Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Сучасні економісти про предмет економічної теорії.

Сучасні економісти про предмет економічної теорії.

Назва:
Сучасні економісти про предмет економічної теорії.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,72 KB
Завантажень:
360
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Сучасні економісти про предмет економічної теорії.
У 1948 р. вийшов у світ підручник американського економіста П.-Б. Самуельсона "Економікс", за який йому було присуджено Нобелівську премію. У книзі стверджується, що предметом економікс є споживання, і що ця наука вивчає дії, які включають обмінні операції між людьми; людський вибір з метою використання рідкісних ресурсів для виробництва різних товарів та їх розподілу; людей у їх діловому житті; багатство; методи вдосконалення суспільства.
Він запропонував узагальнене визначення предмета економікс, з яким погоджуються багато економістів: "Це наука, що вивчає, як люди і суспільство здійснюють кінцевий вибір рідкісних ресурсів, як виробляти різні товари і розподіляти їх для споживання"2.
Близьке за змістом визначення сучасних американських учених Кемпбелла Макконнелла і Стенлі Брю, згідно з яким економікс (аналітична економіка) є наукою про "ефективне використання обмежених економічних ресурсів або управління ними з метою досягнення матеріальних потреб людини"8.
Серед майже 30 визначень предмета економікс поширене трактування, яке акцентує на поведінці людини, групи людей у різних сферах суспільного відтворення за обмежених ресурсів з метою максимізації прибутків або задоволення потреб людей. Найдосконалішим вважають визначення англійського економіста Л. Роббінса: "Економіка — це наука, яка вивчає поведінку людини з точки зору відносин між її цілями і обмеженими ресурсами, що допускають альтернативне використання.
Приблизно такі визначення, але вже політичної економії, дає французький економіст Р. Барр, який, як і Самуельсон, ототожнює її предмет з економікс: це — наука "про управління рідкісними ресурсами", про "форми, яких набуває людська поведінка при використанні цих ресурсів; вона вивчає і пояснює, як індивідуум або суспільство спрямовують обмежені засоби на задоволення своїх численних та необмежених ресурсів"
У сучасній українській та російській економічній літературі можна виокремити кілька точок зору на предмет економічної теорії. Зокрема, вивчення поведінки і діяльності людини або груп людей з метою максимізації прибутку чи задоволення їх потреб (потреб суспільства) в умовах обмеженості ресурсів і безмежності потреб. Таке визначення значною мірою збігається з визначеннями предмета економікс. Згідно з другою точкою зору предметом економічної науки є "...економічні відносини між людьми і соціальними групами, що складаються у виробництві, обміні, розподілі і споживанні благ"3. Деякі автори вживають узагальнююче поняття "економічні суб'єкти"4.
Третю точку зору відстоюють вчені, які стверджують, що економічна наука вивчає "...соціально-економічні та організаційно-економічні відносини в їх взаємодії з розвитком продуктивних сил і відповідним науково-технічним прогресом, а також економічні закони, що вивчають процес виробництва, розподілу, обміну та споживання в різних історичних епохах".
Ще одна група економістів вважає предметом економічної теорії економічну систему та притаманні їй закони та закономірності. Наприклад, у "Великому економічному словнику" зазначено, що економічна теорія — це "сукупність наукових поглядів на економічні системи, економічний розвиток і економічні закони та закономірності".
П'ята група науковців намагається поєднати визначення предмета політичної економії з найпоширенішим визначенням предмета економікс. Так, Ю. Пал кін вважає, що економічна теорія "вивчає закономірності та фактори виробництва, розподілу, обміну та споживання в умовах ринкової економіки"; "виробничі відносини людей у тісному зв'язку з продуктивними силами і надбудовою економічного базису"; а також "економічну поведінку людей у процесі виробництва, розподілу, обміну і споживання матеріальних благ". Окремі автори визначають цю науку в політ-економічному аспекті як "...вивчення економічних виробничих відносин в їх взаємодії з продуктивними силами і організацією управління і ефективного ведення господарства як фактів суспільного багатства"8.
Ще одну точку зору представляють автори, які стверджують, що ".

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Сучасні економісти про предмет економічної теорії.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок