Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Кругооборот та оборот капіталу

Кругооборот та оборот капіталу

Назва:
Кругооборот та оборот капіталу
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,89 KB
Завантажень:
128
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Кругооборот та оборот капіталу
План
1. Капітальні блага. 
2. Постійний та змінний капітали. 
3. Зношування основних виробничих фондів. 
4. Кругооборот капіталу. 
5. Оборот капіталу. 
6. Література
Капітальні блага.
Представники різних напрямів і шкіл економічної теорії відповідно до розуміння сутності капіталу поділяли його на певні складові та елементи. У сучасній західній економічній літературі поширена категорія "капітальні блага", серед яких виокремлюють різні складові. Капітальні блага — різноманітні матеріально-речові елементи продуктивного капіталу, до яких належать верстати, машини, устаткування, будівлі, споруди, сировина, напівфабрикати, інструменти, допоміжні матеріали та інші елементи засобів виробництва, які використовують для виробництва інших товарів, тобто застосовують продуктивно.
На противагу їм товари особистого споживання використовують непродуктивно, тому їх називають споживчими благами.
Капітальні блага поділяють на товари тривалого (верстати, машини, будівлі тощо) і нетривалого (сировина, електроенергія, напівфабрикати) користування, у марксистській теорії — поділ на основний та оборотний капітали. Критерієм поділу на капітальні блага тривалого і нетривалого користування є довговічність речей, їх фізична нерухомість або рухомість; на основний та оборотний капітали — спосіб перенесення вартості цих речових елементів капіталу на новостворений продукт. До оборотного капіталу належать ті засоби виробництва, які переносять свою вартість повністю і відразу.
Термін "капітальні блага" хибний тому, що матеріально-речові елементи продуктивного капіталу охарактеризовано назвою, що позначає їх соціальну форму — блага, пов'язані з капіталом. Унаслідок цього засоби виробництва неправомірно ототожнюються з капіталом, речовий зміст — з їх суспільною формою.
Постійний та змінний капітали.
Постійний капітал існує у формі різноманітних засобів виробництва (верстати, машини, устаткування, виробничі будівлі, споруди, сировина, паливо тощо), вартість яких конкретною працею робітника переноситься на новостворений продукт.
Постійний капітал — частина фізичного капіталу, яка бере участь у процесі праці своїм речовим змістом, є при цьому фактором виробництва, але не залучається до процесу збільшення вартостей, не змінює величини своєї вартості і відповідно не створює додаткової вартості, а переноситься конкретною працею на новостворений продукт у формі амортизації.
Інша частина затрат капіталу, яка авансується на придбання робочої сили, у процесі виробництва змінює свою вартість, тобто не тільки відтворює свій власний еквівалент, а й створює надлишок.
Західні та деякі вітчизняні економісти стверджують, що вартість і додаткову вартість формує не тільки робоча сила (праця як окремий фактор виробництва), а й постійний капітал. Насправді єдиним джерелом вартості є праця у її різновидах. Але натепер ні змінний, ні постійний капітали, будучи відокремленими один від одного, неспроможні створювати вартість і додаткову вартість. При їх взаємодії виникає нова продуктивна сила (синергічний ефект), а головну роль у її створенні відіграє праця, оскільки саме вона надає руху засобам виробництва. Тому основну частину додаткової вартості повинні привласнювати безпосередні працівники, у тому числі зайняті управлінською працею, а власники засобів виробництва теж мають право на привласнення незначної частини додаткової вартості.
Змінний капітал — частина капіталу, авансована на придбання робочої сили, яка змінює свою вартість у процесі виробництва, тобто не тільки відтворює власний еквівалент, а й створює своєю працею завдяки синергічному ефекту додаткову вартість.
К. Маркс уперше поділив капітал на постійний (с) і змінний (V). Змінний капітал у вигляді номінальної заробітної плати належить до поточних затрат виробництва капіталіста.
Більшу частину додаткової вартості за сучасних умов у розвинутих країнах привласнює переважно власник капіталу, частину вилучає держава через механізм оподаткування, а незначну частку привласнюють високооплачувані наймані працівники, які стали частковими співвласниками об'єктів власності.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: Кругооборот та оборот капіталу

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок