Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Людський капітал як ресурс економічного та соціального розвитку

Людський капітал як ресурс економічного та соціального розвитку

Назва:
Людський капітал як ресурс економічного та соціального розвитку
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,64 KB
Завантажень:
474
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Людський капітал як ресурс економічного та соціального розвитку
План
Вступ
В економічній теорії існують концепції капіталу, згідно з якими поняття «капітал» позбавлене соціально-економічного та історичного змісту. У цих концепціях капіталом вважається все, що приносить доходи, а доходами вважаються не тільки заробітна плата, прибуток, позичковий відсоток, дивіденд, рента, пенсії, допомога безробітним тощо, а й різноманітні послуги, надані через усі форми (речового й неречового) багатства. Такий підхід втілено в «монетарній» і «речовій» концепціях капіталу, а також у концепції «людського капіталу».
1. Розвиток концепції людського капіталу
Теорія людського капіталу досліджує залежність доходів працівника, підприємства, суспільства від знань, навичок та природних здібностей людей. Принципові ідеї такої залежності висловив ще А. Сміт. Передвісником цієї теорії стали наукові праці видатного радянського вченого-економіста академіка С.Г. Струміліна, який теоретично обґрунтував значення для народного господарства розвитку освіти і одним з перших спробував дати кількісну оцінку впливу освіти на ефективність праці і виробництва. Бурхливого розвитку теорія людського капіталу набула в другій половині нашого століття завдяки роботам американських вчених Г. Беккера, Я. Мінсера, Т. Шульца та інших. Офіційною датою народження цієї теорії традиційно вважається жовтень 1962 p., коли була опублікована серія статей, присвячених виключно проблемі людського капіталу. Однак за цей недовгий час нова теорія здобула багато прихильників і загальне наукове визнання. Підтвердженням цього стало присудження в 1992 p. Нобелівської премії в галузі економіки професору Чиказького університету (США) Г. С. Беккеру за значний внесок у розробку і популяризацію ідей теорії людського капіталу.
З позицій теорії людського капіталу доходи людей є закономірним підсумком раніше прийнятих рішень. Тобто людина, приймаючи те чи інше рішення, може безпосередньо впливати на розмір своїх майбутніх доходів. Можна значно підвищити майбутні доходи, вкладаючи кошти у свою освіту і професійну підготовку, здоров'я, культуру, збільшуючи тим самим свій власний (приватний) людський капітал.
Слід зазначити, що серед вчених немає єдиного підходу до визначення змісту цієї форми капіталу і, відповідно, єдиної точки зору щодо шляхів його формування. Наприклад, Т. Шульц зводить людський капітал до розвитку знань і здібностей, які людям надає "шкільна освіта, навчання на робочому місці, зміцнення здоров'я і зростаючий запас економічної інформації"'. Г. Беккер дає інше визначення цього поняття: "людський капітал формується за рахунок інвестицій в людину, серед яких можна назвати навчання, підготовку на виробництві, витрати на охорону здоров'я, міграцію і пошуки інформації про ціни та доходи".
Теорія людського капіталу виникла на основі попереднього розвитку економічної науки. Передусім вона пов'язана з розвитком концепції капіталу. Ще за часів зародження капіталістичних відносин у роботах класиків політичної економії при визначенні змісту поняття "капітал" зустрічаються спроби віднести до нього саму людину або її здібності. В. Петті першим висловив ідею про те, що люди з їхніми виробничими здібностями являють собою багатство. На його погляд "вбачається розумним те, що ми звемо багатством, майном чи запасом країни і що є результатом попередньої чи минулої праці не вважати чимось відмінним від живих діючих сил, а оцінювати однаково.
А. Сміт, визначаючи суть основного капіталу суспільства, відзначав, що він на рівних складається не лише із машин, споруд та землі, але також із набутих корисних здібностей всіх громадян чи членів суспільства.
Для західної економічної науки XIX — початку XX ст. вже досить характерними стають спроби вчених трактувати людину або її знання і здібності до праці як капітал. В цей час виділились два основних підходи до визначення зв'язку людини, її знань і здібностей з капіталом.
Теорія капіталу І. Фішера стала основою для виникнення різноманітних альтернативних концепцій людського капіталу.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Людський капітал як ресурс економічного та соціального розвитку

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок