Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Доходи населення як складова формування середнього класу

Доходи населення як складова формування середнього класу

Назва:
Доходи населення як складова формування середнього класу
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,64 KB
Завантажень:
219
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
УДК 331.5:323.32 О.А. Кролевець, асп.
Кіровоградський національний технічний університет
Доходи населення як складова формування середнього класу
В статі обґрунтовано роль середнього класу в суспільстві, визначено основні його кількісні та якісні параметри на основі систематизації точок зору провідних дослідників цього явища, оцінено значення показника «доход» як критерію ідентифікації населення з середнім класом. середній клас, якість життя, доходи, рівень освіти, рівень професійної кваліфікації
Україна проголосила намір щодо створення соціальної держави. Соціальною основою такої держави, як свідчить досвід розвинених європейських країн, є середній клас. Хоч однозначне визначення середнього класу відсутнє, більшість науковців під ним розуміють такий прошарок суспільства, до якого входить основна частина населення і який характеризується низкою важливих соціально-економічних рис, що визначають його високий матеріальний добробут та соціальний статус, а також особливу роль в суспільному розвитку.
Слід відзначити, що теоретичні та практичні аспекти становлення в Україні, а також і в інших пострадянських країнах, середнього класу активно стали обговорюватися на початку 2000-х років, тобто в період подолання економічної кризи. Саме в цей період виникла потреба визначитися, яке суспільство має будувати у майбутньому Україна, а також з'явилися певні економічні можливості формування середнього класу.
На сучасному етапі все більше вітчизняних науковців і політиків, громадських діячів аналізують основи формування середнього класу. Серед українських дослідників значний внесок у розвиток теоретичних засад формування середнього класу внесли такі відомі науковці, як Е. Лібанова, А. Гальчинский, В. Кузьменко, І. Бондар, О. Барановський, Т. Ковальчук, І. Булєєв, а також інші вчені. Проблеми формування середнього класу стали предметом дослідження відомих російських вчених Т. Заславської, З. Калугіної, О. Авраамової, Т. Галаєвої. Аналіз наукових публікацій цих дослідників дає можливість виявити сутнісні риси середнього класу, його роль в сучасному суспільстві та визначити основні умови його формування.
Більшість дослідників відзначають важливу соціально-економічну та соціокультурну роль середнього класу, яку він відіграє в постіндустріальному суспільстві. Відомий український вчений Е.М. Лібанова підкреслює, що наявність потужного середнього класу в суспільстві означає [1, С. 34]:
а) домінування в суспільстві активної життєвої позиції - прагнення самостійно забезпечувати добробут собі та своїй родині, дбати про майбутнє, зокрема про старість;
б) наявність внутрішніх джерел інвестування - населення не проїдає миттєво всі зароблені кошти, а інвестує значну їх частину в бізнес, житло, освіту тощо;
в) високий платоспроможний попит населення і відповідно масштабний внутрішній ринок - попит породжує пропозицію, тобто спричиняє до економічного зростання, збільшення зайнятості тощо;
г) демократичні принципи управління, зокрема постійні звіти владних структур - середній клас, який має належний рівень освіти, відзначається обізнаністю в своїх правах і прагненням їх відстоювати у визначених законодавствах межах.
A.С. Гальчинський відзначає, що саме середній клас країн цивілізаційного центру забезпечує еволюцію суспільства за траєкторією постформаційного розвитку, що він відіграє важливу роль у формуванні світоглядних, у тому числі моральних стандартів [2,С. 78].
Провідний російський соціолог Т.І. Заславська вказує на те, що сформовані середні прошарки населення (що ідентично в її розумінні середньому класу), володіють, з одного боку, високим інноваційним потенціалом, а з іншого - достатньою масою, що дозволяє їм робити істотний вплив на напрями суспільного розвитку, а також транслювати зразки поведінки нижнім прошаркам і у відомому сенсі вести їх за собою. Саме тут зосереджується найбільш цінний трудовий і інтелектуальний капітал суспільства, що концентрує його знання, уміння, кваліфікацію, культуру, а також енергію, волю, творчість, працьовитість [3,С.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Доходи населення як складова формування середнього класу

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок