Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Особливості інфляції у країнах з перехідною економікою

Особливості інфляції у країнах з перехідною економікою

Назва:
Особливості інфляції у країнах з перехідною економікою
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,80 KB
Завантажень:
313
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Особливості інфляції у країнах з перехідною економікою
Високі темпи інфляції в перехідних економіках свідчать про те, що процес ринкового рефор-мування економіки індукує імпульси до зрос-тання загального рівня цін. Темпи інфляції у 80—90-х роках у різних групах країн подано на рис. 10.6. Проте не всі країни з перехідною еко-номікою зазнали високої інфляції. Окремі з них, зокрема Чехія і Словаччина, не допустили гострого спалаху інфляції,
У перехідному періоді відбувається глибоке реформування всіх економічних і соціально-політичних відносин. Лібералізація цих відносин відкриває слабини командної системи. Так, нагромадже-ний високий інфляційний потенціал, що в умовах фіксованих державними інституціями цін проявляється у вигляді дефіциту товарів і послуг, а також у зниженні якості продукції, після лібералізації цін перетворюється на відкриту інфляцію.
Інфляційний процес у перехідних економіках має як джерела, успадковані від про інфляційної командної економіки, так і джерела трансформаційного періоду, що випливають із поточної розбалансованості економіки, зокрема через прорахунки у макроекономічній політиці.
У більшості країн, що рухаються від командної економіки до ринку, розвинулися високі темпи інфляції на початку перехідного періоду, які в останні роки вдалося знизити до рівня 10—40%. Постає запитання: що спричиняє вибух цін: традиційні чинники (на-приклад, недостатньо жорстка фіскальна політика і тиск заробітної плати) чи особливі чинники, притаманні лише перехідним еконо-мікам (наприклад, значні зміни відносних цін, необхідні для перехо-ду до ринку).
Аналіз інфляційних процесів у перехідних економіках, які здійс-нювали реформи під егідою МВФ, показує, що високі темпи інфля-ції часто були пов'язані зі швидким зростанням грошової маси. Проте інколи фактичні темпи інфляції помітно перевищували передбачу-вані — навіть у разі дотримання зобов'язань стосовно обсягу грошей в обігу. Це означає, що зв'язок між зростанням грошової маси та ін-фляцією у перехідних економіках може не прогнозовано порушува-тися, тобто само по собі зростання грошової маси повністю не пояс-нює інфляції у цих економіках, принаймні у короткостроковому періоді.
Економісти здебільшого вказують на дві основні групи чинників, які підживлюють інфляційний процес після початкового вибуху цін, спричиненого їхньою лібералізацією. По-перше, це зростання грошової маси для покриття фіскальних зобов'язань, що нерідко відображає по-вільність структурних реформ. По-друге, це вищі темпи зростання зар-плати порівняно зі зростанням продуктивності праці. Інколи важливи-ми чинниками інфляції можуть бути політика підтримання високого реального обмінного курсу національної валюти, а також зміна відносних цін за відсутності їхньої гнучкості у напрямі до зниження.
У багатьох країнах з перехідною економікою джерелом високої інфляції була монетизація бюджетного дефіциту. З одного боку, зву-ження обсягу національного виробництва і послаблення можливос-тей вилучення податкових зборів різко знизили надходження до державного бюджету. З іншого боку, трансферні платежі та субсидії зростали. У багатьох випадках бюджетний дефіцит фінансувався за рахунок позик у банків або емісії грошей, що супроводжувалося зро-станням грошової маси. Нерідко за відносно невеликого офіційного дефіциту бюджету значні кредити банківської системи державним підприємствам швидко збільшували кількість грошей в обігу. Отже, зростання грошової маси, пов'язане з фіскальною діяльністю держа-ви, є одним із найзначніших джерел інфляції у перехідній економіці.
Поведінка заробітної плати підживлює інфляцію декількома шляхами. По-перше, зростання заробітної плати вищими за продук-тивність праці темпами збільшує витрати на одиницю продукції та індукує зростання цін. По-друге, вищий фонд оплати праці зазвичай стимулює розширення кредиту, а отже й обсягу грошових надхо-джень до державних підприємств та уряду. По-третє, індексація за-робітної плати може спричиняти значну інерційність інфляції. Та-ким чином, зростання зарплати у відповідь на інфляційний шок підживлювало інфляційний процес.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Особливості інфляції у країнах з перехідною економікою

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок