Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Інноваційно-інституціональне середовище бізнесу в Україні

Інноваційно-інституціональне середовище бізнесу в Україні

Назва:
Інноваційно-інституціональне середовище бізнесу в Україні
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,85 KB
Завантажень:
440
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Інноваційно-інституціональне середовище бізнесу в Україні


В Україні становлення нової системи інститутів бізнесу відбувається повільніше, ніж зміни в економічних відносинах. Вакуум інституцій ринкової економіки заповнювався стихійно виникаючими інститутами саморегулювання і розв’язання питань стосунків між економічними агентами. Недосконалість інституційних норм щодо приватизації, значні прогалини щодо фіксації правил перерозподілу власності, нерозвиненість ринку цінних паперів, неадекватність роботи органів державної влади та управління, покликаних стежити за дотриманням правових вимог породжують високі витрати здійснення трансакцій. За таких умов новонароджений бізнес у загальній масі є дрібним і не має перспектив зростання. Формуються неефективні стійкі інститути, які Ю.Чернецький пропонує називати «антисоціальними інститутами», а В.Полтерович – «інституціональними пастками». Прикладом цього є корупція, бартер, неплатежі, ухиляння від податків і т.п., які справедливо вважати серйозною небезпекою при проведенні реформ. Адже ці та подібні інститути «відносно стійкі зразки соціального життя забезпечують підґрунтя для задоволення корпоративних, корисливих інтересів певних груп за рахунок зниження ефективності функціонування суспільства загалом і окремих його підсистем.»[3]
Сказане вище аж ніяк не означає, що інституціональний підхід забезпечує реалізацію всіх передумов розвитку малого і середнього бізнесу. Як відомо, його природною властивістю є надзвичайна вразливість та чутливість до змін економічної структури – майже третина підприємств малого бізнесу у США зазнає краху упродовж перших двох років функціонування, а до 10-річчя доживають лише 2 з 10 малих фірм. Об’єктивно несприятливі умови і функціонування малого бізнесу випливають з жорстокої конкуренції всередині цього сектору економіки, а також з великим бізнесом, з неможливості швидкого накопичення великих обсягів фінансових капіталів, чутливості до циклічних коливань, відсутності гарантованих доходів, великого ступеня ризику та обмеженості ринкового сегменту.
Тому виникає необхідність існування (формування) факторів, які б сприяли укріпленню стійкості малого підприємництва, давали б можливість самостійного господарювання, свободи вибору напрямів господарських дій, використання переваг конкуренції. В економічній літературі спостерігається різноманітність поглядів науковців на класифікацію факторів розвитку малого підприємництва. Це і джерела фінансування, податково – кредитна політика, програми управління економікою; освітня, консультаційна та інформаційна підтримка малого бізнесу, організаційна допомога; державна підтримка, механізми кредитування та страхування або узагальнено – економічні, ресурсні, організаційно - адміністративні та соціально – політичні фактори.
Безперечно, все це важливо і значуще для розвитку малого і середнього бізнесу. Але названі фактори, «запрацюють» за певних умов, а точніше правил і норм. Вироблення ж норм і правил руху господарської системи – це і є завданням інституціоналізму.
Інститути, вважає А.Грищенко не просто елементи суспільства, а правила, норми, способи діяльності, якими живе, функціонує суспільство, як вони втілюються в організації, установах, технологіях, способах мислення і дії людей. Відповідно і регулювання малого та середнього бізнесу має спиратися, насамперед, на інституціональний підхід через створення адекватного механізму. Останній можна визначити як сукупність способів регулювання, підтримки і стимулювання малого бізнесу, об’єднаних спільною метою, принципами, методами та спрямованих на реалізацію функціональної ролі цього важливого сектора економіки.
Треба також звернути увагу на особливу роль держави, саме як базового інституту, котрий сам продукує норми і правила та водночас має організувати все так, щоб агенти суспільства сприяли розвитку цих норм і правил і самі підкорялися їм.
Державне регулювання (таку думку підтримує і В.Є Новицький) з одного боку виконує роль системотвірного ядра інституціоналізму, визначаючи доцільні параметри останнього і його сучасні форми, а з другого – вплетені в більш загальні суспільні регулятивні механізми, які включають і неписані поведінкові норми, традиції.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Інноваційно-інституціональне середовище бізнесу в Україні

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок