні працівників і навпаки. Щодо пропозиції праці, то основним матеріальним стимулом служить реальна заробітна плата: чим вищий її рівень, тим більше працівників пропонує свою працю і тим довше вони хочуть працювати.
Залежно від співвідношення між попитом і пропозицією праці формується ринкова кон'юнктура:
- рівноважна (якщо попит на працю та її пропозиція збігаються);
- трудодефіцитна (якщо попит на працю перевищує пропозицію);
- трудонадлишкова (якщо пропозиція праці перевищує попит на неї).
Суб’єктами ринку праці являються фірми і наймані працівники, які вступають у відносини купівлі-продажу праці. В результаті конкуренції між ними через механізм попиту і пропозиції встановлюється певний обсяг зайнятості і рівень оплати праці. Отже ринок праці – це конкурентний ринок.
На рис. 1 зображено взаємозв’язок між реальною заробітною платою, тобто ціною праці (W) і кількістю необхідної праці (Q) – крива попиту на працю (Dl), а на рис. 2 – крива пропозиції праці (Sl). Стан рівноваги ринку праці визначається рівноважною ціною праці , яка збалансовує попит на працю та її пропозицію. Ситуація рівноваги ринку праці відображена на рис. 3.
Ринок робочої сили – це сукупність виробничих відносин, у результаті яких носії робочої сили отримують джерело до існування й перетворюються в найманих робітників, а власники засобів виробництва отримують джерело для своїх майбутніх прибутків, перетворюючись у роботодавців. Робоча сила –головний елемент продуктивних сил у будь-якому суспільстві, але товаром вона стає лише за капіталізму. Як і будь-який інший товар робоча сила має дві сторони: споживчу вартість і мінову вартість.
W
Dl
Q
Рисунок 1. Крива попиту на працю
З погляду споживчої вартості специфіка цього товару виявляється в тому, що у процесі його споживання він не зникає, а створює нову вартість, більшу від вартості самого товару робоча сила. В основі споживчої вартості лежить абстрактна праця, тобто певна її кількість. Інтерес роботодавця полягає у привласненні споживчої вартості робочої сили, її здатності створювати додаткову вартість. Економічний інтерес власника робочої сили (робітника) полягає у реалізації мінової вартості робочої сили.
W
Sl
Q
Рисунок 2. Крива пропозиції праці


W
Dl Sl
Q
Рисунок 3. Стан рівноваги ринку праці
Безробіття: суть, причини, форми та соціально-економічні наслідки. Ринку робочої сили притаманне явище зайнятості та безробіття. Зайнятість – це система соціально-економічних відносин між людьми, що виникає в процесі їх діяльності, зорієнтованої на задоволення потреб людей, а також при забезпеченні працездатного населення робочими місцями та здійсненні розширеного відтворення робочої сили. Розглядають три основні види зайнятості: повну, раціональну і ефективну. Повна зайнятість – надання суспільством усьому працездатному населенню можливості займатися суспільно-корисною працею. Раціональна зайнятість – зайнятість яка має місце в суспільстві з врахуванням доцільності перерозподілу та використання трудових ресурсів, їх статево-вікової та освітньої структури. Ефективна зайнятість –зайнятість, що спрямована на підвищення результативності праці, скорочення ручної, непрестижної та важкої праці.
Відомо, що існують об’єктивні умови розбалансованості ринку робочої сили, в результаті чого певна частина працездатного населення може не знайти роботу, тобто стати безробітною.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Ринок праці та заробітна плата

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок