Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Економічна власність та економічні відносини. Економічна структура суспільства.

Економічна власність та економічні відносини. Економічна структура суспільства.

Назва:
Економічна власність та економічні відносини. Економічна структура суспільства.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,82 KB
Завантажень:
181
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Економічна власність та економічні відносини. Економічна структура суспільства.
Структура як філософська категорія — це комплекс внутрішніх стійких зв'язків між підсистемами та елементами цілісної системи, які (зв'язки) як закони визначають її розвиток та функціонування.
Економічна структура (лат. structure — будова) суспільства — будова економічної системи суспільства, внутрішні стійкі зв'яжи між її підсистемами та елементами.
Оскільки основними підсистемами економічної системи є продуктивні сили, техніко-економічні, організаційно-економічні та виробничі відносини (або відносини економічної власності) і базисні елементи господарського механізму, то аналіз економічної структури суспільства передбачає передусім з'ясування співвідношення цих підсистем між собою. Продуктивні сили — визначальна підсистема економічної структури суспільства, від рівня розвитку основних елементів якої залежить економічний потенціал країни, її місце у світовій економічній системі.
Пріоритетність продуктивних сил щодо інших підсистем економічної структури суспільства полягає також у тому, що саме вони визначають рівень, характер і структуру техніко-економічних відносин та економічної власності. Так, продуктивні сили колишнього СРСР за рівнем загального розвитку в кілька разів були нижчими, ніж продуктивні сили СІЛА, а за окремими елементами, наприклад рівнем комп'ютеризації, відставали від них майже у 100 разів. Приблизно такі самі масштаби відставання спостерігалися у розвитку спеціалізації, кооперування, комбінування виробництва тощо, тобто в розвитку техніко-економічних відносин. Наймогутніші у світі продуктивні сили СІНА стали важливим чинником створення різноманітних типів і форм власності, у тому числі трудової колективної власності.
Найважливішою формою розвитку продуктивних сил є суспільна. Будучи відповідно і змістом і формою, продуктивні сили й відносини економічної власності взаємодіють згідно з вимогами діалектики цієї пари категорій, а також специфіки предмета економічної теорії. Відповідно в межах економічної системи виокремлюють:
1) матеріально-речову структуру, яка характеризує розвиток продуктивних сил та відповідні закони;
2) техніко-економічну структуру, що характеризує розвиток техніко-економічних відносин та притаманні їм закони;
3) організаційно-економічну структуру, яка характеризує організаційно-економічні відносини та закони, якими вони управляють;
4) суспільну структуру, яка належить до відносин економічної власності та властиві їм закони;
5) господарсько-регулюючу структуру, яка визначає взаємодію елементів господарського механізму та відповідні закони.
Матеріально-речова структура позначає склад і співвідношення елементів продуктивних сил суспільства, розподіл природних, матеріальних, трудових та інших ресурсів за сферами, галузями, економічними та географічними районами. В її межах виявляються технологічні зв'язки між підприємствами, багатогалузевими концернами, галузями, відображається взаємодія між окремими видами ресурсів, між різними компонентами засобів праці (між їх активною і пасивною частинами, між верстатами і різними агрегатами тощо).
Структуру людського фактора як головного елементу продуктивних сил визначають співвідношенням загальноосвітнього і кваліфікаційного рівнів, стану фізичного і психічного здоров'я тощо; структуру науки формує співвідношення фундаментальних і прикладних досліджень та ін.
Техніко-економічна структура виражає співвідношення між такими елементами виробництва, як спеціалізація, кооперування, комбінування, концентрація тощо. Визначальним структуроутворюючим елементом у цій підсистемі є спеціалізація. Важливе значення в такій структурі має співвідношення між основними суспільними формами поділу праці (загальним, частковим і одиничним). Особливо ефективною останнім часом стала подетальна та поопераційна форма одиничного поділу праці на національній та інтернаціональній основі. Наприклад, у будівництві нового пасажирського літака "Аеробус" брали участь 1,4 тис.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Економічна власність та економічні відносини. Економічна структура суспільства.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок