Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Можливість «великого стрибка» для економіки України 

Можливість «великого стрибка» для економіки України 

Назва:
Можливість «великого стрибка» для економіки України 
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,41 KB
Завантажень:
154
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Можливість «великого стрибка» для економіки України 


Проблеми економічного розвитку і спроби самоідентифікації українського суспільства в статусі незалежної держави актуалізували проблему необхідності „великого стрибка” для України. Під „великим стрибком” в цьому випадку розуміється індивідуальний варіант швидкого переходу національної економічної системи зі стану економічного спаду з усіма його характеристиками до якісно нового стану, що характеризується наявністю перспектив росту і розвитку. Зрозуміло, що подібна зміна вектора вимагає радикальної перебудови національної економічної системи.
Сучасна теорія економічного розвитку констатує циклічність економічних процесів, в значній мірі обумовлену рівнем технічного розвитку суспільства, що характеризується як „технологічний уклад”. Визначення технологічних укладів викладено в роботах Й.Шумпетера, С.Ю.Глаз’єва. В них під технологічним укладом розуміється сукупність технологій і виробництв одного рівня. Відповідно до концепції технологічних укладів, перехід до постіндустріальної стадії розвитку суспільства визначає заміну галузевого розподілу національної економіки розподілом технологічним.
В Україні на сучасному етапі домінує відтворення 3-го технологічного укладу. Це панування залізничного транспорту, чорної металургії, електроенергетики, неорганічної хімії, споживання вугілля, універсального машинобудування. У розвиненому світі домінування 3-го укладу приходилося на післявоєнні роки.
При цьому в Україні частково є присутнім і 4-й уклад, який вичерпав себе в розвинених економіках всередині 1970-х років - розвиток органічної хімії і полімерних матеріалів, кольорової металургії, нафтопереробки, автомобілебудування, точного машинобудування і приладобудування, розвиток традиційного ВПК, електронної промисловості, поширення автоперевезень, широке споживання нафти.
Що стосується 5-го технологічного укладу, то на його частку приходиться тільки близько 3-5% у загальній структурі національної економіки. Цей уклад сьогодні визначає власне постіндустріальний тип виробництва (тобто розвиток складної обчислювальної техніки, сучасних видів озброєнь, програмного забезпечення, авіаційної промисловості, телекомунікацій і створення нових матеріалів).
Згідно даним Інституту економічного прогнозування Академії наук України, майже 60% обсягу промислової продукції приходиться на 3-й технологічний уклад, 38% - на 4-й уклад.
Виходячи з цієї ситуації, українськими фахівцями були запропоновані наступні варіанти розвитку економічної системи країни:
Перший шлях - поступово доганяти розвинений світ, використовуючи ще не реалізовані можливості 3-го і 4-го укладів і інтенсивно розвиваючи нові 5-й і 6-й уклади.
Другий шлях - замість того, щоб доганяти розвинені країни в технологіях 5-го укладу, зосередити увагу на становленні ключових напрямків 6-го технологічного укладу і вибрати такі напрямки 6-го технологічного укладу, де країна може вийти в лідери. Іншими словами, використовувати стратегію „інноваційного прориву”.
На думку автора, перший варіант є довгостроковим, а другий - неможливим, тому що, за визначенням, становлення більш високого технологічного укладу можливо тільки на основі попередніх укладів. Отже, Україні, для того, щоб наздогнати розвинені країни світу, необхідно освоїти попередні технологічні уклади швидше, у більш короткий термін.
Однак, для обґрунтування можливості „великого стрибка” для України необхідно звернутися до аналізу природи економічного росту взагалі, і його характеристикам, які залежать від рівня технологічного розвитку держави. Друга умова визначається тим фактом, що основні фактори економічного росту для різних економічних укладів можуть істотно відрізнятися.
Економісти здавна шукали відповіді на питання про джерела економічного росту. Одні знаходили їх у природних ресурсах, інші - у витратах живої й упредметненої праці, треті - у науці і технології, четверті - у соціальній мотивації людини. Безумовно, у всіх цих підходах можна знайти об'єктивні причини, що дозволяють так чи інакше вивчити джерела економічного росту.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Можливість «великого стрибка» для економіки України 

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок