Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Інтелектуальна діяльність та інтелектуальний капітал в економіці інформаційного суспільства

Інтелектуальна діяльність та інтелектуальний капітал в економіці інформаційного суспільства

Назва:
Інтелектуальна діяльність та інтелектуальний капітал в економіці інформаційного суспільства
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,82 KB
Завантажень:
65
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Інтелектуальна діяльність та інтелектуальний капітал в економіці інформаційного суспільства
План
1. Сутнісні характеристики постіндустріального суспільства.
2. Концепції інформаційного суспільства та інтелектуальної економіки.
Сутнісні характеристики постіндустріального суспільства
Феномен фундаментальних змін та досягнень нового етапу цивілізаційної еволюції людства знайшов відображення у теорії постіндустріального суспільства, обґрунтованій у працях відомих західних дослідників Д. Белла, М. Янга, О. Тоффлера, П. Дракера, Р. Хейлбронера, Т. Сакайї, Р.Дарендорфа, Г. Кана та ін.
На думку відомого російського дослідника В.Л. Іноземцева, витоки терміна "постіндустріальне суспільство" неможна встановити цілком однозначно. Традиційно вважається, що це поняття впровадив у науковий обіг американський соціолог Д. Рісмен, який у 1958 р. використав його в назві однієї зі своїх статей. Проте ще у 1917 р, один із теоретиків англійського ліберального соціалізму А. Пенті виніс це поняття у заголовок однієї зі своїх книг. Сам А. Пенті віддавав пріоритет у застосуванні зазначеного терміна А. Кумарасвамі — автору низки робіт, присвячених проблемам розвитку азійських країн. Водночас автори, які використовували поняття постіндустріалізму на початку XX ст., вкладали в нього зміст, відмінний від сучасного розуміння1.
Це пов'язано з тим, що теорія постіндустріального суспільства постійно оновлюється і доповнюється новими напрямами наукових досліджень. На сьогодні загальновизнано, що наприкінці XX ст. чітко виокремились три етапи історичного розвитку людства.
1. Доіндустріальне суспільство, започатковане аграрною революцією і переходом до осілого землеробства, в якому економічна діяльність спрямована на задоволення життєво необхідних потреб на основі взаємодії людини з природою.
2. Індустріальне суспільство, початок якому поклали промислова революція останньої третини XVIII — початку XIX ст. і перехід від ремісничої до машинної праці. Характерною ознакою цього суспільства є спрямування економічної діяльності насамперед на задоволення матеріальних потреб на основі взаємодії людини з перетвореною нею природою.
3. Постіндустріальне суспільство, започатковане у другій половині XX ст. пов'язане з інтелектуалізацією усіх сфер суспільного життя та особливою роллю знань та інформації як визначальних чинників розвитку економіки на основі взаємодії між людьми.
Основоположником теорії постіндустріального суспільства вважається відомий американський економіст Д. Белл, автор праці "Прийдешнє постіндустріальне суспільство. Досвід соціального прогнозування" (1973), який стверджував, що нове суспільство "не є проекцією або екстраполяцією сучасних тенденцій західного суспільства; це новий принцип соціально-технологічної організації і новий спосіб життя, що витісняє індустріальну систему так само, як вона сама витіснила колись аграрну"2.
Трактуючи перехід до постіндустріального суспільства як наймасштабніший, глибинний "поворот в історії людства", порівняний лише "з першим розривом історичного континууму — переходом від варварства до цивілізації"3, сучасні дослідники акцентують увагу на втраті індустріальним сектором провідної ролі, перетворенні науки на безпосередню продуктивну силу суспільства, зміні характеру праці, трансформації сутності та масштабів економічної діяльності, створенні умов для всебічного самовдосконалення людини як творчої особистості, приході на зміну людині "економічній" людини "багатовимірної" тощо.
На думку Д. Белла, до основних рис постіндустріального суспільства належать:—
провідна роль теоретичного знання, що становить основу технологічних інновацій;—
нова інтегральна технологія, яка дає можливість знаходити більш ефективні підходи до вирішення технічних, економічних та соціальних проблем;—
вирішальна роль "носіїв знання" — технічних спеціалістів, професіоналів, які становлять найчисленнішу соціальну групу;—
перехід від виробництва товарів до виробництва послуг, у тому числі у сфері охорони здоров'я, освіти, соціального обслуговування тощо;—
утвердження нового характеру праці як взаємодії між людьми;—
зростання ролі жінок, які отримують надійну основу для економічної незалежності;—
акцент на теоретичні знання, посилення ролі та значення науки, орієнтація на майбутнє;—
зростання ролі та значення ситусів; функціональних (наукових, технічних, адміністративних, культурних) та інституціональних (підприємств, державних закладів, університетів, інженерно-дослідних центрів, армії) соціальних одиниць;—
формування системи меритократії, за якої соціальне становище людини зумовлюється виключно її інтелектуальним потенціалом і здатністю генерувати нові знання;—
подолання обмеженості благ, нестачі товарів, послуг і виникнення нових дефіцитів: часу та інформації;—
формування економічної теорії інформації на основі заміни трудової теорії вартості теорією цінності, заснованої на знаннях4.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Інтелектуальна діяльність та інтелектуальний капітал в економіці інформаційного суспільства

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок