Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Закономірності та етапи розвитку капіталістичної економічної системи

Закономірності та етапи розвитку капіталістичної економічної системи

Назва:
Закономірності та етапи розвитку капіталістичної економічної системи
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,60 KB
Завантажень:
265
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Закономірності та етапи розвитку капіталістичної економічної системи


План
Сутність та основні риси капіталізму вільної конкуренції.
Економічна система монополістичного капіталізму.
Державно-монополістичний капіталізм як стадія розвитку ринкової системи.


Капіталізм вільної конкуренції характеризується приватною капіталістичною власністю на речові ресурси, використання найманої праці та системи ринків вільної конкуренції (чистої конкуренції).
Ознаки капіталізму вільної конкуренції
Приватна власність на засоби виробництва.
Система найманої праці.
Свобода підприємництва і вибору.
Ринкова система і вільна конкуренція.
Важлива роль прибутку (стимулююча).
Обмежена роль держави.
Вільна (досконала) конкуренція – такий вид змагання економічних суб’єктів, за якого кожен з виробників, яких багато, не може впливати на ринкову ціну, а додатковий дохід, отриманий від кожної додаткової одиниці продукції, є ринковою ціною.
Вільна конкуренція означає:
наявність на ринку великої кількості незалежних покупців і продавців кожного конкретного продукту або ресурсу;
відсутність будь-якого контролю над цінами;
свободу для покупців і продавців виступати на тих чи інших ринках або залишати їх;
широке розпорошення економічної влади, що є необхідною умовою вільної конкуренції;
встановлення для покупців і продавців обмеження стосовно реалізації особистого інтересу.
Капіталістичний спосіб виробництва почав зосереджуватись у надрах феодалізму. Зростання ПС і розвиток суспільного поділу праці розширювали сферу товарного виробництва і підривали основи натурального господарювання. Поглиблення спеціалізації у сільському господарстві і розвиток ремісничого виробництва сприяли встановленню більш міцніших економічних зв’язків між різними районами і злиттю місцевих ринків в єдиний національний ринок. Капіталізм виник і розвинувся на базі простого товарного виробництва, проте, насамперед, на базі міського ремісництва. Поглиблення майнової диференціації серед ремісників і розорення все більшої кількості господарств розширили сферу застосування найманої праці. Важливу роль у виникненні капіталізму виконав купецький капітал (купці в ряді випадків безпосередньо підкоряли собі працю багатьох ремісників, які з часом перетворювалися у найманих робітників). Процеси становлення капіталістичного виробництва прискорювались первісним нагромадженням капіталу.
Капіталізм вільної конкуренції як особлива стадія розвитку капіталістичної формації існував до початку останньої третини ХІХ ст. У процесі свого розвитку він пройшов ряд етапів. Першою найпростішою формою капіталістичного підприємства була проста кооперація, за якої досягалась вища продуктивність праці. Згодом її замінила мануфактура. Мануфактура зі своєю спеціалізацією створила умови для переходу на нову машинну базу. Промисловий переворот дав поштовх для розвитку великої машинної індустрії. Панівною формою підприємства стала фабрика. Остаточно капіталістичний лад закріпив себе під час переможних буржуазних революцій.
Друга – монополістична – стадія розвитку капіталізму почалася на межі ХІХ і ХХ ст. Третя (сучасна) стадія розвитку капіталізму почала формуватись у середині 30-х рр. ХХ ст. і триває нині.
Протягом періоду існування вільного капіталізму на ринку праці існувала недосконала конкуренція. Недосконала конкуренція приводилася капіталістичним класом в дію шляхом застосування монополії ринку, на якому є лише один покупець товару, послуги, ресурсу.
Якби конкуренція на ринку праці була досконала, то заробітна плата робітників дорівнювала б конкурентній заробітній платі Wg, яка еквівалентна альтернативній вартості робочої сили як ресурсу. Але капіталіст, користуючись владою на ринку праці застосовує монополію, тобто вводить зарплату нижче конкурентного рівня (Wm).
Монополістичний капіталізм – це економічний лад із системою великих і невеликих підприємств, що уклали один з одним різного роду угоди чи союзи, і як монополії займають панівне становище в економіці та ринках недосконалої конкуренції; стадія розвитку капіталізму.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Закономірності та етапи розвитку капіталістичної економічної системи

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок