Головна Головна -> Реферати українською -> Економіка підприємств -> Ефективність використання інновацій

Ефективність використання інновацій

Назва:
Ефективність використання інновацій
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,30 KB
Завантажень:
128
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Якщо керуватися канонами теорії ринкової економіки, то напрошується висновок про необхідність виділення, принаймні, двох критеріїв ефективності. По-перше, це локальні критерії ефективності діяльності первинних суб’єктів, що господарюють, які у рамках заданих зовнішніх обмежень прагнуть до одержання найбільших вигод (прибутковості, прибутку) у довгостроковій перспективі. По-друге, це глобальні критерії ефективності діяльності всієї економічної системи, що повинен лежати в основі державної політики, спрямованої на забезпечення динамічного розвитку всього суспільства.

Не менш важлива значимість визначення економічного ефекту і для перехідної економіки. В залежності від результатів, що враховуються, і витрат розрізняють наступні види ефекту (табл. 1):

Таблиця 1

Види ефекту від реалізації інновацій

Види ефекту Фактори-показники

Економічні

Науково-технічний

Фінансовий

Ресурсний

Соціальний

Екологічний Показники враховують у вартісному вираженні усі види результатів і витрат, обумовлених реалізацією інновацій

Новизна, простота, корисність, естетичність, компактність

Розрахунок показників базується на фінансових показниках

Показники відображають вилив інновацій на обсяг виробництва і споживання того чи іншого виду ресурсу

Показники враховують соціальні результати реалізації інновацій

Шум, електромагнітне поле, освітлення (зоровий комфорт), вібрація. Показники враховують інновацій на навколишнє середовище.

В залежності від тимчасового періоду обліку результатів і витрат розрізняють показники ефекту за розрахунковий період і показники річного ефекту.

Тривалість прийнятого тимчасового періоду залежить від наступних факторів:

• тривалості інноваційного періоду

• терміну служби об’єкта інновацій

• ступеня вірогідності інформації

• вимог інвесторів

Вище відзначено, що загальним принципом оцінки ефективності є зіставлення ефекту (результату) і витрат.

Відношення результат\витрати може бути виражений як у натуральних, так і в грошових величинах. Показник ефективності при цих способах вираження може виявитися різним для однієї і тієї ситуації. Але, головне, потрібно чітко зрозуміти: ефективність у виробництві – це завжди відношення.

У цілому проблема визначення економічного ефекту і вибору найбільш кращих варіантів реалізації інновацій вимагає, з одного боку, перевищення кінцевих результатів від їхнього використання над витратами на розробку, виготовлення і реалізацію, а з іншого боку – зіставлення отриманих при цьому результатів з результатами від застосування інших аналогічних за призначенням варіантів інновацій. Особливо гостро виникає необхідність швидкої оцінки і правильного вибору варіанту на фірмах, що застосовують прискорену амортизацію, при якій терміни заміни діючих машин і устаткування на нові істотно скорочуються.

Метод обчислення ефекту (доходу) інновацій, заснований на зіставленні результатів їхнього освоєння з витратами, дозволяє приймати рішення про доцільність використання нових розробок.

Для оцінки загальної ефективності інновацій може використовуватися система наступних показників:

1. інтегральний ефект

2. індекс рентабельності

3. норма рентабельності

4. період окупності

1. Інтегральний ефект Еінт – являє собою величину різниці результатів ат інноваційних витрат за розрахунковий період, доведених до одного, звичайно початкового року, тобто з обліком дисконтування результатів і витрат:

ТР

Эінт = Σ (Pt - Зt)at ,

t = 0

де Тр – розрахунковий рік

Pt – результат у t-й рік

Зt – інноваційні витрати в t-й рік

at – коефіцієнт дисконтування (дисконтний множник).

Інтегральним ефектом називають також чистий дисконтований дохід, чиста наведена чи чиста сучасна вартість, чистий наведений ефект.

Розглянутий вище метод дисконтування – метод порівняння різночасних витрат і доходів, допомагає вибрати напрямки вкладення засобів в інновації, коли цих засобів особливо мало. Даний метод корисний для організацій, що знаходяться на підлеглому становищі й одержують від вищестоящого керівництва вже жорстко зверстаний бюджет, у якому сумарна величина можливих інвестицій в інновації визначена однозначно. У таких ситуаціях рекомендується проводити ранжирування всіх наявних варіантів інновацій у порядку зменшувальної рентабельності.

Як показник рентабельності можна використовувати індекс рентабельності. Він має інші назви: індекс дохідності, індекс прибутковості.

2. Індекс рентабельності - являє собою відношення наведених доходів до наведених на цю ж дату витрат. Розрахунок індексу рентабельності Jr ведеться за формулою:

Tp

Σ Дj at

t=0

jr =--------------

Tp

Σ Kt at

t=0

де Дj – дохід у періоді j

Kt – розмір інвестицій в інновації в періоді t

У чисельнику цього виразу – величина доходів, наведених до моменту початку реалізації інновацій, а в знаменнику – величина інвестицій в інновації, дисконтова них до моменту початку процесу інвестування.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Ефективність використання інновацій

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок