Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Економіка підприємництва. Необхідність удосконалення управління акціонерними товариствами

Економіка підприємництва. Необхідність удосконалення управління акціонерними товариствами

Назва:
Економіка підприємництва. Необхідність удосконалення управління акціонерними товариствами
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,94 KB
Завантажень:
292
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Економіка підприємництва. Необхідність удосконалення управління акціонерними товариствами
Сьогодні в розвинених ринкових економіках переважають дві моделі управління акціонерними товариствами, які істотно розрізняються по співвідношенню внутрішнього і зовнішнього контролю.
Європейська модель управління отримала поширення, як ми бачимо з назви, у європейських державах. Дуже близька до європейської моделі і модель управління акціонерними товариствами в Японії. Суть - у переважаючому контролі інсайдерів над аутсайдерами. У європейській моделі він пов'язаний перш за все з механізмом формування органів управління акціонерним товариством і розподілом повноважень між ними.
У європейській моделі управління працівники, як правило, мають ту або іншу кількість представників як у виконавчій дирекції, так і в правлінні акціонерного товариства (особливо це характерно для Німеччини). У той же час до правління акціонерного товариства на паритетних засадах з працівниками і власниками великих пакетів акцій входять і менеджери. В одних випадках внутрішній контроль належить менеджерам, в інших - працівникам і менеджерам спільно. Але якщо менеджери і працівники контролюють діяльність акціонерного товариства і одночасно є його акціонерами, вони, як правило, не бажають продавати свої акції, побоюючись втрати контролю над ними.
З іншого боку, акції підприємств, на яких діє подібний внутрішній контроль, більше не приваблюють потенційних інвесторів через низькі дивіденди та фактичну неможливість отримати достатньо великі пакети акцій. Таким чином, ринок акцій стає малоліквідним і не може забезпечити адекватне фінансування для, наприклад, реорганізації підприємства.
Проте проблема зовнішнього інвестування діяльності підприємств повинна якимось чином вирішуватись. У європейській моделі джерелом зовнішнього інвестування стають комерційні банки, які проводять середнє або довготермінове кредитування підприємств. Щоб забезпечити власну життєздатність, ці банки мають виконувати деякі наглядові функції (оцінку діяльності підприємства, оперативний нагляд, реструктуризацію акціонерного товариства та зміни у складі керівництва у разі фінансових збитків). Іншими словами, якщо комерційний банк стає основним джерелом фінансування підприємства, то він, як правило, примушує керівництво акціонерного товариства підпорядкуватися банківському контролю.
Можна виділити дві системи банківського контролю - систему довіри і систему контролю. Банківська система довіри характерна для англо-американської моделі управління. Банки прямо не втручаються в стратегічні рішення правління акціонерного товариства до того часу, доки виконуються умови кредитної угоди. Вони також не здійснюють нагляду за акціонерним товариством, тому що їх кредити гарантовані заставою або цінними паперами, включаючи і активи підприємства.
Для другої, так званої німецько-японської моделі управління, характерне поєднання значного внутрішнього контролю з досить жорсткою системою банківського контролю, який, у свою чергу, може включати повний контроль над підприємством, особливо у випадку його низької ефективності.
Крім того, у Європі банківський контроль над акціонерними підприємствами посилюється ще й тому, що банки виступають великими власниками пакетів акцій підприємств, які, з одного боку, кредитуються, а з іншого - виступають номінальними власниками акцій для дрібних інвесторів. Оскільки голоси цих інвесторів на зборах акціонерів, як правило, передаються банку, то виходить, що банк практично без перешкод контролює значні пакети акцій. У свою чергу, це надає банку право мати своїх представників у правлінні акціонерним товариством.
Разом з тим у Європейській моделі управління не вирішується проблема інсайдерських угод, які роблять акції підприємств малопривабливими на фондовому ринку. При цьому інсайдерські угоди можуть проводити як самі менеджери акціонерного товариства, так і службовці комерційних банків, що мають доступ до закритої інформації. Тим самим зовнішній контроль аутсайдерів у європейській моделі значно послаблений.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Економіка підприємництва. Необхідність удосконалення управління акціонерними товариствами

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок