Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Особливості впливу демографічних процесів на показники розвитку вищої освіти в Україні

Особливості впливу демографічних процесів на показники розвитку вищої освіти в Україні

Назва:
Особливості впливу демографічних процесів на показники розвитку вищої освіти в Україні
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,05 KB
Завантажень:
475
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Особливості впливу демографічних процесів на показники розвитку вищої освіти в Україні


За роки незалежності в Україні відбулися політичні, економічні та соціальні перетворення, пов’язані з демократизацією суспільства, становленням ринкових відносин, які торкнулися всіх сфер економіки та соціальної сфери, зокрема, й системи вищої освіти. З огляду на це важливо розглядати її не лише як соціальну інституцію держави, а й як сферу ринкової економіки, що забезпечує ефективність розвитку країни. Розвиток освіти, як і всієї соціальної сфери, базується на основі матеріального виробництва. Водночас ця сфера діяльності суттєво впливає на зростання матеріального виробництва. Тому розвиток і вдосконалення освітньої сфери є важливою передумовою подолання кризової ситуації як в економіці, так і в суспільстві в цілому.
Питання освіти, джерела її фінансування й результативності завжди перебували у центрі уваги науковців. Їх у різний час вивчали вітчизняні й зарубіжні вчені, зокрема В. Алексеєв, В. Андрущенко, С. Балашов, В. Базилевич, Д. Богиня, О. Грішнова], М. Долішній, С. Дорогунцов, Й. Завадський, В. Куценко, В. Кремень, С. Струмилін, К. Суботіна, Т. Шульц, Б. Шелегеда, В. Щетинін та ін. Питаннями прогнозування показників розвитку сфери освіти займалися такі вітчизняні та закордонні вчені, як Семів Л., Федулова О., Новиков С., Якобсон Л., Жильцов Є., Жамін В. та інші.
У сучасних економічних умовах, коли сфері вищої освіти відводиться особлива увага у зв’язку з тим, що вона формує кадровий, науковий та управлінський потенціал держави, постає проблема її реформування на якісно нових засадах. Одним з напрямів такого реформування є забезпечення доступності вищої освіти для громадян України. Разом з тим у діяльності центральних і місцевих органів виконавчої влади, керівників ВНЗ щодо забезпечення доступності громадян України до якісної освіти продовжують мати місце серйозні прорахунки.
По-перше, при плануванні розвитку вищої школи практично не враховуються демографічні прогнози. По-друге, мережа вищих навчальних закладів не завжди узгоджується з потребами регіонів у фахівцях. Відсутні ефективні механізми, які б стимулювали підготовку кадрів для потреб регіонів. Неефективно використовується науковий потенціал ВНЗ для потреб регіонів. Послабився рівень контролю держави за діяльністю ВНЗ. Досить часто до статутів ВНЗ вносяться зміни, які розмивають демократичні засади вищої школи, без будь-якої необхідності створюються численні асоціації, філії, які не забезпечені ні матеріальною базою, ні кадрами, які б відповідали змісту вищої освіти, ні відповідною інфраструктурою. По-третє, спостерігається неузгодженість між функціонуванням систем середньої і вищої освіти, хоча обидві перебувають у підпорядкуванні Міністерства освіти і науки України. Відсутній ефективний механізм забезпечення наступності в процесі здобуття вищої освіти випускниками середніх шкіл. Причому наступність повинна стосуватися не лише змістового аспекту, а й форм та методів навчання і виховання молодих людей.
Вирішення пріоритетних завдань соціально-економічного розвитку України неможливе без високого рівня освіченості суспільства. Саме через систему освіти формується кадрова інфраструктура, адекватна сучасним технологіям, що використовуються в основних галузях виробництва і сфери послуг, забезпечує розвиток інноваційного потенціалу економіки. Зрозуміло й те, що планування перспективного розвитку системи освіти не можна здійснювати без урахування демографічної ситуації.
Статистичні дані свідчать, що з другої половини 90-х років XX століття розпочалося скорочення чисельності контингенту учнів загальноосвітніх навчальних закладів унаслідок зниження рівня народжуваності. Так, порівняно з 1997 роком у 2002 році народжуваність дітей зменшилася на 102,2 тис. (на 20,7що закономірно призведе (і вже призводить) до скорочення контингенту випускників загальноосвітніх навчальних закладів до 2012 року приблизно на 25–30Одночасно в регіонах показники народжуваності відрізняються.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Особливості впливу демографічних процесів на показники розвитку вищої освіти в Україні

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок