Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Економічна діяльність та соціальні детермінації економічного знання

Економічна діяльність та соціальні детермінації економічного знання

Назва:
Економічна діяльність та соціальні детермінації економічного знання
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,28 KB
Завантажень:
365
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Економічна діяльність та соціальні детермінації
економічного знання
План
1. Соціальні детермінації економічного знання.
2. Економічна реальність; епістемологічний контекст.
Соціальні детермінації економічного знання
Предметність індивідуального буття людей і навколишніх речей постійно "відкривається" в нових і нових формах, що завжди вимагало від людей конструктивних зусиль там, де життя повинно відбуватися саме собою. Життєві позиції, опредметнені "економічною субстанцією", визначали місце людей у природному просторі. Детерміновані різними людськими груповими зусиллями, діями, якості речей та смислів навколишнього світу розкривалися і працювали на людину, тільки проходячи через форми її соціальних знань і прагнень. Сама людина, вийшовши за межі впливу природної позиції, створивши "другий світ" — світ культури і соціального буття, стала для себе предметом постійної турботи. Причому ця турбота стає все більш багатоплановою, що уможливлює формування і виникнення нових форм існування людини в соціумі.
Виявлення індивідуальності людини, її окремішності, заглибленості в соціальний процес, звичайно, узгоджується зі змінами, які відбуваються в характері соціальних зв'язків. Якщо говорити про поняття "індивіда" не в логічному, а в конкретно-історичному значенні, в якому воно ставало практично значимим для багатьох людей, вбудовувалося в нові форми відносин і діяльності, то воно характеризувало людину насамперед як носія і господаря (суб'єкта) діяльних сил. Крім того, людина володіє можливостями застосовувати ці сили для вирішення різних життєвих завдань. Буття індивіда і його діяльність звільнялися від конкретної соціальної форми і починали набувати соціального значення, вступаючи в контакт з відособленими засобами діяльності, через них проникаючи в світ метафізичних (абстрактних) соціальних вимірів. У просторовому плані індивід постав у образі особливої діючої (і мислячої — Р. Декарт) речі, що надовго закріпилося в буденній свідомості та деяких філософських уявленнях. Але в плані процесуальному, часовому (темпоральному) виявився більш глибинний, нефізичний, отже, метафізичний смисл буття людини, що стало однією з найбільш складних проблем філософії. Людський індивід відокремився з "мережива" безпосередніх соціальних детермінацій, його зв'язок із суспільством, групою, іншими людьми перестав бути прямим, відчутним, контактним. Він набував опосередкованого характеру — через умови, засоби, результати і сам процес діяльності, яка насамперед є господарською, а в подальшій конкретизації — економічною. Соціальний взаємозв'язок став суспільним відношенням у прямому значенні слова, оскільки розгортався як процес співмірності, співвіднесення і синтезу діяльності.
Соціальна значимість індивіда переставала бути формою його безпосередньої залежності від становища, роду, цеху, набувала опосередкованого втілення в абстрактних формах побудови і реалізації діяльності. Соціальність "вислизала" з безпосередньої сумісності людського буття, з його "образних, картинних і емблематичних" (В.Є. Кемеров) визначень і виявляла себе все більш опосередковано, оскільки "розподілялася" в часі, "розприділялася" в складних співвідношеннях окремих актів, рядів і рівнів людської діяльності. Таким чином, відокремлений індивід як певна історична форма (і відповідне поняття), пов'язаний з певною формою соціального зв'язку, який викликав пряму залежність людини від людини, групи, соціуму, перетворився на суспільне відношення, самостійну реальність.
Людина звільняється від безпосередньої соціальної залежності, яка стає відокремленим від людини суспільним відношенням, що функціонує начебто як особливий рід речі. Одночасно річчю або системою речей особливого роду, які відокремилися від індивідів та їх безпосередніх залежностей, стає виробництво. Воно оформлювалось як сукупність предметних (речовинних) умов, знарядь, засобів, об'єднаних для одержання предметної (матеріальної продукції), котра зберігала і поповнювала буття людей. У свою чергу люди, які "очолювали" процес виробництва, також постали насамперед із їх "речовинної" (предметної) сторони як носії енергії, як тілесна рушійна сила.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: Економічна діяльність та соціальні детермінації економічного знання

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок