Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Народонаселення і суспільний розвиток

Народонаселення і суспільний розвиток

Назва:
Народонаселення і суспільний розвиток
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,79 KB
Завантажень:
189
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Народонаселення і суспільний розвиток
План
1. Сутність народонаселення та особливості і закономірності його змін. 
2. Закон народонаселення. 
3. Демографічна політика держави. 
4. Література
Сутність народонаселення та особливості і закономірності його змін.
На сучасному етапі розвитку суспільства найважливішими з усіх стратегічних ресурсів є людські, функціонування яких забезпечує соціально-економічний розвиток країни, а саме — економічно активне, тобто працездатне населення. Звідси особлива увага до дослідження демографічно-економічної ситуації у країні, аналізу якісного складу народонаселення за всіма відповідними параметрами.
Сучасна економічна література категорію "народонаселення" не використовує, послуговуючись поняттям "населення", яке в "Економічній енциклопедії" за редакцією Л. Абалкіна і "Великому економічному словнику" визначається як сукупність людей, що проживають на території континенту або його окремій частині, в окремому регіоні або населеному пункті. Проте визначення зроблене здебільшого в демографічному контексті, в ньому відсутній економічний аспект, а тому малоконструктивне.
Щоб визначення набуло ознак конструктивності, слід передусім користуватися категорією "народонаселення", оскільки в ній населення пов'язується з поняттям "народ", а отже, з населенням окремої країни, з його відтворенням у межах національної економіки.
У політекономічному контексті конкретизацією категорії "населення" є розмежування окремих верств, соціальних груп, класів, передусім класу найманих працівників і класу капіталістів.
Народонаселення — сукупність окремих класів, соціальних верств і труп, індивідів, які відповідно до біосоціальної сутності людини і передусім власних потреб й інтересів здійснюють власну життєдіяльність у межах певного ладу, вступають між собою у суспільні відносини.
Залежно від вікової структури населення люди виступають насамперед у ролі споживачів і/або виробників матеріальних і духовних благ, а також виконують функцію відтворення людського роду. Найбільше значення для соціально-економічного прогресу суспільства має населення працездатного віку. При визначенні державою такого віку мають вплив національні, культурні, історичні традиції і звичаї тощо, тому в різних країнах він неоднаковий. Наприклад, у Великобританії, Німеччині повнолітніми вважають осіб, які досягай 18 років, у Франції — 19, Бельгії — 21, у Нідерландах — 23 роки. В Україні повнолітніми є особи у віці 18 років.
Працездатний вік починається, як правило, раніше, але при цьому законодавчо встановлюється менша тривалість робочого дня, а в деяких країнах і нижчий рівень оплати робочої сили. Так, у Франції, Іспанії та інших розвинутих країнах для працюючих віком до 18 років запроваджено мінімум заробітної плати — від 10 до 30 % мінімуму для дорослих.
Соціально-економічний прогрес країни залежить не лише від виконання активним населенням функцій виробника і споживача матеріальних і духовних благ, а й від реалізації кожним громадянином інших сутнісних сил, тобто від здійснення ним функцій власника, підприємця, організатора, від активної ролі у соціальному, політичному, правовому, культурному, духовному житті нації.
Існують особливості і закономірності динаміки населення, співвідношення народжуваності та смертності. Так (за даними американського науковця Г. Несса) наприкінці першого тисячоліття нової ери чисельність населення на нашій планеті становила приблизно 250 млн. У наступні 700 років темпи його приросту були дуже низькими через високу смертність, що досягала 30— 40 %. Приблизно 300 років тому зростання смертності призупинилось, а кількість людей почала збільшуватися. У 1000—1800 рр. середньорічні темпи приросту населення земної кулі становили менше 0,2 %, а у 1800—1900 рр. вони досягли 0,6 %. У 1950 р. цей показник зріс уже до 1,4 %, на початку 60-х років XX ст. — до 2 %. У наступні ЗО років темпи приросту населення скоротилися. Абсолютний щорічний приріст населення Землі становить майже 80 млн осіб.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Народонаселення і суспільний розвиток

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок