Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Сутність, принципи і складові економічної політики.

Сутність, принципи і складові економічної політики.

Назва:
Сутність, принципи і складові економічної політики.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,98 KB
Завантажень:
525
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Сутність, принципи і складові економічної політики.
Економічні функції держави реалізуються через її економічну політику. Що ж маємо розуміти стосовно останньої з погляду її предмета?
Тут треба зауважити, що це не просто дидактично-пізнавальна проблема, а важлива складова реальних надбудовних відносин, які відіграють вирішальну роль у процесі раціоналізації механізму функціонування будь-якої економічної системи.
У літературі, практично починаючи з праць Дж. М. Кейнса, у визначенні предмета економічної політики домінує її ототожнення з державним регулюванням. Так, Кейнс уважав, що оскільки економіка не може діяти самостійно, то економічна політика, яка виражає "загальну волю", — це державне регулювання.
Як сукупність державних заходів впливу на економічні процеси тлумачив економічну політику і В. Ойкен. Фактично аналогічне розуміння її змісту знайдемо й у сучасному англійському словнику: "Економічна політика — це дії держави відносно економіки. Домінантною метою є оптимум добробуту, виражений у кількісних макро показниках, досягнутий за даних конкретних умов" . Такої самої позиції трактування економічної політики додержуються Ентоні Б. Аткінсон і Джозеф Е. Стигліц", Джеффрі Сакс , а також автори російського навчального посібника "Економічна політика", які, зокрема, узагальнюючи визначення згаданих авторів, пишуть: "...економічна політика, або державне регулювання економіки, покликана, можливо, виражати сукупну волю суспільства, вона конкретно втілюється в рішеннях і діях уряду, може коригувати економічні процеси" .
На наш погляд, останнє тлумачення поняття "економічна політика" не є коректним не тільки за формою, а й за методологічним розумінням, оскільки дана категорія визначається не через її сутність, а через спробу описати її зміст. А це, як свого часу писав В. І. Ленін, — "безплідна спроба".
У навчальній літературі державне регулювання економіки трактується як безпосередній вплив держави на функціонування суб'єктів господарювання і ринкову кон'юнктуру для забезпечення нормальних умов дії ринкового механізму. Проте не викликає сумнівів те, що державне регулювання економіки — не що інше, як один зі складників економічної політики.
За об'єктами впливу його розглядають як діяльність щодо регулювання трьох взаємозв'язаних частин відтворювального процесу: регулювання ресурсів; регулювання виробництва, регулювання фінансів .
Зміст державного регулювання економіки визначається цілями, які стоять перед державними органами, а також засобами та інструментами, якими розпоряджається держава, здійснюючи економічну політику. За умов ринкових відносин державне регулювання економіки передбачає:*
інформування суб'єктів ринку про стан економіки країни і перспективи її розвитку;*
обґрунтування важливих положень економічної політики, яку мають намір провадити державні органи влади на даному етапі розвитку економіки;*
заходи щодо розвитку державного сектору економіки — одного з важливих інструментів впливу держави на економічні процеси в країні .
Зауважимо, що в контексті поставленої нами науково-дидактичної мети щодо визначення предмета та сутності економічної політики (як науки і навчальної дисципліни) концептуально важливо враховувати, що економічна наука включає два компоненти — позитивний і нормативний. Завданням першого є пошук відповіді на питання "що відбувається?" та пояснення ситуації, яка склалася в економіці; він служить базою для наукового прогнозування. Нормативний компонент характеризує процес дослідження проблеми в іпостасі "як має бути?" і, відповідно, сприяє виправленню ситуації завдяки розробленню "рецептів", серед яких домінують правові. Прочитавши тему до кінця, ви зможете пересвідчитися, що органічне поєднання в реальній практиці цих двох компонентів характерне для предмета економічної політики. На наш погляд, саме таке розуміння її предмета і відрізняє дану науку (як і навчальну дисципліну) від навчального курсу "Державне регулювання економіки", оскільки в останньому явно домінує нормативний підхід.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Сутність, принципи і складові економічної політики.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок