Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Кооперативні, акціонерні й орендні підприємства. Кооперативний сектор економіки в Україні. Історій розвитку кооперативів

Кооперативні, акціонерні й орендні підприємства. Кооперативний сектор економіки в Україні. Історій розвитку кооперативів

Назва:
Кооперативні, акціонерні й орендні підприємства. Кооперативний сектор економіки в Україні. Історій розвитку кооперативів
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,91 KB
Завантажень:
42
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Кооперативні, акціонерні й орендні підприємства. Кооперативний сектор економіки в Україні. Історій розвитку кооперативів


Поряд з малими підприємствами важливою формою підприємництва є кооперативні форми господарювання. Слід зауважити, що дана форма підприємницької діяльності в колишньому СРСР тривалий час (аж до другої половини 80-х років) обмежувалася. Вона розвивалася лише у формі колгоспів та споживчої кооперації. Причому колгоспи втратили свою кооперативну суть і фактично перетворилися у державні підприємства.
Чим пояснюється таке ставлення до кооперативів? Щоб відповісти на це запитання, необхідно згадати історію їх розвитку. В перші роки радянської влади кооперації приділялася значна увага. В. І. Ленін у роботах "Чергові завдання Радянської влади", "Про продподаток" указував на необхідність кооперування дрібних товаровиробників. Уже на основі цих робіт у нашій літературі нерідко робилися висновки, що Ленін завжди виступав за широкий розвиток кооперативів. Але це не так. Саме в названих працях були закладені помилкові погляди на кооперацію, від яких Ленін пізніше відмовився, але не відмовилися його послідовники. В цих ленінських працях кооперація розглядалася як державно-капіталістичне підприємство. Головна характерна риса таких кооперативів зводилася до того, що вони підлягали обліку й контролю з боку держави. Тому кооперативи й вважалися перехідною формою від капіталістичних до "послідовно соціалістичних" державних підприємств.
Пізніше в роботі "Про кооперацію" В. І. Ленін визнає помилковість цих положень. Він пише, що треба докорінно змінити наші погляди на соціалізм, що соціалізм - це лад цивілізованих кооператорів. Однак до цього тоді не прислухалися. Більше того, дана стаття була опублікована із застереженням, що в ній викладені думки хворої людини. Тоді рішуче пропагувалася теза, що кооперація - це державне-капіталістичне підприємство, а тому дана форма господарювання поступово згорталася як така, що не відповідає природі соціалістичного ладу. В 1961 р. була ліквідована остання її форма - промислова кооперація.
Таким чином, хибна теорія і хибна практика принесли нашому суспільству чимало шкоди. Потрібно було дуже багато часу, щоб переконатися, що розвиток кооперативних форм господарювання- об'єктивно необхідний, що він органічно притаманний прогресивному економічному розвитку суспільства в сучасних умовах.
Суть кооперативного підприємництва
Сьогодні кооперативне підприємництво розгортається на грунті прийнятих Верховною Радою України законів про підприємницьку діяльність. Виходячи з них, можна дати таке визначення кооперативного підприємства: кооператив є суспільною організацією громадян, які добровільно об'єдналися для спільної господарської та іншої діяльності на основі належного їм на правах власності, орендованого або наданого в безоплатне користування майна, самостійності, самоврядування і самофінансування, а також матеріальної заінтересованості членів кооперативу та якнайповнішого поєднання їхніх інтересів з інтересами колективу і суспільства.
З цього визначення видно, що майно кооперативу може формуватися за рахунок:
а) грошових або матеріальних внесків членів кооперативу;
б) доходів від виробничої діяльності;
в) продажу акцій;
г) переданого в безкоштовне користування державного майна;
д) оренди обладнання державних підприємств.
За рахунок цих джерел формується майновий фонд членів кооперативу, який включає вартість основних виробничих і оборотних фондів, цінні папери, акції, грошові кошти й відповідну частку в матеріальних цінностях інших підприємств і організацій. Члену кооперативу щорічно нараховується частина прибутку залежно від частки у пайовому фонді. Ці відносини регулюються статутом кооперативу.
Пай є власністю членів кооперативного підприємства. Але право розпоряджатися своїм паєм за власним розсудом їм надається лише після припинення членства в кооперативі. При цьому пай може бути виданий натурою, грошима або цінними паперами.
Велике значення в сучасних умовах має передбачений законодавством так званий явочно-нормативний порядок створення кооперативів, за якого непотрібно отримувати дозвіл державних, господарських або інших органів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Кооперативні, акціонерні й орендні підприємства. Кооперативний сектор економіки в Україні. Історій розвитку кооперативів

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок