Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Парадигма „баланс інтересів” та її роль у дослідженні зовнішнього середовища суб’єктів господарювання

Парадигма „баланс інтересів” та її роль у дослідженні зовнішнього середовища суб’єктів господарювання

Назва:
Парадигма „баланс інтересів” та її роль у дослідженні зовнішнього середовища суб’єктів господарювання
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,42 KB
Завантажень:
230
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Парадигма „баланс інтересів” та її роль у дослідженні зовнішнього середовища суб’єктів господарювання


Цивілізаційний розвиток суспільства і, перш за все, його продуктивних сил, виробничих і виробничо-природних взаємозв’язків супроводжується стійким зростанням чисельності населення на планеті та різким підвищенням рівня господарського освоєння території, ускладненням міжнародних політичних і геополітичних відносин через суттєве збільшення кількості країн – їхніх учасників – у кінці ХХ ст.
Одночасне прискорення висхідного розвитку людства по цивілізаційних сходинках зумовило надзвичайне розгалуження міжнародного поділу праці, активізацію демовиробничого природокористування. У зв’язку з цим ускладнилася світова система суспільно-політичних і економічних відносин, диверсифікації процесів міжнародного інтегрування і глобального напруження в світовому економічному просторі та дуже ускладнилися процеси пізнання системи світових геополітичних, економічних відносин, відносин у сфері „суспільство – природа” тощо. Усе це викликало появу нових підходів до вивчення навколишнього середовища, зумовило формування нових концепцій та парадигм, які у своїй сукупності складають методологічні засади фундаментальних досліджень фактично з будь-якої наукової проблематики.
Крім того, відповідно до класифікації досліджень за загальнонауковим, міждисциплінарним і галузевим напрямами виділяються і різні за своєю змістовно-узагальнюючою сутністю світоглядні, основоположні підходи та парадигми – з одного боку, та більш галузево-спеціалізовані – з іншого. У суспільних науках до основних належать парадигми стадійно-цивілізаційного розвитку, глобалізації та регіоналізму. На перший план у другій половині ХХ століття вийшла і екологічна парадигма та тісно пов’язана з нею парадигма стійкого розвитку.
Під час пізнання складних процесів і відносин геополітичного, суспільного та суспільно-природного характеру все більш чітко просліджуються більш-менш завуальовані інтереси їхніх учасників, що лежать в основі цих відносин. Конфлікти таких інтересів не тільки призводять до розвитку зазначених відносин, але й часто-густо викликають хвилі міждержавних і міжрегіональних етнополітичних, міжконфесійних, фінансових, торговельних, екологічних та інших напружень.
Донедавна, категорія „інтерес” майже не вживалася в вітчизняній науковій літературі, що було зумовлено типом політичної і економічної системи, характером виробничих відносин, самою ідеологією та світоглядом у соціалістичному суспільстві. З набуттям незалежності та адаптацією до нових ринкових умов господарювання в Україні у наше життя ввійшла і наукова категорія „інтерес” стосовно різних об’єктів діяльності, як дуже важлива для підвищення економічної активності населення та господарювання. Досить швидко завдання гармонізації інтересів держави, суспільства та суб’єктів господарювання стало важливим пріоритетом суспільного розвитку країни.
Розуміння основного значення категорії „інтерес” у безкінечних конфліктах і протистояннях кінця ХХ–початку ХХІ століть призвело до легалізації цієї давно визнаної у західному світі наукової категорії у пострадянських країнах і набуття нею „світового” статусу. Зміст категорії „інтерес” трактується у Тлумачному (2005) та Філософському (1986) словниках, в Економічному словнику-довіднику (1995) [2, 4, 3]. Як загальнонаукова категорія, інтерес у Тлумачному словнику визначається, як „… те, що йде на користь кому-, чому-небудь, відповідає чиїмсь прагненням, потребам” [2].
У контексті економічної проблематики, в Економічному словнику-довіднику розглядаються „інтереси економічні”, що визначаються як „об’єктивні, спонукальні мотиви, економічної діяльності людей, зумовлені розвитком їхніх потреб, місцем у суспільному поділі праці, еволюцією відносин… власності та управління нею” [3].
Розглядаючи цю категорію у змістовних аспектах стосовно найрізноманітніших відносин, що функціонують і цементують світове суспільство на початку ХХІ століття, можна прийти до висновку: у світі сформувалася чітка, ієрархічно організована, багатоаспектна та багаторівнева система інтересів, які досить складно узгоджуються і, часто-густо, виключають один одного.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Парадигма „баланс інтересів” та її роль у дослідженні зовнішнього середовища суб’єктів господарювання

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок