Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Теорії трансформації економіки та суспільства

Теорії трансформації економіки та суспільства

Назва:
Теорії трансформації економіки та суспільства
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
27,12 KB
Завантажень:
336
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Теорії трансформації економіки та суспільства
Вступ
У середині XX в. відбувся перелом в основних процесах розвитку людства. Завершилася епоха гігантських світових війн і найтяжких криз, кровопролитних революцій і громадянських війн, фашистських диктатур і масових репресій. Нові економічні, соціальні і політичні умови зажадали принципово нових підходів і теорій. Одне за іншим гинуть вчення, що відбивали (подібно сталінському марксизму) закономірності минулого. Одночасно друга половина XX в. породила безліч концепцій, що відбивали трансформації економічних і соціальних структур.
Центром тяжіння цих концепцій стала ідея науково-технічної революції, прийнята економістами обох систем, що зіштовхувалися. Її розвиток відокремив друг від друга три відносно стійкі функціональні структури: 1) індустріальне суспільство початку століття; 2) суспільство масового споживання 60-х рр.; 3) інформаційне суспільство кінця XX в.
Індустріальне суспільство початку століття розвивалося на базі "індустрії димних труб" (велике машинне виробництво) у ході найгострішого соціального конфлікту між найманими робітниками й капіталом. На цьому ступені розвитку економіки й суспільства багатство націй виступає як "величезне скупчення товарів", а сама цей ступінь (як попередній їй ступінь індустріалізації) характеризувався найгострішою конфронтацією класів.
Суспільство масового споживання 50-60-х рр., що вийшло з гігантських військових і цивільних потрясінь початку століття й сформувалося з принципово нових, нукліарних родин (як соціальних і споживчих осередків), виробило нове представлення про багатство націй як потік стійкого споживчого попиту, що забезпечує динамічні ринки збуту. Були знайдені компромісні демократичні форми рішення гострих соціальних і політичних проблем. Це суспільство швидко прогресувало й економічно (завдяки поточно-конвеєрному масовому виробництву раніше невідомих якісних товарів і послуг, доступних для населення), і соціально, переборюючи завдяки масовій зайнятості, високій оплаті праці й системі соціального захисту колишню убогість своїх громадян. Багато його досягнень значно перевершили ідеали соціалістів 20 - 40-х рр.
Нове цивільне суспільство 80 - 90-х рр., що сформувалося в економічно лідируючих країнах із громадян з 12-ю роками навчання в школі і 2-ма класами в коледжі ("Освічене суспільство" - К. Флекснер, США), громадян, що освоювали основи наукових знань й інтелектуальну технологію виробництва ("Суспільство знань" - П.Друкер, США; "Інформаційне суспільство" - А. Тоффлер, США). Головною формою багатства націй стає розвитий інтелектуальний і духовний світ громадян, що забезпечує потік інновацій і ефективність інформаційного виробництва. Закономірності функціонування цього суспільства масової індивідуальності так само сильно відрізняються від закономірностей суспільства масового споживання, як останнє відрізнялося від індустріального.
У яких концепціях адекватно відбилася кожна з цих трьох структур? Це були позитивні результати трьох дуже важких для населення "революційних" перехідних періодів – процесів їхнього глобального становлення (індустріалізація аграрної економіки початку століття, епоха гігантських воєн і революцій 1900-1950 р. й наступне становлення поточно-масового виробництва й споживання, потрясіння 1973-1985 р. і вторгнення інтелектуальних технологій), що також мали своїх теоретиків. Закономірності цих гостроконфліктних процесів становлення нових структур і закономірності їх подальшого стійкого функціонування і розвитку виявилися якісно різні.
Кожна з цих принципово різних (трьох щодо стійких і трьох граничних, змішаних) економічних структур мала свої соціально-економічні відносини, що відображались економічними теоріями й представленнями. Хто і коли "добротніше" проробив цю роботу в другій половині XX в., коли на зміну епосі гігантських війн і революцій прийшла епоха мирного розвитку НТР? Чиї ідеї мали найбільший вплив на суспільство?
1. Теорії глобальної промислової революції та індустріального суспільства
Щоб перемогти стару теорію, не досить піддати, руйнівній критиці її передумови або зібрати нові факти — потрібно запропонувати нову теорію.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: Теорії трансформації економіки та суспільства

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок