Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Принципи і методи пізнання економічного життя суспільства

Принципи і методи пізнання економічного життя суспільства

Назва:
Принципи і методи пізнання економічного життя суспільства
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,92 KB
Завантажень:
289
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Принципи і методи пізнання економічного життя суспільства
ПРИНЦИПИ І МЕТОДИ ПІЗНАННЯ ЕКОНОМІЧНОГО ЖИТТЯ СУСПІЛЬСТВА
 
Єдність теорії і методу
Зазвичай під методом розуміють систему способів і прийомів пізнання об'єкта, а під теорією — систему по-нять, які відбивають закономірності функціонування і розвитку об'єкта. Методу притаманні аналіз, синтез, де-дукція тощо, а теорії — категорії і закони (в економіці, наприклад, товар, вартість, гроші, ціна та ін.). Проте та-кий підхід фіксує лише зовнішню відмінність методу від теорії, і втрачає з поля зору їхню внутрішню єдність. Адже кожне економічне поняття є не тільки теоретич-ним відображенням дійсності, але й засобом, інструмен-том її пізнання.
Уявимо, що в економіці відбувається падіння, ростуть ціни, безробіття, знижується життєвий рівень населення тощо. Зрозуміти причини такого стану можна, тільки спи-раючись на знання закономірностей функціонування і розвитку економіки (наприклад, взаємозв'язків рівня цін і кількості грошей в обігу, інфляції і безробіття, податко-вої системи і ділової активності, грошових і реальних до-ходів та ін.). Зрозуміло, що інструментом пізнання еко-номічної дійсності тут с самі економічні категорії. Ціна, ливої дії, проте він існує. Вивчені надалі у своїй відносній виокремлемості частини синтезуються, але так, щоб не втрачалася їхня специфіка. Це синтез, що містить аналітичність. У результаті — вихідне ціле, але вже пізнане через взаємодію його частин. Однак таке аналітико-синтетичне вивчення об'єкта не є суто розумовим актом, а має свої підстави в дійсності і відтворює реальну структурно-функціональну відокремленість і об'єднаність час-тин. Якщо розумовий аналіз і синтез не мають реальних аналогів у дійсності, то вони перетворюються на порожні вправи, позбавлені наукового результату і достоїнства істинності. Якщо відокремити з економічної дійсності будь-який товар, наприклад костюм, і здійснити аналітич-ну операцію без синтезу, то можна одержати костюм про-сто як річ, що можна носити, прасувати тощо, але ніяк не можна зрозуміти, чому це не просто костюм, а товар. То-варом річ роблять її мінові відносини з іншими речами. Якщо при відокремленні товару з усієї економічної дійсності випускається з уваги його з'єднуючий, синтетич-ний зв'язок, то губиться і специфіка товару. Аналіз у та-кому випадку призвів би до втрати для свідомості люди-ни суттєвої властивості товару, а не до пізнання цієї влас-тивості.
Єдність аналізу і синтезу необхідна не тільки в тако-му досить складному випадку, який становить пізнання економічних явищ, але навіть у простій аналітичній дії, такій, як розбивання горіха. Хоч у практичній дії горіх не відтворюється знову, а його вміст споживається, у сві-домості людини утримується уявлення про внутрішній вміст горіха разом з його оболонкою. Знання, яке виник-ло в процесі аналізу, є синтетичним за своєю сутністю. Без цього людина взагалі нічого б не навчилася, не змог-ла б набути жодного досвіду. Розколювання горіха пере-творилося б на випадковий акт, у якому взагалі немає ніякою пізнання. Вигляд іншого горіха не вик/пікав би ніяких асоціацій, тому що він не був поєднаний в уявленні з його внутрішнім змістом. Аналіз без синтезу перестав би бути методом пізнання, це було б чисте руйнування. Пізнання ж завжди є творенням знання, і воно синтетично конкретне. Якщо навіть такий примітивний акт аналізу, як розколювання горіха, який, здавалося б, за зовнішньою ви-димістю нічого спільного не має із синтезом, проте при пиль-ному розгляді виявився по суті синтетичним, то в складні-ших актах пізнання єдність аналізу і синтезу є безсумнів-ною. У процесі аналізу і синтезу визначається, що об'єкт розкладається на деякі частини і складається з них. Але це ще не дає знання про те, що собою являє кожна частина, як вона взаємодіє з іншими. Щоб з'ясувати це, необхідно уяви-ти різні частини у відносинах одна з одною, порівняти їх. У процесі порівняння з'ясовується однакове і неоднакове в предметах. Так, порівняння товарів у процесі обміну вияв-ляє їх різні споживчі вартості й однакову вартість.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Принципи і методи пізнання економічного життя суспільства

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок