Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Економічний прогрес і його рушійні сили. Сутність та критерії економічного прогресу

Економічний прогрес і його рушійні сили. Сутність та критерії економічного прогресу

Назва:
Економічний прогрес і його рушійні сили. Сутність та критерії економічного прогресу
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,06 KB
Завантажень:
348
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Економічний прогрес і його рушійні сили. Сутність та критерії економічного прогресу
План
1. Сутність економічного прогресу. 
2. Типи економічного зростання. 
3. Критерії економічного розвитку. 
4. Література
Сутність економічного прогресу.
Відповідно до вимог системно-структурного аналізу системну сутність такого прогресу слід шукати у всіх підсистемах цілісної економічної системи.
Економічний прогрес (лат. progressive—рух уперед, розвиток) — поступальний розвиток (наявність кількісно-якісних та сутнісних змін) усієї економічної системи, зокрема кожної з головних підсистем: продуктивних сил і техніко-економічних відносин (а водночас і технологічного способу виробництва), організаційно-економічних відносин, економічної власності та господарського механізму.
Прогрес продуктивних сил — це розвиток (збагачення, поява нових ознак і особливостей) традиційних елементів певної підсистеми (людини, засобів виробництва та ін.) і поява нових (науки, інформації), та їх наповнення елементами якісно нового змісту, а також поступове зростання ролі людини, всебічний розвиток її сутнісних сил на шляху перетворення від людини економічної до соціальної.
Прогрес техніко-економічних відносин — поглиблення суспільного поділу праці у всіх формах на національній та інтернаціональній основі, збільшення галузей, сфер економіки та посилення раціональних зв'язків між ними.
Прогрес технологічного способу виробництва виражається у переході від способу виробництва, заснованому на ручній праці, до способу виробництва, що базується на машинній праці, а від цього — до технологічного способу виробництва, в основі якого лежить автоматизована праця і який діалектично заперечує попередні способи.
Прогрес організаційно-економічних відносин — це прогресивний розвиток менеджменту, маркетингу та інших елементів, що виражається у збагаченні та вдосконаленні відповідних форм.
Прогрес відносин економічної власності виявляється в еволюції типів і форм власності від індивідуального (приватного) до колективного (в різних її формах і ступенях зрілості), від колективного — до державного та наддержавного (або інтегрованого) типів (форм) власності.
Прогрес господарського механізму — це передусім еволюція ринкових важелів управління економікою, поступовий перехід від ринкового саморегулювання до монополістичної планомірності, від неї — до державного регулювання, до їх раціонального поєднання, а згодом — до наднаціональних форм і методів управління економікою в межах цілих регіональних об'єднань (наприклад, ЄС, до якого в 2004 р. входили 25 країн Європи).
Економічний прогрес є основою суспільного прогресу, елементами якого (крім економічного) є соціальний, правовий, політичний, національний, культурний, духовний та інші види прогресу. Суспільний прогрес виражається у послідовній зміні суспільно-економічних формацій. Загальною тенденцією історичного розвитку є поступовий перехід від сформованих природними факторами (географічним середовищем, кількістю населення) суспільних систем до складніших, прогрес яких забезпечують зростаюча кількість факторів і джерел розвитку. Так, нині якісно новим фактором суспільного, зокрема економічного, прогресу є дух народу, енергія і активність нації, національна психологія та свідомість людей.
Типи економічного зростання.
Розрізняють два основні типи економічного прогресу: екстенсивний та інтенсивний.
Екстенсивний (лат. extensivus — розширювальний) тип розвитку — спосіб збільшення обсягів виробництва внаслідок кількісного приросту всіх елементів продуктивних сил, насамперед факторів виробництва за незмінного рівня технНної основи виробництва.
Екстенсивний шлях розвитку народного господарства посилює витратний характер економіки. Економіка колишнього СРСР, зокрема України, розвивалася й розвивається переважно на екстенсивній основі. Так, енерговитрати на одиницю продукції в Україні вдвічі вищі, ніж у США, і утричі, ніж у Західній Європі, а нафтомісткість української продукції в 10—12 разів більша, ніж у розвинутих країнах.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Економічний прогрес і його рушійні сили. Сутність та критерії економічного прогресу

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок