Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Проблема вибору теоретичного підгрунтя економічних реформ в Україні: сучасний неолібералізм

Проблема вибору теоретичного підгрунтя економічних реформ в Україні: сучасний неолібералізм

Назва:
Проблема вибору теоретичного підгрунтя економічних реформ в Україні: сучасний неолібералізм
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,34 KB
Завантажень:
368
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Проблема вибору теоретичного підгрунтя економічних реформ в Україні: сучасний неолібералізм
У час перетворень, які переживає країна, теоретичні проблеми набувають особливого практичного змісту, гострої актуальності: яким шляхом рухатися українській економіці, якою економічною теорією керуватися, визначаючи стратегію реформ? Сучасна вітчизняна економічна теорія вважається не зовсім розвиненою і в уявленні багатьох економістів історія економічних вчень закінчується радянським періодом. Це не зовсім справедливо - адже економічні платформи всіх партій та блоків мають певні теоретичні підвалини, віддзеркалюють розмаїття економічних концепцій - від марксизму, який неминуче трансформується в бік соціал-демократичних ідей, до неоконсервативних теорій, що популярні на Заході та мають чимало прихильників у посттоталітарних країнах.
Черговий раз історія, на цей раз сучасної України, підтверджує геніальне ствердження Дж.М.Кейнса: "Ідеї економістів і політичних мислителів - і коли вони праві, і коли помиляються - мають набагато більше значення, ніж вважається. Насправді тільки вони й керують світом. Люди практики, яким здається, що вони ніяк не піддаються інтелектуальному впливу, зазвичай є рабами якого-небудь економіста з минулого. Божевільні, які стоять біля влади, які чують голоси з неба, витягують свої навіжені ідеї з творінь якого-небудь академічного писаки, який написав їх кілька років тому" [1].
Очевидно, що аналіз економічних програм сучасних політичних партій та передвиборних угруповань в Україні є актуальною і доволі цікавою проблемою. Вона багатоаспектна і це вимушує обмежити дослідження розглядом однієї гілки економічної теорії, яка виступає підмурком багатьох проектів економічних реформ і дотримуванню основних постулатів якої приписують дивовижне prosperity найрозвинутіших країн світу - це так званий класичний ліберальний напрямок (неолібералізм), концепції якого переважають в економічній думці кінця ХХ ст.
Зазвичай до неолібералізму відносять три економічні школи: чиказьку (М.Фрідмен), лондонську (Ф.Хайєк) та фрайбурську (В.Ойкен, Л.Ерхард) [2]. Саме погляди цих шкіл вважаються сьогодні найбільш актуальними, такими, що відповідають потребам сучасності, саме на них (перш за все, на монетаризмі - чиказькій школі) базуються програми переходу в посттоталітарних країнах від командної до ринкової економіки. Сучасна Україна не має чітко окресленої програми реформування, що грунтувалася б на неоліберальних засадах, але ці ідеї через відносини з МВФ та іншими міжнародними організаціями поширюються серед вітчизняних політиків та економістів.
Дослідження сучасних неоліберальних концепцій об'єктивно вимагає розглядати їх в контексті еволюції економічної думки, як відповідний щабель розвитку економічної теорії та певний відбиток сьогоднішнього стану господарської практики розвинутих країн. Особливий інтерес викликає аналіз розвитку наукових уявлень про можливості й границі ринкового господарства.
Загальновідомо, що сучасна ринкова економіка є наслідком кілька вікової еволюції. Більше двох століть минуло з того часу, коли великий шотландець А.Сміт майже на десять років позбавив себе суспільства, усамітнився, щоб усвідомити й пояснити феномен ринкової економіки. Механізм, який він досліджував, здавався відтепер напрочуд природним і гармонійним: адже всі люди за натурою, від природи homo economicus, а невидима рука якнайкраще, найефективніше, автоматично виконує роботу по узгодженню інтересів окремих суб'єктів ринку - тож втручання держави непотрібне, навіть шкідливе, настільки злагоджено працює ринковий механізм - так звана концепція laissez faire.
Теорія А. Сміта суттєво вплинула на уявлення про функціонування ринкової системи, що й дотепер традиційно визначається двома чинниками: безумовним пріоритетом приватних інтересів, які зводяться до особистого матеріального збагачення, і своєрідними ринковими методами регулювання господарського життя в умовах вільної досконалої конкуренції. У подібному розумінні переваги ринкової системи, яка звільняє людину від особистої залежності, наказів і вказівок, забезпечує небувалий раніше економічний прогрес, здавалися такими переконливими, що вона сприймалася як єдиний можливий природний стан людського суспільства.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Проблема вибору теоретичного підгрунтя економічних реформ в Україні: сучасний неолібералізм

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок