Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Сучасні тенденції соціалізації економіки (деякі аспекти)

Сучасні тенденції соціалізації економіки (деякі аспекти)

Назва:
Сучасні тенденції соціалізації економіки (деякі аспекти)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,39 KB
Завантажень:
109
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Сучасні тенденції соціалізації економіки (деякі аспекти)


Суспільний розвиток останніх десятиліть проходить на фоні активізації людського фактора і відповідного зростання ролі соціального чинника в економіках усіх цивілізованих країн. На нашу думку, це свідчить про поглиблення процесу соціалізації. Сучасна економічна теорія розглядає соціалізацію економіки як фундаментальну закономірність суспільного розвитку і схильна простежувати її дію з моменту “появи людини на Землі”, коли “спільне виготовлення знарядь праці і їх цілеспрямоване застосування … стають в основі … виникнення … законів соціальних відносин.” [1, с.15]. Саме соціальну економіку на сьогодні вважають пріоритетною науковою областю економічної теорії, яка “гармонійно поєднує загальнодержавні інтереси з інтересами різних верств і груп населення” [2, с.8].
Генеральний напрям розвитку тенденцій соціалізації пов’язаний з рухом до постіндустріальної економіки, з підвищенням ролі людини, її духовно-моральних якостей і цінностей, здібностей, знань, досвіду у виробництві, які дозволяють їй активізувати свою діяльність та визначити місце в економічній системі. Відбувається переміщення акцентів переважно з інтересів держави на інтереси індивіда. Тому у науковій літературі сутність процесу соціалізації саме економіки розкривається через тенденції соціалізації умов виробництва, соціалізації праці та соціалізації результатів виробництва [3, с.31; 4, с.10].
Безперечно, процес соціалізації відбувався і за радянських часів. Однак, соціалізація у плановій економіці носила переважно зрівняльний характер. З одного боку, усім членам суспільства гарантувалися права на працю, на певний рівень споживання, на безплатну освіту й охорону здоров’я, соціальне забез-печення тощо. З іншого, – соціалізація набула практично єдиної форми реаліза-ції – державної власності на засоби виробництва. Загалом і сам зміст соціа-лізації в умовах тоталітарної економіки трактувався як державна милість 5, с.144. Ринкова трансформація руйнує таку систему відносин (що саме по собі, як і будь-яке руйнування, не можна вважати однозначно позитивним процесом) передусім за допомогою процесу соціалізації капіталу – участі працівників у власності за допомогою акцій або розповсюдження акцій серед населення.
Теоретичне обґрунтування такого явища зустрічаємо у концепції “дифузії власності” або “демократизації капіталу”. Вона була сформована у 50-ті роки ХХ ст. у США (А. Берлі, М. Надлер, С. Чейз, Дж. М. Кларк, Дж. Гелбрейт, М. Сальвадорі та ін.) й отримала широке розповсюдження у Західній Німеччині, Австрії, Англії, Італії та інших розвинених країнах. Провідна ідея цієї концепції – соціалізація економіки шляхом перерозподілу прав власності через розвиток акціонерної власності, кооперативної, власності товариств і громадських організацій [6–10].
Досвід країн з ринковою економікою свідчить також про необхідність розвитку та співіснування різних форм власності. Адже є галузі (наприклад, сфера обслуговування населення), які можуть ефективно розвиватися лише на основі приватної власності. У той час високотехнологічні галузі, як правило, вимагають усуспільнення як у масштабі держави, так і в рамках окремого колективу, зокрема через акціонування. Приватна власність у ході функціо-нування набуває окремих рис суспільного характеру, що проявляється у сплаті обов’язкових внесків до фондів соціального страхування, податків до бюджетів, ренти тощо. Мають місце обґрунтовані прогнози і щодо істотних зрушень у сфері власності через появу нових об’єктів власності (знання, інформація, технології), у зв’язку із чим пріоритетного значення у процесі соціалізації економіки набуває розвиток освіти і науки, а отже й соціальної сфери.
На нашу думку, соціалізація капіталу у трансформаційній економіці України перебуває на етапі формування, що викликає “розриви в соціальній тканині суспільства” [3, с.31]. Проявом цього стала соціальна незахищеність широких верств населення і випадання з нормального процесу життєдіяльності цілих суспільних груп.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Сучасні тенденції соціалізації економіки (деякі аспекти)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок