Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Види підприємств залежно від обсягів виробництва, розміру капіталу.

Види підприємств залежно від обсягів виробництва, розміру капіталу.

Назва:
Види підприємств залежно від обсягів виробництва, розміру капіталу.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,34 KB
Завантажень:
185
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Види підприємств залежно від обсягів виробництва, розміру капіталу.
Такий поділ залежить від технологічного способу виробництва і відносин економічної власності за умов капіталізму.
У межах технологічного способу виробництва критеріями поділу є кількість зайнятих, потужність основних видів виробничого обладнання, наявність наукових лабораторій і використання досягнень НТР, потужності енергетичних установ та обсяги їх застосування у виробничих цілях, розвинутість коопераційних зв'язків з іншими підприємствами, рівень концентрації виробництва, виробництво кінцевого або проміжного продукту та ін. Найважливішими з цих критеріїв є кількість зайнятих, обсяг витрат на наукові дослідження і розробки.
У межах відносин економічної власності такими критеріями є: застосування або незастосування найманої праці, привласнення необхідного або додаткового продукту, праця власника або її відсутність, витрати прибутку на індивідуальне споживання або розширене відтворення, величина капіталу (якщо йдеться про підприємства капіталістичного типу), прибутків, обсяги обороту капіталу та ін. Більшість із цих критеріїв у їх зіставленні (наймає або не наймає робочу силу тощо) стосуються розмежування дрібних некапіталістичних підприємств.
Найважливішими критеріями є розмір статутного капіталу, привласнюваних прибутків, обсяг обороту капіталу.
Указані критерії мають неоднакові виміри в різних країнах. Так, у США до малих підприємств належать ті, на яких зайнято до 600 працівників (в обробній промисловості), або працівники яких отримують до 2 млн дол. валової виручки на рік (в інших галузях). У країнах ЄС чисельність працівників на малих і середніх підприємствах не повинна перевищувати 500 осіб, статутний капітал — 75 млн євро. В Україні, згідно з чинним законодавством, на малих підприємствах в промисловості і будівництві кількість працюючих не повинна перевищувати 200 осіб, в науці та науковому обслуговуванні — до 100, в інших галузях виробничої сфери — до 50, тоді як у сфері нематеріального виробництва — до 25, у тому числі в роздрібній торгівлі — до 15 осіб.
У розвинутих країнах частка малих підприємств переважає в загальній кількості підприємств, причому їх кількість надзвичайно швидко зросла з середини 50-х років XX ст., тобто з розгортанням НТР. Так, у США на початку XX ст. налічувалося 300 тис. малих підприємств, а наприкінці 90-х років — понад 22 млн, що становило понад 95 % загальної їх кількості. За останні 40 років вона збільшилася приблизно на 15 млн. Така сама частка малих підприємств в економіці Японії, країнах ЄС та деяких інших країн. На них зайнято до 60 % працівників, виготовляється 30—40 % ВНП, здійснюється приблизно 20 % інвестицій в економіку. Проте частка малих підприємств у доходах, наприклад у США, не перевищує 10 %. Це свідчить про привласнення частини створеного на них доходу великими компаніями через механізм цін, відсоткові ставки, субпідрядну систему тощо.
В Україні на початку 90-х років малих підприємств було 10 тис. (приблизно 45 % загальної кількості), але вони виробляли менше 10 % валової продукції. На 1 жовтня 2003 року їх було приблизно 255,5 тис, кількість працюючих — до 1,78 млн осіб, але частка виробленого ними продукту у валовій продукції не змінилася.
Швидке зростання кількості малих підприємств у розвинутих країнах з початком НТР зумовлено поглибленням суспільного поділу праці у формі спеціалізації, кооперування і комбінування виробництва, зменшенням обсягів економічно ефективних підприємств внаслідок зниження матеріало- та енергомісткості продукції, впровадження новітніх досягнень науки і техніки у виробництво. Цьому також сприяли певні переваги, притаманні діяльності малих підприємств: зменшення витрат виробництва внаслідок вузької спеціалізації, невисоких експлуатаційних витрат, оперативності в діях управлінського персоналу й переналагодження виробництва, повнішого використання речових та особистісних факторів виробництва; краща адаптація до місцевих умов та індивідуальних потреб споживачів, а також урахування кон'юнктури локальних ринків; можливість мобільнішого використання власних ідей, проектів, які не вимагають великих витрат капіталу; необхідність порівняно невеликого початкового капіталу, менших запасів, можливість інтенсивнішої експлуатації найманої праці внаслідок відсутності профспілок, державної регламентації тривалості робочого дня та ін.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Види підприємств залежно від обсягів виробництва, розміру капіталу.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок