Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Іноземний досвід розвитку соціально відповідального бізнесу та його використання в Україні

Іноземний досвід розвитку соціально відповідального бізнесу та його використання в Україні

Назва:
Іноземний досвід розвитку соціально відповідального бізнесу та його використання в Україні
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,37 KB
Завантажень:
406
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
УДК 321.65
П.Б. Левін, канд. екон. наук, пошукач
Інститут демографії та соціальних досліджень НАН України
Іноземний досвід розвитку соціально відповідального бізнесу та його використання в Україні
Висвітлюється міжнародний досвід становлення й розвитку соціальної політики бізнесу, принципи корпоративної соціальної відповідальності та наводяться показники ефективності соціальної діяльності бізнес-структур.
соціальна відповідальність, корпоративне управління, соціальна інфраструктура, бізнес
Актуальність теми. До 2005 р. питання соціальної відповідальності бізнесу майже не порушувалося в економічній політиці України. Не приділялося йому належної уваги й у науковій літературі. Практичні кроки по „соціалізації" підприємств носили несистемний, суперечливий характер, а іноді мали прямо протилежний напрям. Достатньо назвати заходи по скороченню й передачі в комунальну власність або власність місцевих органів об'єктів соціальної інфраструктури промислових підприємств. Сучасний рівень соціальної інфраструктури не відповідає вимогам часу і фактично знаходиться в стагнуючому стані.
Стан розробки. Проблема соціальної відповідальності бізнесу досліджувалась як у розвинених країнах, так й у країнах з трансформаційною економікою. У США, Великої Британії та інших західноевропейських країнах вона набула актуальності у зв'язку із зміною поглядів на концепцію держави загального добробуту. У східноєвропейських країнахі країнах СНД наполягалось на створені механізму мотивації корпоративної відповідальності. В РФ ці питання досліджувались Е. Сільвестровим, С. Губановим, О. Каширіною та іншими дослідниками. В Україні опублікована монографія донецьких вчених: І. Булеевим, Н. Брюховецким, С. Черних, по теорії та практики соціальної відповідальності бізнесу. Проте зазначена проблема потребує подальшої поглибленого вивчення.
Викладення основного матеріалу. Концептуальнй підхід соціальної відповідальністі бізнесу в економічно розвинутих країнах передбачає рівень розвитку підприємства, достатнього для її здійснення як у межах вимог, встановлених законодавством, так і понад ними. У такому розуміні відповідальність - це не тількі категорія права та етики, але й економіки. З точки зору правових норм відповідальність відбиває моральне ставлення до людей і суспільства, з економічної - достатність матеріальних ресурсів для вирішення соціальних проблем. У цілому соціальна відповідальність формує атмосферу довіри з боку особи і суспільстав до бізнесу.
У сучасних теоретичних дослідженях із проблем соціальної відповідальності ця категорія характеризується за чотирма функціональними знаками. [1, С. 191]
По-перше, в межах законодавства будь-які дії вважаються соціально відповідальними, якщо вони не порушують правові норми. Така позиція була розповсюджена серед представників бізнесу на початку ринкових перетворень і зберігається до цього часу. Прихильники правового підходу переконані у виключно економічній ролі бізнесу в розвитку країни, функції якого полягають у забезпеченні прибутковості підприємницької діяльності й дотриманні податкової дисципліни. Отже, соціальна відповідальність перекладається на державні органи, що звільняє представників бізнесу від етичних забов'язань. Таким чином, соціальна відповідальність бізнесу передбачається здійснювати через податковий механізм, у результаті чого вона виступає у формі юридичної відповідальності й обмежується її межами.
По-друге, допускається діяльність, що призводить до максимального прибутку, навіть якщо доводиться відступати від закононодавчих розпоряджень. Пріоритетом корпоративного управління є інтереси роботодавця, а соціальні - супутниковим наслідком. У цьому випадку соціальна відповідальність ототожнюється з професійною відповідальністю.
По-трете, визнається соціальна відповідальність бізнесу, але як захід, завдяки якому досягаються корпоративні цілі діяльності. Прихильники такого трактування розглядають соціальну відповідальність як специфічний елемент економічної відповідальності.
По-четверте, морально відповідальним бізнес може бути тоді, коли орієнтується на по'єднання економічних інтересів підприємців і соціальних потреб працівників.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Іноземний досвід розвитку соціально відповідального бізнесу та його використання в Україні

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок