Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Ціни, механізм ціноутворення і теорії цін

Ціни, механізм ціноутворення і теорії цін

Назва:
Ціни, механізм ціноутворення і теорії цін
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,17 KB
Завантажень:
540
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
Ціни, механізм ціноутворення і теорії цін
План
1. Сутність ціни. 
2. Теорія ціни. 
3. Функції та види ціни. 
4. Механізм ціноутворення. 
5. Література
Сутність ціни.
Найпростіше перше визначення ціни дав К. Маркс: ціна — це грошовий вираз вартості товару. Більшість економістів зазначають, що таке визначення надто загальне, невичерпне і не відображає складний процес формування ціни1. Ю. Пал кін вважає, що ціна є "грошовим виразом вартості товару лише у тому разі, коли існує рівновага між попитом і пропозицією", і пропонує універсальніше визначення: "ціна — це грошова сума, яку одержують за конкретний товар"2. У навчальному посібнику "Ринкова економіка" виокремлено кількісний та якісний аспекти ціни: кількісний охарактеризовано як грошовий вираз вартості товару, а якісний — як "форму виразу економічних (мінових) відносин людей в умовах товарної економіки". Англійські вчені визначають ціну як те, "... від чого необхідно відмовитись, для того, щоб придбати це благо або послугу"4.
Проте виокремлення кількісної та якісної сторін ціни не наближує характеристику цієї категорії до реалій сучасності, які істотно змінились. У "Капіталі", як відомо, теоретично відображено розвиток економічної системи капіталізму на нижчій стадії її еволюції. Визначення ціни як грошового виразу вартості характеризує той період розвитку товарно-грошових відносин, коли товари продавались за вартістю, тобто період простого товарного виробництва.
Крім того, розмежування кількісної та якісної сторін ціни хоча й доречне, але зроблене невивірено. Основою такого розмежування може бути кількісний або якісний аспект вартості. Тому в ціні може відображатись відповідно як кількісний, так і якісний аспекти вартості. Якщо дотримуватися такої логіки, то в кількісному аспекті ціна — це не просто грошовий вираз вартості товару, а грошовий вираз величини втіленої у товарі суспільно необхідної праці товаровиробника. В якісному аспекті ціна є формою вияву економічних відносин між товаровиробниками, але не лише мінових, як стверджує Г. Башнянін та інші автори навчального посібника, а й техніко-економічних, тобто відносин між людьми у процесі спеціалізації, кооперації, комбінування виробництва тощо при виготовленні товарів (особливо складних) та організаційно-економічних і відносин економічної власності, що виникають між товаровиробниками при обміні товарами.
Не можуть слугувати конструктивною методологічною основою для вирішення проблеми міркування окремих авторів про абстрактний характер, неповноту тощо Марксового визначення ціни, оскільки ці вчені не пропонують шляхів усунення таких недоліків. Не вирішує проблему визначення ціни як грошової суми, яку одержують за конкретний товар (за Ю. Палкіним). У ньому сутність ціни фіксується поверхово, без з'ясування жодного взаємозв'язку з вартістю та її трансформованими формами, без використання принципу історизму. Доречним при визначенні ціни відповідно до сучасних реалій буде з'ясування якісно нових форм трансформації вартості на всіх етапах еволюції економічної системи капіталізму.
Визначення ціни як грошового виразу вартості також відображає певною мірою типові реалії процесу первісного нагромадження капіталу, оскільки умови виробництва в різних галузях були приблизно однаковими (через низький рівень техніки).
За капіталістичного способу виробництва багато індивідуальних вартостей перетворюються на єдину суспільну або ринкову вартість (унаслідок внутрігалузевої конкуренції), а вона — на ціну виробництва (внаслідок міжгалузевої конкуренції).
За простого товарного виробництва основою товарних цін були тільки суспільно необхідні витрати виробництва:
W = c + v+ m,
де W — вартість товару; с — постійний капітал (витрати підприємця на придбання засобів виробництва); v — змінний капітал (витрати власника на відтворення робочої сили); m — додатковий продукт (за капіталізму він існуватиме у формі додаткової вартості).
За капіталістичного товарного виробництва основою товарних цін є не тільки суспільно необхідні витрати виробництва, а й співвідношення між попитом і пропозицією:
Цв = c + v + p,
де Цв — ціна виробництва; с — постійний капітал; v — змінний капітал; р — прибуток.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 Реферат на тему: Ціни, механізм ціноутворення і теорії цін

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок