Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Стратегія конкурентоспроможності підприємства за умов ресурсно-екологічних обмежень

Стратегія конкурентоспроможності підприємства за умов ресурсно-екологічних обмежень

Назва:
Стратегія конкурентоспроможності підприємства за умов ресурсно-екологічних обмежень
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,85 KB
Завантажень:
49
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Стратегія конкурентоспроможності підприємства за умов ресурсно-екологічних обмежень 


На даний момент в Україні прийнято чимало законів, державних програм щодо збереження та підвищення ефективності використання природних ресурсів, але виявляється достатньо підстав для висновків про те, що існуюча система природокористування є недосконалою.
Ефективність системи залежить від того, як організовано регулювання відповідних процесів. В екологічному плані регулювання повинне забезпечувати збереження навколишнього природного середовища, екологічно-орієнтовану поведінку виробників продукції.
Макроекономічні показники та тенденції природокористування передаються на підсистеми економіки інших рівнів – галузі, ринки, підприємства, регіони. На теперішньому етапі розвитку економіки загальний стан природокористування, подальших його перспектив передається на вищезгадані рівні, в тому числі на рівень підприємств, через фактор обмеженості, що виявляється одночасно як об’єктивним, так і суб’єктивним.
Можна виділити два види ресурсно-екологічних обмежень:
- запаси природних ресурсів постійно зменшується через властиву їм вичерпність, а їхній видобуток ускладнюється і дорожчає (об’єктивне обмеження). Так, за деякими оцінками, у разі збереження теперішнього рівня споживання енергоресурсів вистачить лише на 30-50 років;
- через свої інструменти (закони, стандарти, податки, штрафні санкції тощо) держава має можливість обмежити використання підприємствами тих чи інших видів ресурсів (суб’єктивне обмеження).
Дані обмеження мають певні наслідки для підприємств. По-перше, державні екологічні (ресурсні) обмеження можуть набувати форми реальних додаткових фінансових витрат для підприємства, зокрема за неналежне виконання екологічних вимог стосовно підприємства можуть бути прийняті санкції з боку держави з метою відшкодування шкоди завданої навколишньому природному середовищу або компенсування вартості використаних ресурсів. По-друге, пропорційно зменшенню можливостей щодо введення до господарського обороту нових обсягів ресурсів зростає їх собівартість і ціна, а це є загрозою зменшення вартісної продуктивності ресурсу, загрозою зниження рівня ринкової конкурентоспроможності підприємства. Довгострокова конкурентна стратегія підприємства не може не враховувати стан природного екологічного потенціалу, вимог до зниження енерго- та матеріаломісткості виробництва, оптимізації ресурсоспоживаня.
На нашу думку, для підприємства може бути три стратегічних варіанти вирішення проблеми:
1) перекладання витрат, що збільшилися, на споживачів;
2) зменшення ресурсних затрат на одиницю продукції (активне ресурсозбереження);
3) заміна ресурсів виробництва.
Можлива й певна комбінація рішень.
Перший варіант є, можливо, найпростіший. Підприємство пропонує споживачам своєї продукції платити більше – припустимо, пропорційно збільшенню витрат на придбання ресурсів. Виникає ризик, пов'язаний з тим, що попит споживача за новими цінами може набути неприйнятних для підприємства показників. Рівень ризику зменшується за умови ринкового домінування підприємства, тобто коли підприємство є чистою монополією або дуже сильним олігополістом. В інших випадках таке вирішення проблеми екологічно-ресурсних обмежень може мати критичні наслідки для підприємства. В цілому це є варіант «пасивного» сприйняття підприємством зовнішнього впливу на собівартість продукції.
Для здійснення другого варіанту еколого-економічної стратегії, підприємству, перш за все потрібно запровадити інновації, розробити новітні ресурсозбережні технології виробництва та придбати сучасне обладнання. У даному випадку важливими факторами можуть бути й мінімізація відходів та можливість рециклювання продукції. Цей варіант є варіантом активного пошуку шляхів конкурентного забезпечення рівня собівартості продукції.
Українська економіка має значні резерви для реалізації заходів ресурсозбереження. Українські підприємства мають значні можливості для зменшення ресурсних витрат та мінімізації відходів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Стратегія конкурентоспроможності підприємства за умов ресурсно-екологічних обмежень

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок