Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Українська економічна думка найдавніших часів та епохи феодалізму Економічні погляди найвидатніших українських вчених.

Українська економічна думка найдавніших часів та епохи феодалізму Економічні погляди найвидатніших українських вчених.

Назва:
Українська економічна думка найдавніших часів та епохи феодалізму Економічні погляди найвидатніших українських вчених.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,58 KB
Завантажень:
288
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Українська економічна думка найдавніших часів та епохи феодалізму
Економічні погляди найвидатніших українських вчених.
Серед української наукової еліти найпомітнішою є постать Михайла Туган-Барановського (1865—1919) — видатного українського економіста, історика, міністра фінансів в уряді Центральної Ради. У 1818 р. вчений став організатором Української академії наук (очолив її соціально-економічне відділення), був керівником Інституту економічної кон'юнктури.
У 1905 р. у роботі "Теоретичні основи марксизму" М. Туган-Барановський, критикуючи теорії трудової вартості, додаткової вартості, зниження середньої норми прибутку К. Маркса, зробив спробу на основі філософії І. Канта про найвищу цінність людської особистості сформулювати етичну основу економічної науки. Критикуючи теорію трудової вартості, він водночас намагався синтезувати її позитивні надбання з концепцією граничної корисності австрійської школи. Він запровадив у науковий обіг поняття "вартість" (витрати на засоби виробництва і праці) і "трудова вартість" (витрати живої праці). Крім того, вчений розмежував категорії "вартість" і "цінність". Цінність має суб'єктивну сторону (психологічна оцінка корисності товару окремим споживачем) і об'єктивну (оцінка такої корисності суспільством). У другому разі цінність є ціною. Тому за правильного розуміння теорія граничної корисності, на думку вченого, не заперечує теорії трудової вартості. Більше того, перша є підтвердженням другої і така узгодженість посилюється з поглибленням та підпорядкуванням господарському принципу розподілу народної праці.
У такому контексті твердження про певну залежність цінності, вважав він, від суб'єктивної корисності перетворюється в догму. М. Туган-Барановський заклав лише основу майбутньої цілісної системної теорії, в якій поєднується теорія вартості в її раціональному вигляді та деякі позитивні аспекти концепції граничної корисності, збагачені західними вченими.
Причини економічних криз та циклів М. Туган-Барановський вбачав у диспропорції між інвестиціями і заощадженнями, у невідповідності між темпами розвитку капітальних товарів, тобто засобів виробництва і предметів споживання. Хоча такий висновок високо оцінив Й. Шумпетер, ці суперечності логічніше розглядати як форму вияву обґрунтованої К. Марксом основної суперечності. Розподіл, зокрема розмір заробітної плати, вчений розглядав як результат співвідношення сил найманих робітників і капіталістів та їх боротьби за частку суспільного продукту, акцентуючи лише на соціальних факторах, а економічним фактором вважав зростання продуктивності суспільної праці, яке, у свою чергу, позитивно впливає на загальну продуктивність.
Український економіст високо оцінював майбутнє соціалістичного суспільства як ладу, підпорядкованого інтересам особистості. Намагаючись удосконалити теорію соціалізму К.Маркса, він критикував її за всеохоплюючу централізацію виробництва, яка зміцнює бюрократизм і загрожує свободі особистості. Критерієм ефективності виробництва при соціалізмі вчений вважав одержання найбільшої цінності за найменших витрат. "Перед днем соціалізму" він називав державний капіталізм (або лад урегульованого капіталізму), який все більше наповнюватиметься соціалістичним змістом (таку думку обґрунтовував Ленін), особливу увагу приділяв теорії кооперативного соціалізму. Але його визначення предмета політекономії як суспільних відносин людей у межах їх господарської діяльності у сфері вільного мінового господарства, яке історично розвивається, було некоректним. Вагомим є внесок М. Туган-Барановського в теорію кооперації, ринків і прибутків, економічних циклів та ін.
Видатним українським економістом, математиком і статистиком став Євген Євгенович Слуцький (1880—1948). Методологічною новизною його праць є комплексна характеристика теорії витрат виробництва у поєднанні з концепцією попиту і пропозиції; дослідження логічної взаємозалежності методів економічної науки і методів психології. Є. Слуцький був одним із засновників нової науки, що вивчає принципи раціональної діяльності людей та їх використання в економічних дослідженнях; він комплексно обґрунтував взаємозалежність категорій "цінності" та "корисності", а розвиваючи теорію цінності, намагався звільнити її від залежності від психологічних тлумачень.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Українська економічна думка найдавніших часів та епохи феодалізму Економічні погляди найвидатніших українських вчених.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок