Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Концепції державного регулювання економіки та їх еволюція.

Концепції державного регулювання економіки та їх еволюція.

Назва:
Концепції державного регулювання економіки та їх еволюція.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,55 KB
Завантажень:
370
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Концепції державного регулювання економіки та їх еволюція.
Представник школи меркантилізму А. Монкретьєн ще на початку XVI ст. обґрунтовував необхідність активного втручання держави в економічне життя країни з метою збільшення її багатства. Для цього держава, на його думку, повинна проводити активну протекціоністську політику, стимулювати експорт тощо. У період первісного нагромадження капіталу буржуазії потрібна була підтримка держави.
Ж. Кольбер виступав за збільшення державних капіталовкладень у базові галузі економіки і створення економічної інфраструктури, за валютне регулювання.
Представники німецького меркантилізму обстоювали необхідність вкладення державних коштів у розвиток базових підприємств промислової і торговельної інфраструктури і навіть у розвиток освіти, яка сприятиме формуванню висококваліфікованого виробника і кращому використанню ресурсів, державного регулювання рівня прибутковості виробництва за допомогою податків, контролю над відсотками за кредит та інше.
Засновники політичної економії В. Петті і П. Буагільбер, хоча й дотримувалися принципів вільної ринкової економіки, водночас стверджували, що у разі необхідності захисту національних інтересів держава повинна здійснювати регулювання економіки. Зокрема, вони виступали за державний контроль над виконанням приватними компаніями своїх зобов'язань, за втручання у відносини між капіталістами і найманими робітниками щодо встановлення тривалості робочого дня, за відповідальність держави (її спеціальних інститутів) стосовно підвищення добробуту населення.
Хоча класики політичної економії А. Сміт і Д. Рікардо дотримувались в основному принципу невтручання держави в економіку, але не заперечували проти її сприяння економічному прогресу шляхом регулювання норми відсотка, контролю за вивозом капіталів, проведення протекціоністської політики щодо молодих і перспективних галузей економіки, регулювання ренти через оподаткування (А. Сміт) та створення сприятливих умов розвитку стратегічних галузей економіки і їх підтримки (Д. Рікардо). Дж.-С. Мілль, який спочатку виступав проти державного втручання в економіку, відтак висловлювався за таке втручання передусім в окремих соціальних сферах з метою зростання блага для всього населення. Еволюціонували і погляди С. Сісмонді щодо втручання держави в економіку, він дійшов висновку про необхідність посилення економічної ролі держави для поліпшення життя народу за допомогою прогресивного оподаткування.
Представники історичної школи М. Вебер, В. Зомбарт, В. Рошер та інші пропагували активне втручання держави в економіку, вважали його єдиною умовою ефективного функціонування. Деякі з них обстоювали навіть централізоване управління народним господарством, планування, соціальні реформи. Ці позитивні ідеї були розвинуті у працях марксистів. Так, К. Маркс зазначав, що ще на ранніх ступенях капіталістичного виробництва ті підприємства, які вимагають тривалого робочого періоду і великих витрат капіталу на довгий термін, розвиваються за суспільний або державний рахунок. Він також помітив закономірну тенденцію розвитку капіталізму від монополії до одержавлення, яке стане "економічним прогресом, новим кроком на шляху до того, щоб саме суспільство взяло у своє володіння всі продуктивні сили". Ф. Енгельс стверджував, що у разі переростання продуктивними силами меж акціонерної власності їх одержавлення буде неминучим, як і незаперечною стане необхідність державного управління продуктивними силами. Але такі прогнози означали неминучість тотального одержавлення засобів виробництва — науково некоректний висновок, оскільки заперечує плюралізм форм власності, тобто важливу рушійну силу економічного прогресу.
В. Ленін, розкриваючи закономірність переростання монополістичного капіталізму в державно-монополістичний, стверджував, що суспільне регулювання виробництва і розподілу під тиском обставин під час Першої світової війни запроваджувалось в деяких країнах, і що такий капіталізм є "дещо централізоване, підраховане, контрольоване і усуспільнене".

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Концепції державного регулювання економіки та їх еволюція.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок