Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Еволюція товару та новітні тенденції розвитку товарного виробництва

Еволюція товару та новітні тенденції розвитку товарного виробництва

Назва:
Еволюція товару та новітні тенденції розвитку товарного виробництва
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,84 KB
Завантажень:
309
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Еволюція товару та новітні тенденції розвитку товарного виробництва
План
1. Еволюція товару в XX ст. 
2. Тенденції розвитку товарного виробництва. 
3. Література
Еволюція товару в XX ст.
Протягом цього століття відбувався розвиток товару, у діалектиці відносин конкретної і абстрактної, приватної і суспільної праці виникли якісно нові аспекти. У виробництві товарів (як і у двоїстому характері праці, споживчій вартості і вартості) сталися важливі кількісні та якісні зміни, зумовлені ускладненням технологічного способу виробництва, виникненням нових суспільних потреб, еволюцією типів і форм економічної власності тощо. Але їх майже не аналізують економісти, що є свідченням антиісторизму.
Ці процеси можна дослідити, спостерігаючи за виробництвом сучасного автомобіля, який став звичайним, поширеним видом товару. Нині у світі налічують понад 700 млн. легкових автомобілів, їх щорічне виробництво безперервно зростає. Деталі для автомобіля виготовляють до 100 галузей народного господарства. Автомобіль кінця XX ст. складається в середньому з 15 тис. деталей (у тому числі майже 1500 основних). У створенні його споживчої вартості беруть участь кілька тисяч видів конкретної праці. Гігантська концентрація виробництва, зростання рівня усуспільнення праці зумовлюють усе менше виявлення конкретної праці як приватної праці незалежного, економічно відокремленого товаровиробника. Могутня американська монополія "Дженерал моторз", що виробляє автомобілі, на початку 90-х років XX ст. мала до 40 тис. постачальників, а частка закупівель у сумі обігу становила приблизно 48 %. За таких умов зведення конкретних видів праці до абстрактної, визначення конкретної праці як суспільної відбувається через систему замовлень, контрактів, субпідрядів. "Дженерал моторз" встановлює з постачальниками тривалі виробничі зв'язки. Перетворення окремої деталі, вузла автомобіля на товар планується заздалегідь, набирає форми договору, а не відбувається звичайним шляхом повної та вільної конкуренції на ринку. Головна фірма контролює затрати виробництва відділень-постачальників, запроваджує для них обмежений комерційний розрахунок. Це підриває товарне виробництво в сучасних умовах. Так само строго великі компанії контролюють зовнішніх постачальників. Щорічно фірми переглядають списки постачальників, договори з партнерами, які не задовольняють вимог, анулюють, і натомість укладають нові, намагаючись знизити ціни на комплектуючі.
Зведення конкретних видів праці до абстрактної праці, до вартості відбувається також шляхом купівлі-продажу. Але цей процес усе частіше здійснюють централізовано, через розвиток безпосередньо суспільної форми виробництва і відповідного послаблення товарної форми зв'язку. На розвинутому ринку потенційний виробник, перш ніж почати виготовляти товар, знаходить покупця, попередньо укладає з ним письмову або усну угоду, контракт, де обумовлено якість товару, ціни, термін поставок, платежів тощо. Отже, сфера ринкових відносин по суті перетворюється на сферу прямих зв'язків між виробниками і споживачами.
У 70—80-ті роки XX ст. завдяки комп'ютеризації виробництва, переходу до гнучких виробничих систем автомобільна промисловість частково починає працювати за індивідуальними замовленнями. Споживач може вибрати один з кількох сотень варіантів обробки або оснащення машин. Так органічно поєднується стандартна масова продукція з індивідуальними замовленнями, вирішується проблема підтвердження ринком суспільної необхідності вироблених товарів. Це свідчить про поступове поширення безпосередньо суспільної форми виробництва.
Зростаюче втручання держави в економіку теж відчутно підриває товарне виробництво (водночас все менше конкретна праця виявляється у вигляді приватної) через укладення державних контрактів, закупівлю державою величезної частки виготовленої продукції, що означає гарантований попит на неї. Державний попит охоплює різною мірою понад 90 % усієї номенклатури товарів і послуг, які виготовляються у США.
Ціни на товари встановлюються не на ринку, а шляхом прямих переговорів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Еволюція товару та новітні тенденції розвитку товарного виробництва

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок