Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Суть, необхідність і функції фінансів.

Суть, необхідність і функції фінансів.

Назва:
Суть, необхідність і функції фінансів.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,88 KB
Завантажень:
39
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Суть, необхідність і функції фінансів.
Фінанси є історично сформованою, складною та багатогранною економічною категорією. Термін “фінанси” походить від латинського “finantia”, що в перекладі означає “платіж”. Вперше він був застосований на практиці в Італії у ХІІІ ст. Зокрема, у Флоренції, Венеції, Генуї, де були добре розвинені торгівля, грошові розрахунки та банківська справа. Цим словом позначалися платежі та внески, які здійснювалися на користь держави.
В науковий обіг термін “фінанси” вперше ввів французький професор Ж.Боден в 1577 році у праці “Шість книг про республіку”.
На ранніх стадіях розвитку держави не існувало розмежування між ресурсами держави і ресурсами її глави: монархи розпоряджалися коштами країни як своєю власністю.
З виділенням державної казни і повним відокремленням її від власності монарха (XVI-XVIIст.) виникли поняття державних фінансів, державного бюджету, державного кредиту. Такі зміни призвели до нового бачення суті фінансів. Податкоплатники поступово визнали за державою право стягнення податків, по мірі того, як держава, в свою чергу, почала надавати послуги населенню і проводити ефективну фінансову політику.
З розвитком державного устрою різко зросли видатки на міжнародне співробітництво, оборону, охорону навколишнього середовища, соціальну сферу, видатки по втручанню держави в економіку тощо.
Значні розміри видатків викликали необхідність збільшення податків - головного фінансового методу мобілізації ресурсів в державний і місцеві бюджети.
В умовах командно-адміністративної системи термін ”фінанси” в значній мірі був пов’язаний з системою доходів і видатків держави.
Головним концептуальним ядром визначення фінансів у такій системі був домінант відносин. Саме відносини в таких варіаціях: відносини економічні, грошові, суспільні, виробничі, специфічні підкреслювали стержень розуміння категорії фінансів.
Проте, як підкреслює В.Л. Андрущенко у монографії “Фінансова думка Заходу в ХХ столітті (Теоретична концептуалізація і наукова проблематика державних фінансів)”, концепція відносин стала бастіоном затратної економіки в державних фінансах. Не піддаючись рахунку, не передбачаючи критерії виміру ефективності, поняття відносин перетворилось в теоретичне запрошення до марнотратства, бездумного, безмірного розтрачання коштів, хоч реально асигнування коштів на певну мету неминуче означає відмову від фінансування чогось іншого.
Однак, така категоричність автора не обґрунтовує і не спростовує того, що фінанси справді виникають та існують як специфічні відносини між людьми, які мають і кількісні, і якісні характеристики. І ось саме тут, в залежності від того, що береться за основу при аналізі, і будуть виступати або абстракції, або реальні грошові кошти.
Щоб забезпечити понятійну визначеність, у сучасній західній літературі термін “фінанси” в розумінні спеціальної самостійної наукової дисципліни, що стосується грошових коштів та доходно-видаткової діяльності держави, вживається в уточнювальному варіанті – державні фінанси (public finance); в усіх інших випадках застосовується розширювальний термін “фінанси” (finance, business finances).
Так, у підручнику “Фінанси” Зві Боді та Лауреат Нобелівської премії Роберт Мертон підкреслюють, що “фінанси – це наукова дисципліна, яка вивчає питання розподілу недостатніх грошових коштів у часі та в умовах невизначеності”.
У підручнику “Державні фінанси в умовах демократії” Шарль Бланкарт дає визначення фінансової науки, характеризуючи її як “економічний аналіз державної діяльності”. Американський професор Карл Шоуп зазначає, що “наука державних фінансів описує й аналізує функціонування державних фінансів з боку грошових асигнувань, соціальних виплат і методів фінансування цих потреб за допомогою податків, позик, іноземної допомоги та емісії грошей”. Французький вчений-фінансист П.М. Годме вказує: “державні фінанси – це суспільне багатство в формі грошей і кредиту, яке знаходиться у розпорядженні органів держави”.
Відмінності у визначенні фінансів полягають у виборі відправної точки для їх характеристики.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Суть, необхідність і функції фінансів.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок