Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Ринок праці в Україні: аналіз стану, проблеми формування

Ринок праці в Україні: аналіз стану, проблеми формування

Назва:
Ринок праці в Україні: аналіз стану, проблеми формування
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,94 KB
Завантажень:
386
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Ринок праці в Україні: аналіз стану, проблеми формування


Проблеми сучасної економіки необхідно розглядати виходячи зі стану і перспектив розвитку ринку праці – головної складової ринкової системи, оскільки економіка – це, насамперед, відносини між людьми, які формують їх рівень життя.
Для правильної оцінки стану ринку праці України та причин його занепаду необхідно врахувати, що саме отримала Україна в спадщину. У дореформені часи робітник не міг вільно розпоряджатися своєю робочою силою. У ті часи існували різні види бюрократич-ного контролю і примусу до праці на всіх рівнях економічної ієрархії. Праця, по суті, розглядалася як обов’язок, а не як право, і була “гарантована” кожному. Замість ринку праці в країні існувала система централізованого планового розподілу робочої сили з єдиною тарифною сіткою оплати праці. Такі умови були далекі від тих, при яких можливе ефективне функціонування ринку праці. Насамперед, це стосується наступного: –
самостійності і незалежності продавця та покупця робочої сили на ринку праці;–
конкуренції між власниками робочої сили і між роботодавцями, які саме і створюють конкурентне середовище;–
проявів ринкової мотивації поведінки економічних суб’єктів на ринку праці;–
рівня загального ринкового середовища в економіці.
Отже, ринок праці як систему базових суспільних відносин на початку ринкових ре-форм необхідно було розпочати формувати практично заново. Цей процес ускладнений не лише тією економічною і політичною ситуацією, в якій знаходилась і знаходиться Україна, але й інколи спробою насаджування “зверху” відношень “наймана праця – капітал” без відповідного організаційно-правового оформлення цих відносин. Внаслідок цього виникла значна кількість правових, психологічних, економічних і соціальних проблем (до таких проблем віднесемо повну залежність робітників від роботодавця щодо заробітної плати, збереження робочого місця тощо).
У більшій своїй кількості проблеми, пов’язані із трудовими ресурсами, постають на регіо-нальному рівні, оскільки саме тут створюється ресурсний потенціал. До того ж реальна демографічна ситуація, наявна матеріально-сировинна база, ступінь економіч-ного і соціального розвитку конкретної адміністративно-територіальної одиниці служать визначальни-ми факторами у використанні трудових ресурсів і в процесах їх відновлення. Тому в різних регіонах (подібно як і в різних галузях) проблеми ринку праці різні. Але в цілому по Україні вони мають ряд спільних рис, на які потрібно звернути увагу.
Перш за все, ринок праці характеризується співвідношенням пропозиції і попиту на робочу силу. Сьогодні пропозиція перевищує попит на працю. Це пов’язано з впливом загальних процесів трансформації економіки на різні регіони, підприємства і галузі. На різні підприємства цей вплив був неоднаковий. Головною причиною цього є відмінність у адаптаційних до нових умов можливостях підприємств і галузей. За цією ознакою підприємства і галузі можна умовно поділити на наступні три категорії [1]:–
слабоадаптовані з монопольним положенням на релевантному ринку;–
середньоадаптовані з відсутністю монопольних переваг на релевантному ринку і необхідністю боротися за місце на ринку;–
високоадаптовані підприємства, що знаходять своє стійке становище на ринку з використанням ключових виграшних позиції підприємства виходячи на світовий ринок.
Оскільки більшість підприємств і галузей належали до першої категорії, то їх слабкі адаптаційні можливості в поєднанні з розривом (або погіршенням ) зовнішніх економіч-них зв’язків призвели до значного спаду виробництва, і як безпосередній наслідок цього – скорочення робочих місць, що породило масове безробіття. Проблема безробіття в еконо-міці України не в самій його появі, а у великих його розмірах і у новій формі його прояву – прихованого безробіття в офіційному секторі ринку праці (у перші роки незалежності проблема безробіття була підсилена неготовністю до нього людей – психологічно, а дер-жавою – економічно і юридично).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Ринок праці в Україні: аналіз стану, проблеми формування

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок