Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Стратегія економічного співробітництва України з іншими державами пострадянського простору

Стратегія економічного співробітництва України з іншими державами пострадянського простору

Назва:
Стратегія економічного співробітництва України з іншими державами пострадянського простору
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,38 KB
Завантажень:
269
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Стратегія економічного співробітництва України з іншими державами пострадянського простору


Економічні взаємовідносини України та Росії, інших країн пострадянського простору, неможливо розглядати поза політичним контекстом. Простір СНД усе ще залишається аморфним, не до кінця структурованим. Процеси перетворень далекі від завершення, тому зв'язок політичних та економічних факторів носить більш відкритий характер. На відміну від провідних гравців, інші країни не мають права на помилку. Точніше сказати, збиток від неправильних дій власного керівництва виявляється для них більш відчутним, чим для їх більш сильного економічного партнера-конкурента. Тому уряд України зобов'язаний не тільки правильно оцінювати наміри і мотиви своїх більш могутніх партнерів, у тому числі і Росії, але й адекватно реагувати на ініціативи з їх боку.
Метою даної статті є здійснення аналізу соціально-економічної ситуації на рівні держави, дослідження причин та обставин вибору стратегій співробітництва держав постсоціалістичного простору. Проблеми поліпшення стратегічної організації і підвищення ефективності взаємозв'язків і співробітництва України з Росією досліджували такі вчені-економісти, як Янковський Е.А., Стровський Л.Е., Казанцев С.К., Макогон Ю.В., Кравченко В.А., Кравцова В.В, Мамутов В.К., Чувпило О.О., Новицький В.Е. та інші [1].
Незважаючи на охолодження відносин між країнами постсоціалістичного простору в 2004-2006 рр., економічна взаємодія України і Росії в 2005-2006 рр. залишається значною. Це твердження можна проілюструвати наступними цифрами. Перша трійка країн, куди Україна експортувала свою продукцію в 2005 році - Росія (більш 20%), Туреччина (6%), Італія (ледве більше 5%). Перша четвірка країн-постачальників імпорту в Україну в цей же період - Росія (35%), Німеччина (9%), Туркменія (близько 7%), Китай (5%). Переважна частка імпорту з Росії (і Туркменії) в Україну - це енергоносії, тоді як на російський ринок наша країна поставляє переважно готову продукцію. У такий спосіб Україна зацікавлена в Росії як у торговельному партнері, якщо можна так сказати, двічі: як у постачальнику вуглеводнів і як у ринку збуту продукції українського виробництва [2].
Подивимося для порівняння, як виглядає товарообіг Росії. Наш північний сусід експортує свою продукцію в багато країн. Основні адресати російського експорту - Голландія (10%), Німеччина (ледве більше 8%), Італія (майже 8%), Китай (5,5%), Україна (5,2%), Туреччина (4,5%), Швейцарія (близько 4%). Зрозуміло, один тільки товарообіг не показує всієї повноти і складності взаємозалежності навіть економічної взаємодії двох країн, не говорячи вже про інші сфери співробітництва, але структура товарного обміну і порядок розмірів його обсягу свідчить, зокрема, про те, що Україна залежить від Росії більше, ніж навпаки. Втрати на українському напрямку Москва може, хоч і не без труднощів, заповнити з альтернативних джерел, тоді як Київ найчастіше змушений мати справу зі стороною, що є у відомому значенні монополією. Зі структури товарного обміну між двома країнами по формальних ознаках можна зробити висновок, що Росія для України є джерелом енергосировини і одночасно ринком збуту для української готової продукції. Природно, для Росії, навіть в якості «енергетичної наддержави», таке становище є певною мірою образливим. Тому, насамперед, Україні доведеться прийняти той факт, що бензин і інші нафтопродукти, вироблені з російської сировини, не будуть на українському ринку дешевшими аналогічних у Росії. Те ж саме можна сказати й по відношенню до ціни на газ, особливо для промислових підприємств [2].
Зважаючи на все, Росія протягом 2004-2005 рр. завершила ревізію своїх відносин із сусідами по СНД. Раніше Москва зберігала за колишніми союзними республіками певного роду економічні преференції, сподіваючись при цьому натомість на лояльність місцевих еліт. Керівництво Росії, ймовірно, дійшло висновку, що подібна стратегія себе не виправдала. Було ухвалено рішення перейти у пострадянському просторі на суто ринкові відносини незалежно від «дружності» або «ворожості».

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Стратегія економічного співробітництва України з іншими державами пострадянського простору

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок