Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Проблеми регіонального економічного розвитку в контексті ринкових реформ

Проблеми регіонального економічного розвитку в контексті ринкових реформ

Назва:
Проблеми регіонального економічного розвитку в контексті ринкових реформ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
2,63 KB
Завантажень:
195
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Проблеми регіонального економічного розвитку в контексті ринкових реформ


В процесі здійснення адміністративної реформи особливого значення набувають проблеми регіональної економічної політики, в тому числі регіонального економічного розвитку. Економічний розвиток регіону є важливою складовою економічного розвитку держави. “Сильні регіони - сильний центр” - теза, яка стала лозунгом адміністративної реформи і повинна бути реалізована в процесі її проведення.
Існування різноманітних концепцій регіональної економічної політики базуються в основному на визначенні одного окремого поняття як "регіон". Підходи до визначення цього поняття різняться одне від одного. Часто говорячи про регіон мають на увазі групу країн, що розташовані географічно в одному місці, як, наприклад, країни Центральної та Східної Європи тощо. Вживається термін "регіон" і до території в межах однієї країни, тобто до субнаціональної території. З точки зору економічної політики територія в межах країни найбільше підходить до визначення "регіон" і в залежності від потреб аналізу, планування чи інших це визначення може означати одну адміністративну одиницю або їх об’єднання.
Враховуючи, що економічні процеси в регіонах є регульовані як на місцевому так і на загальнонаціональному рівнях, то з точки зору економічного розвитку регіоном в Україні найбільш доцільно вважати область.
В той же час при потребі всю країну можна розділити на декілька регіонів, а регіон вважати як сукупність декількох областей. Крім того, доцільним є розділення таких понять як економічний розвиток регіону та економічне зростання в регіоні.
Економічний розвиток регіону – це процес, який повинен забезпечити зростання економічного добробуту населення регіону шляхом ефективного використання всіх наявних регіональних ресурсів.
Зростання економічного добробуту населення регіону виражається через показники економічного зростання, до яких можна віднести: величина валової доданої вартості на одного жителя, середній дохід на одного працюючого або на одного жителя регіону, показники бюджету на одну особу тощо.
Таким чином економічне зростання – це досягнення вищих, ніж в попередніх періодах показників, що характеризують економічні та соціальні процеси в регіоні та є результатом економічного розвитку регіону.
В той же час економічний розвиток регіону досягається шляхом розширення діючих та створення нових підприємств різних за розміром та власністю, об’єктів ринкової інфраструктури, об’єктів соцкультпобуту та інших організацій та установ, які забезпечують створення робочих місць в регіоні.
Зважаючи на те, що економічний розвиток кожного регіону в межах країни різниться один від одного, причому рівень диференціації є досить значний з точки зору державної економічної політики метою економічного регіонального розвитку є пошук шляхів зменшення економічної нерівності між регіонами, стимулювання розвитку найбідніших регіонів, яке забезпечить: вирівнювання економічного розвитку регіонів; зменшення розриву між найбіднішими та найбагатшими регіонами країни.
Очевидно, акцентуючи на регіональному розвитку, доцільно окреслити чинники, які формують специфіку кожного регіону.
Такими чинниками можна вважати:
географічне розташування та кліматичні умови регіону, які навіть в умовах відносно невеликої території України досить значно відрізняються одні від одних;
- економічні ресурси, якими володіє регіон (як природні, так і трудові);
- економічну структуру господарства регіону (галузеву структуру виробничого комплексу; структуру виробництва та переробки продукції в агропромисловому комплексі переважання сільськогосподарського чи промислового виробництва, рівень розвитку невиробничої сфери регіону тощо);
- розвиненість регіональної фізичної інфраструктури (наявність мережі сучасних автомагістралей, сучасних систем зв’язку тощо);
потенціал політичних інституцій, які знаходяться на території регіону.
Як видно, успішний регіональний розвиток є функцією багатьох змінних, вплив яких слід враховувати при формуванні як поточних планів розвитку територій так і стратегічних програм регіонального розвитку.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Проблеми регіонального економічного розвитку в контексті ринкових реформ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок