Головна Головна -> Реферати українською -> Економічна теорія, Політекономія -> Реконструкція смислів економічної теорії: діалог і синтез підходів

Реконструкція смислів економічної теорії: діалог і синтез підходів

Назва:
Реконструкція смислів економічної теорії: діалог і синтез підходів
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,19 KB
Завантажень:
89
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реконструкція смислів економічної теорії: діалог і синтез підходів
Для "метафізики економіки" суттєвим і значущим завданням стає прагнення співвіднести абстракції, категорії, систему міркувань і обґрунтувань із самою людиною, яка відчуває, думає, діє — в цілісності всіх її іпостасей та проявів. Ця тенденція дедалі більшою мірою виявляється в тих напрямах політичної суспільної теорії, філософії і методології науки, котрі прагнуть подолати кризові настрої в суспільному пізнанні та епістемології, знайти нові шляхи і підходи, збагатити понятійний апарат і уточнити сам статус цієї фундаментальної сфери і традиційно метафізичного знання. Адже, починаючи з "Метафізики" Арістотеля, кожна класична філософська система, яка ставила завдання витлумачити знання про суще як таке, утворює свою концепцію гносеологічного відношення до світу.
"Метафізика економіки", як і класична, традиційна метафізика, містить у собі спектр гносеологічних інтенцій. Це само собою зрозуміло, тому йдеться про інше — адекватність її пізнавальних можливостей сучасним потребам науки в цілому. Така постановка питання зумовлена консервативністю вітчизняної гносеології: пануванням натуралізму, ідеалів природничо-наукового пізнання, віджилих методологічних принципів, що робить її безпорадною перед проблемами XXI ст. Водночас спроби її оновлення часто виглядають як втрата легітимісті, раціональності, "науковості", "предметності" та інших "амбіцій". Важливе значення має також невиявленість її відношення з антропологією, екзистенціалізмом, герменевтикою, а також гуманітарним, художнім і позанауковим знанням. Економічна теорія і до сьогодні ґрунтується на класичній теорії пізнання (гносеології), яка сформувалась в історії філософії як певний абстрактно-понятійний конструкт, котрий зобов'язує дивитись та інтерпретувати діяльність людей у суб'єктно-об'єктному ракурсі, спираючись на "метафори дзеркала", виходячи "з ідей відображення репрезентації"41. Враховуючи обсяг і глибину сучасного знання, когнітивні та пояснювальні потенції традиційної теорії пізнання у співвідношенні з реальністю викликають сумнів, хоч і далеко не у всіх, оскільки така суб'єктно-об'єктна гносеологія, яка впродовж століть панувала в європейській культурі, пов'язана з іменами Р. Декарта, Дж. Локка, Г. Лейбніца, І. Канта, здійснила визначальний вплив не тільки на різні філософські, етичні, естетичні, наукові, теоретичні побудови, але й на численні методики у сфері навчання і освіти, на педагогіку в цілому. В результаті сформувалася система гносеологічних традицій, яку не так легко подолати.
Мета наукового пошуку "метафізики економіки", крім інших завдань, — створити нову гносеологічну реальність, яка дасть змогу реалізувати "претензії знання" (Ф.А. Хайєк), котрі репрезентує сучасна економічна теорія. Для цього потрібно залучити і використати досвід сучасних спроб, намагань пояснити та "відрефлексувати" природу гносеології, удосконалити і розробити інші за природою принципи пізнання. Адже "метафізика економіки" в жодному разі не стає на шлях копіювання метафізики Нового часу, котра репрезентує суб'єктно-об'єктну гносеологію.
До нових способів розуміння і бачення пізнання належить. У першому випадку, прагнення додати методологічні принципи і категорії наук про дух (культуру), як це намагалися зробити В. Дільтей, розширюючи поле досвіду і раціональності, а також представники екзистенційно-герменеетичної традиції в цілому. У другому випадку розроблялася онтологія пізнання і знання, на основі чого пропонувалися нові принципи і категорії структури, котра розуміла і пояснювала пізнання. Найбільш радикальні для XX ст. Л. Вітгенштейн, М. Гайдеггер, Дж. Дьюї, як зазначив Р. Рорті, просто відкинули традиційну теорію пізнання, не вважаючи розумним її критикувати, оскільки вона становить "суміш соціальних практик і постулювання психологічних процесів", де "домінують візуальні метафори греків". А поняття істини як "точної репрезентації" реальності "є автоматичним і пустим компліментом, який відпускається тим вірам, які допомагають нам робити те, що ми хочемо"42.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Реконструкція смислів економічної теорії: діалог і синтез підходів

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок