Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Економічні системи в процесі розвитку світової цивілізації. Економічна система домонополістичного капіталізму

Економічні системи в процесі розвитку світової цивілізації. Економічна система домонополістичного капіталізму

Назва:
Економічні системи в процесі розвитку світової цивілізації. Економічна система домонополістичного капіталізму
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,88 KB
Завантажень:
236
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Економічні системи в процесі розвитку світової цивілізації. Економічна система домонополістичного капіталізму
План
1. Первісне накопичення капіталу. 
2. Еволюція капіталізму в промисловості. 
3. Література
Первісне накопичення капіталу.
Економічна система домонополістичного капіталізму виникла на початку XVI ст., нижча стадія її еволюції тривала до кінця XIX — початку XX ст., вища — почалася у XX ст. і продовжує тривати. Цей процес розпочався з розпадом економічної системи феодалізму, що супроводжувався первісним накопиченням капіталу.
Первісне накопичення капіталу — відокремлення маси дрібних товаровиробників від засобів виробництва і перетворення їх на особисто вільних найманих працівників, з одного боку, та зосередження засобів виробництва, інших видів багатства в руках незначної меншості — з іншого.
Первісне накопичення капіталу зумовлене дією закону адекватності виробничих відносин рівню і характеру розвитку продуктивних сил, концентрації виробництва, закону вартості та ін. Так, розвиток товарно-грошових відносин У надрах феодалізму зумовлював диференціацію товаровиробників, розорення одних і збагачення інших. Спеціалізація ремесел поглиблювалася до рівня мануфактури.
Прискоренню первісного накопичення капіталу сприяли великі географічні відкриття, які ініціювали формування світового ринку. Після завезення з колоній у Європу значної кількості золота і срібла (що означало початок формування колоніальної системи, здійснення колоніальних грабежів) ціни на товари широкого вжитку зросли в 4—5 разів, що збагачувало купців і підприємців (оскільки дешевшала робоча сила). Грошове багатство накопичували також лихварі. Лихварством в Україні займалися купці, корчмарі, війти. Так, у Галичині відсоток за кредити у XVIII ст. сягав від 8 до 20, а за короткотермінові кредити — від 50 до 100.
Унаслідок викупу селян з феодальної залежності формувалися юридично вільні товаровиробники, об'єктом купівлі-продажу все частіше ставала феодальна земельна власність.
Первісне накопичення капіталу здійснювалося і насильницькими методами. Так, в Англії у XVI—ХУП ст. лендлорди насильно експропріювали общинні землі та приватні землі звільнених від кріпосної залежності селян.
Цьому сприяла держава, прийнявши відповідні закони. Поштовхом до насилля стало різке зростання цін на вовну, зумовлене розвитком шерстяних мануфактур. Захоплені землі віддавали в оренду підприємствам. Землі позбулися майже 1,6 млн селян.
Фермерське господарство, як правило, було засноване на використанні найманої робочої сили. У 70-ті роки XIX ст. кількість найманих робітників у цих господарствах досягала 1 млн. У Німеччині більшість селян також перетворилася на наймитів з наділом.
Методами первісного накопичення капіталу були також система протекціонізму, колоніальна торгівля, піратство, державні позики й податки тощо.
В Україні первісне накопичення капіталу інтенсивно здійснювалося після скасування кріпосного права. Так, із 48,1 млн га земельного фонду надільне землекористування селян зменшилося на 27,6 %.
Еволюція капіталізму в промисловості.
Основною сферою формування економічної системи капіталізму була промисловість, у якій домонополістичний капіталізм пройшов три основні стадії свого розвитку: просту капіталістичну кооперацію, мануфактуру і фабрику (машинне виробництво).
Проста капіталістична кооперація — перша форма підприємства за капіталізму, найпростіша форма капіталістичного усуспільнення виробництва і праці, за якої наймані робітники спільно виконують однорідну роботу.
Реальною матеріальною основою цієї стадії стала велика машинна індустрія, яка сформувалась внаслідок промислового перевороту наприкінці ХVIII — на початку XIX ст. на третій стадії еволюції капіталізму в промисловості в умовах фабрики.
Спільна праця (порівняно з працею одноосібного ремісника) сприяла економії будівель, споруд, освітлення, палива та ін. Засоби праці при цьому усуспільнював капіталіст у межах окремого підприємства.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Економічні системи в процесі розвитку світової цивілізації. Економічна система домонополістичного капіталізму

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок