Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Ринок як форма організації суспільного виробництва

Ринок як форма організації суспільного виробництва

Назва:
Ринок як форма організації суспільного виробництва
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,95 KB
Завантажень:
350
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Ринок як форма організації суспільного виробництва
У результаті виникнення суспільного поділу праці, приватної власності на засоби виробництва й економічного відокремлення товаровиробників суспільне виробництво набуває товарної форми. На певному етапі розвитку ця товарна форма є пануючою, а товарно-грошові відносини починають опосередковувати практично всі відносини суспільства. Економіка, в якій товарно-грошові відносини є пануючими, в економічній літературі отримала назву ринкової економіки, головним елементом якої виступає ринок.
Питання про ринок, його суть та роль належить до тих, навколо яких довгий час ведуться суперечки і різні автори у його визначення вкладають різний зміст. Одні ринок ототожнюють з поняттям базар, інші - з місцем роздрібної торгівлі, треті, хоча і визнають його як економічну категорію, по-різному тлумачать її. І хоча базар - так само ринок, ці поняття не тотожні.
Таким чином, більшість вчених характеризує ринок, як обмін, організований за законами товарного виробництва і обігу, сукупність відносин товарного та грошового обігу.
В політико-економічному розумінні ринок являє собою сукупність економічних відносин, що складаються між продавцями і покупцями товарів. Ці відносини формуються під впливом усієї системи економічних законів і насамперед закону вартості. На ринку здійснюється формування та рух попиту і пропозиції на товари.
Ринок, як економічна категорія виражає конкретну форму виробничих відносин в процесі відтворення, а саме у фазі обміну, який об'єднує людей, заставляючи їх вступати у відповідні відносини один з одним.
З поняттям ринок тісно пов'язане і таке поняття, як ринкова економіка, тобто, економіка, що базується на еквівалентному обміні товарів і регулюється співвідношенням попиту і пропозиції на них. Сучасна ринкова економіка багатоукладна,яка дає вільний розвиток всім формам власності і повну самостійність. Таким чином, сучасний ринок характерними своїми ознаками має:
вільний доступ будь-якої юридичної та фізичної особи до любого виду господарської діяльності, яка не заборонена законом;
повну економічну самостійність учасників господарського процесу і їх матеріальну відповідальність за результати діяльності;
конкуренцію господарюючих суб'єктів, формування економічних пропорцій під впливом динаміки цін і конкуренції;
вільні ціни, що складаються під впливом попиту і пропозиції та інших факторів.
Звідси виходить, що найпершою об'ективно-необхідною умовою функціонування ринкового механізму є існування великої кількості незалежних виробників (власників), які несуть повну матеріальну відповідальність за результати своєї діячьності.
Ринкова економіка - це економіка договору, угоди між рівноправними партнерами, це економіка горизонтальних зв'язків між виробниками і споживачами. В нашому суспільстві переважали вертикальні зв'язки, горизонтальні ж хоча і були, але для підприємства мало що значили, їх зміст, в більшості випадків, визначався держзамовленням, лімітами матеріальних ресурсів, прикріпленням споживачів до постачальників, яке роблять державні органи, централізовано встановлені ціни. Тому то домінують не горизонтальні, а вертикальні зв'язки, що встановлюються по лініях адміністративної ієрархії, і в кінцевому підсумку всіма виготовленими продуктами і всією виручкою від реалізації розпоряджаються вищестоячі органи управління. Все це загубило систему економічного стимулювання нашого виробництва.
Важливою передумовою нормального функціонування ринкового механізму є, як відзначаються, конкуренція. Вона примушує підприємства широко застосовувати досягнення НТП, знижувати витрати виробництва і ціни.
Однією з найважливіших умов функціонування ринку виступають вільні ціни, які складаються з урахуванням попиту і пропозиції даного товару в результаті згоди між продавцем і покупцем. Хоча більшість країн прибігають до їх регулювання, свобода ціноутворення в ринковій економіці - прописна істина.
Інакше не можна використати механізм саморегулювання, забезпечити збалансованість народного господарства, ефективно використовувати ресурси, орієнтувати виробництво на попит споживача.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Ринок як форма організації суспільного виробництва

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок