Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Про основи економічного механізму системи використання природних ресурсів у процесі виробництва

Про основи економічного механізму системи використання природних ресурсів у процесі виробництва

Назва:
Про основи економічного механізму системи використання природних ресурсів у процесі виробництва
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
15,10 KB
Завантажень:
135
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
УДК 330.15
Ibid. - C. 15.Вюн В.Г.
Про основи економічного механізму системи використання природних ресурсів у процесі виробництва
У сучасній науковій літературі найбільш вдалим визначенням економіки як науки є визначення П.Самуельсона: «Економіка це наука про те, як суспільство використовує обмежені ресурси для виробництва корисних продуктів і розподіляє їх серед різних груп людей ..., вивчає «спосіб», за допомогою якого ми вирішуємо використовувати рідкі ресурси продуктивності в альтернативному призначенні, для здійснення наміченої цілі» [20]. Виходячи з цього, економічна система і механізми її використання повинні функціонувати в інтересах індивідуума з усіма його потребами, бажаннями й інтересами. У центрі цієї системи протікає процес створення вартостей, що відбився в економічній науці у формі теорії вартості, що включає у себе відповідні закони і принципи. Адам Сміт у своїй знаменитій монографії в 1776 році «Дослідження про природу і причини багатства народів» на противагу фізіократам, які вважали сільське господарство джерелом усіх багатств держави і громадян, проголосив, що праця кожної нації є той первинний фонд, який забезпечує її всіма необхідними і корисними для життя предметами, споживаними з року в рік і що складається завжди або з безпосереднього продукту праці, або з такого, що купується за допомогою продукту в інших націй [21]. Цю теорію розвинув Давид Рикардо у своїй книзі «Принципи політичної економії» [19], опублікованій в 1817 році. Те, що зробив Сміт на рівні всього процесу виробництва, Рикардо робить на рівні процесу одержання вартості. Він беззастережно вважає працю єдиним творцем вартості. Як природа залишилася осторонь, так і людська діяльність, що знаходиться поза тією сферою, де розгортається фізична праця, виключена з механізму створення вартості. А капітал у формі постійних засобів і предметів праці відіграє пасивну роль у створенні вартості і не відіграє ролі в одержанні додаткової вартості. Таким попередникам К.Маркс суперечити не міг.
Та він і не був у цьому зацікавлений. Політична економія капіталізму, що формувалася, була досить революційною, щоб дозволити йому обгрунтувати таку теорію вартості, що повинна була виправдати експропріацію капіталу і встановлення диктатури пролетаріату. Фізична праця у формі живої праці проголошена єдиним джерелом створення нової вартості. Процес виробництва має «на вході» постійний і перемінний капітали, а «на виході», у якості результату - вартість, перетворену з постійного капіталу і знову створеної вартості, тобто заробітної плати і додаткової вартості, створених живою працею. Звернемо увагу, що кінцевий результат перевершує витрати на вході.
На цьому, третьому етапі народження теорії трудової вартості, Маркс відзначив внесок природи у виробничий процес. «Праця є в першу чергу процес взаємодії між людиною і природою, процес, у якому людина опосередковує, регламентує і контролює речовинний обмін між собою і природою» [10]. Однак це наукове твердження залишилося голослівним і не було включено ні в основну концепцію теорії вартості, ні в базову формулу виробництва продукту. У теорії вартості вартість товару визначається кількістю праці, матеріалізованою в споживчій вартості, а базова формула виробництва продукту побудована на основі фонду відшкодування (матеріальних витрат), фонду споживання (зарплати) і фонду накопичення (прибутку) і складається з С + V + т. Але де ж внесок природи в одержання вартості, де ж минулий внесок, що міститься у засобах виробництва, що використовували силу пару, силу електрики, що надані в розпорядження живій праці наукою? Як же можна було виключити з виробничого процесу одержання вартості внесок наукової праці і технічної творчості? Як стало можливим, щоб у здійсненні речовинного обміну між природою і людиною праця стала єдиним творцем багатства і вартості? У економічному способі мислення допущений прорахунок, який привів до помилкового висновку.
Щораз, коли вивчалася трудова діяльність людини, її відокремлювали від природи. А іноді і протиставляли природі, вважаючи її самостійним творцем, хазяїном природи.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: Про основи економічного механізму системи використання природних ресурсів у процесі виробництва

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок