Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Роль конкуренції в ринковій економіці

Роль конкуренції в ринковій економіці

Назва:
Роль конкуренції в ринковій економіці
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,64 KB
Завантажень:
312
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Роль конкуренції в ринковій економіці
Ключовим поняттям, що виражає сутність ринкових відносин є поняття конкуренції (competition). Конкуренція - це тип взаємовідносин між виробниками з приводу встановлення цін і обсягу пропозиції товару на ринку. Це конкуренція між виробниками. Аналогічно визначається конкуренція між споживачами як взаємовідносини з приводу формування цін і обсягу попиту на ринку. Стимулом, спонукаючим людину до конкурентної боротьби, є прагнення перевершити інших. В суперництві на ринку йдеться про укладання угод і про частки участі в ринковій сфері. Конкурентна боротьба - цей динамічний процес. Він служить кращому забезпеченню ринку товаром.
В якості засобів в конкурентній боротьбі для поліпшення своїх позицій на ринку компанії використовують, наприклад, якість виробів, ціну, сервісне обслуговування, асортимент, умови поставок і платежів, інформацію через рекламу.
Функції конкуренції.
Функція регулювання. Для того щоб вистояти в боротьбі, підприємець повинен пропонувати вироби, яким віддає перевагу споживач. Звідси і фактори виробництва під впливом ціни спрямовуються в ті галузі, де в них існує найбільша потреба.
Функція мотивації. Для підприємця конкуренція означає шанс і ризик водночас:
- Підприємства, що пропонують кращу за якістю продукцію або виробляють її з меншими виробничими затратами, одержують винагороду в вигляді прибутку (позитивні санкції). Це стимулює технічний прогрес;
- Підприємства, що не реагують на побажання клієнтів або порушення правил конкуренції своїми суперниками на ринку, одержують покарання в вигляді збитків або витісняються з ринку (негативні санкції).
Функція розподілу. Конкуренція не тільки включає стимули до більш високої продуктивності, але і дозволяє розподіляти дохід серед підприємств і домашніх господарств в відповідності з їхнім ефективним вкладом. Це відповідає панівному в конкурентній боротьбі принципу винагороди по результатах.
Функція контролю. Конкуренція обмежує і контролює економічну чинність кожного підприємства. Конкуренція надає покупцю можливість вибору серед декількох продавців. Чим більша конкуренція, тим справедливіша ціна. Політика в області конкуренції покликана піклуватися про те, щоб конкуренція могла виконувати свої функцію.
В кожній ринковій економіці існує небезпека того, що учасники конкурентної боротьби спробують ухилитися від обов'язкових норм і ризику, пов'язаних із вільною конкуренцією, вдаючись, наприклад, до змови про ціни або імітації товарних знаків. Тому держава повинно видавати нормативні документи, що регламентують правила конкурентної боротьби і гарантують:
- Якість конкуренції;
- Саме існування конкуренції;
- Ціна і якість виробів повинні бути в центрі уваги конкуренції;
- Запропонована послуга повинна бути розмірною по ціні і іншим договірним умовам;
- Захищені правовими нормами товарні знаки і марки допомагають покупцю розрізняти товар по їхньому походженню і своєрідності, а також судити про деякі їхні якості;
- Обмежена по часу патентний захист (20 років) і зареєстровані промислові взірці, а також взірці промислової естетики. Слід зазначити, що конкуренція, хоча і забезпечує своєрідну санацію (очищення) економічного організму країни, є жорстким, а іноді і соціально болючим засобом підтримання ефективно існуючої економіки.
Фірма та її місце на ринку
Однім з основних елементів ринкового господарства є фірма (підприємство). Під фірмою розуміється економічний суб'єкт, що позичається виробничою діяльністю і володіє господарською самостійністю (в прийнятті рішень про те, що, як і в яких кількостях виробляти, де, кому і по якій ціні продавати свою продукцію).
Фірма об'єднує ресурси для виробництва певних економічних благ з метою максимізації прибутку. На відміну від порядку, що склався природним шляхом ринкові фірми базуються на ієрархічному принципі організації економічної діяльності. Ринок припускає уособлення засобів виробництва, фірма - їхню концентрацію.
При визначенні стратегії фірми керівництво стикається з трьома основними питаннями, зв'язаними з положенням фірми на ринку:
Який бізнес припинити;
Який бізнес продовжити;
В який бізнес перейти;
Що організації робити і чого не робити;
Що більш важливо і що менш важливо в здійснюваній організацією діяльності.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Роль конкуренції в ринковій економіці

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок