Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Власність у теоріях мислителів Нового часу

Власність у теоріях мислителів Нового часу

Назва:
Власність у теоріях мислителів Нового часу
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,88 KB
Завантажень:
481
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Власність у теоріях мислителів Нового часу
План
1. Власність у теоріях мислителів Нового часу.
2. Проблема власності у класичній політичній економії.
Власність у теоріях мислителів Нового часу
Меркантилізм як стиль життя, економічної і господарської діяльності справив величезний вплив на формування мислення епохи Нового часу, коли набувають розвитку основні раціоналістичні постулати — розум, вигода, право, інтерес, власність. Це епоха формування нової, "ділової" людини, яка повинна керуватися не вірою, а знаннями.
Становлення позитивного знання та його розрив із релігією в епоху Нового часу пов'язані з економічними революціями, які започаткували епоху капіталізму. Саме з цього часу власність стає наріжним каменем кожної теорії, яка брала на себе відповідальність вирішити проблеми суспільства і людини. У творчості видатних мислителів того часу (епохи Модерну) — Вольтера, Д. Дідро, К. Гельвеція, Ж.-Ж. Руссо, О. Ламетрі у Франції та Дж. Локка, Т. Гоббса,Дж. Берклі,Д. Юма в Англії чітко прослідковується соціоекономічна проблематика. Теорії природного права, швидкий розвиток природничих і точних наук сприяли радикальному переосмисленню тогочасних концепцій власності. На зміну уявленням про власність як про владу приходить усвідомлення власності як важливого механізму узгодження інтересів окремих індивідів та суспільства в цілому щодо задоволення існуючих потреб.
З часом... землі стало мало і деякі спільноти встановили кордони своїх окремих територій і завдяки створеним ними самими законам впорядкували володіння приватних осіб у своєму суспільстві і, таким чином, шляхом договору і угоди утвердили власність, початок якій поклали праця і старанність, а при укладанні союзів між рівними державами і королівства-ми вони публічно заявляли (або ж це мовчки розумілося) про відмову від усіх претензій і прав на землю, котра перебувала у володінні іншого, і за спільною угодою відмовились від своїх претензій, котрі випливали з природного загального права, яке вони початково мали на ці місцевості, і, таким чином, че-рез позитивні угоди ствердили у себе власність у різних час-тинах і куточках землі.
Дж. Локк
З капіталізму починається кількісний вимір власності. Весь світ, у рамках підприємницької діяльності, підлягає виміру, тому має вираження в цифрах і кількісних характеристиках. Однак усі ці характеристики проходять через філософське осмислення. Хоча найбільш актуальними на той час були питання загального характеру — пізнання, буття, влади, віри, знання тощо, проте вирішити їх тепер можна було через вирішення економічних проблем. Зокрема проблему власності, яка ставала справою не божественною, а людською. У творі видатного англійського філософа Дж. Локка (1632— 1704) "Два трактати про правління" проблемам власності присвячено окремий розділ. Не заперечуючи загальної належності існуючих ресурсів, переданих Богом людству в цілому, мислитель виходив із того, що об'єкти спільної власності шляхом докладання праці окремої особи (об'єднання з особистою власністю) можуть перетворюватись у приватну власність. На думку Дж. Локка, "вилучення частини того, що є спільним, і витягнення його зі стану, у якому його залишила природа, започатковують власність"30. Відтак найважливішим засобом привласнення благ мислитель вважав їх поєднання з людською працею. "Людина ніби відгороджує їх своєю працею від спільного надбання"31, — писав учений. Авторитет праці зумовлений авторитетом теорії трудової вартості на той час.
Заслугою Дж. Локка став поділ власності на суспільну, приватну і особисту на основі одвічної належності до людської діяльності найважливіших економічних ресурсів — землі і праці. Трактуючи приватну власність як поєднання спільної та особистої власності, мислитель обґрунтував принципи непорушності останньої, пояснюючи визнання суспільством факту належності різноманітних благ тому, хто витратив на них свою працю, "законами розуму".
Промисловий переворот в Англії спрямував мисленнєву діяльність її інтелектуальної еліти в економічному напрямі.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: Власність у теоріях мислителів Нового часу

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок