Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Межа застосування показників граничності в неокласичній теорії ціни

Межа застосування показників граничності в неокласичній теорії ціни

Назва:
Межа застосування показників граничності в неокласичній теорії ціни
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,67 KB
Завантажень:
22
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Межа застосування показників граничності в неокласичній теорії ціни


Сьогодні в економічній неокласичній теорії надається вирішального значення граничній корисності (цінності) і граничним витратам як таким, що визначають ціни на товари і затрати на їх виробництво, попит і пропозицію товарів на ринку, а також є базовими для визначення оптимальних обсягів купівлі товарів споживачами та їх виробництва.
Однак у економічній практиці ціноутворення, формування попиту і пропозиції і визначення оптимальних обсягів закупівлі і виробництва товарів на підприємствах дані критерії використовуються мало.
Причинами такого становища є недостатнє обґрунтування змісту цих критеріїв в теорії, складність їх застосування на практиці.
Дані критерії розроблялись багатьма економістами, а зміст їх в сучасному трактуванні можна розглянути на прикладі економічних поглядів П. Самуельсона.
У маргінальній теорії цінності, як складової частини неокласичної теорії ціни, гранична корисність (цінність) визначається як додаткова корисність (цінність) додаткової одиниці блага [6, с.426], а граничні витрати – як додаткові витрати на виробництво додаткової одиниці продукції [6, с.450]. Відповідно до закону спадаючої граничної корисності із збільшенням кількості товару його загальна корисність підвищується, а гранична корисність зменшується по мірі задоволення потреби [6, с.426].
Згідно з законом спадаючої віддачі поширення використання одного фактора виробництва при незмінних затратах решти факторів веде до зниження обсягу граничного продукту, вироблюваного за допомогою затрат даного фактора, починаючи з певної стадії виробництва.
Граничний (маргінальний) продукт певного фактора – це додатковий продукт або додаткове розширення виробництва, отримані в результаті збільшення цього фактора на одну додаткову одиницю при незмінному значенні решти факторів виробництва. Зменшення граничного продукту веде до прискореного збільшення граничних витрат.
Згідно з маргінальною теорією гранична корисність (цінність) блага визначає його загальну цінність і ринкову ціну, а гранична дохідність і граничні витрати – рівень фактичних витрат на виробництво.
Наприклад, за К.Менгером міра цінності блага визначається значенням, яке має задоволення потреби, найменш важливої у порівнянні з іншими потребами, ще забезпеченими всією доступною кількістю блага [5, с.105-106].
Е. Бьом-Баверк обгрунтовує “закон величини цінності речі”, згідно з яким “цінність речі вимірюється величиною граничної корисності цієї речі” [1, с.279].
За А. Маршаллом гранична корисність товару є граничною ціною попиту на даний товар. Якщо людина купує за рік 10 пачок чаю по 2 гр.од. за пачку, а не 11 пачок, то це показує, що 11-та пачка не варта для людини витрат на 2 гр.од., тобто 2 гр.од. за пачку чаю є для людини мірою корисності чаю, його граничною корисністю, яка ставить межу його покупкам. 2 гр.од. – це гранична ціна попиту на чай [4, с.158].
Маршалл обгрунтовує поняття граничної дози капіталу, яка лише відшкодовує витрати на обробіток землі разом з прибутком землероба, не приносячи надлишку для покриття ренти, та поняття граничної віддачі від даної дози на межі обробітку землі [4, с.220]. При цьому винагорода землероба буде у стільки разів більшою від граничної віддачі на граничну дозу на межі обробітку, скільки доз він вклав. А все, що землероб одержує зверх цього, Маршалл називає надлишковим продуктом землі.
У відповідності з законом граничної продуктивності Дж.Б. Кларка “Кожний з робітників одержує… продукт праці кінцевого робітника (чи групи робітників). Будь-яке суспільство дає всім робітникам в якості природної винагороди стільки, скільки виробляє кінцевий робітник” [2, с.147].
Вважається, що в основі кривої попиту на товар лежить крива граничної корисності (цінності), а в основі кривої пропозиції товару лежить крива граничних витрат.
Так, І.Ковальов відмічає, що криві попиту і пропозиції показують зміни граничної корисності і граничних витрат. Крива попиту виражає закон спадання граничної корисності блага для покупця, а крива пропозиції точно так же виражає закон зростання граничних витрат для виробника [3, с.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Межа застосування показників граничності в неокласичній теорії ціни

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок