Головна Головна -> Реферати українською -> Економічні теми -> Глобалізація та національне питання

Глобалізація та національне питання

Назва:
Глобалізація та національне питання
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,99 KB
Завантажень:
193
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Глобалізація та національне питання


Дослідники міжнародних відносин зазначають, що розвиток національної держави у наш час можливий у двох основних напрямах: шляхом поступової інтеграції до глобалізованої світової економічної системи або проведення ізоляційної зовнішньої політики. У зв'язку з цим актуальним залишається аналіз питання про взаємодію і взаємозалежність глобалізації та національної ідентичності, що є метою нашого дослідження.
Слід зауважити, що ця тема достатньо вивчалась у минулому, але сучасність висуває нові виклики, які вимагають вирішення у науковому і практичному відношенні. Саме тому українські та закордонні вчені приділяють зазначеній проблемі багато уваги (Бек У. [1], Білорус О.Г. і Лук'янченко Д.Г. [2], Уткін А.І. [5], Циганков П.А. [6], Хелд Д. [4] та інші).
Глобалізацію можна визначити як «процес (або сукупність процесів), який втілює в собі трансформацію просторової організації соціальних відносин і взаємодій, що вимірюється за допомогою таких показників, як їх інтенсивність, швидкість і вплив, та спричиняє міжконтинентальні або міжрегіональні потоки й структури активності, взаємодій і проявів влади» [4, с. 19].
Глобалізація - це динамічний процес, який розвивається з певним прискоренням, іноді - з уповільненням. Тому її неможна розглядати у статиці -вона на кожному етапі має свої особливості.
В епоху глобалізації, з одного боку, на повсякденну діяльність людей усе більше впливають події, які відбуваються в інших частинах світу, а з іншого - дії певних спільнот можуть мати важливі глобальні наслідки. Все це стимулює пошук нової соціально-політичної парадигми, адекватної змінам, що відбуваються у світі. 
За нових умов зі зростанням крупного міжнародного бізнесу, впливових неурядових організацій певна держава де-факто втрачає монополію на реалізацію владних функцій і вплив на ситуацію у світі. Уже зараз такі компанії, як «Майкрософт», «Боінг», «Дженерал Моторс» тощо, і громадські організації, як «Грінпіс», «Червоний Хрест» та інші, мають більше можливостей для впливу на світові процеси, ніж деякі держави.
У зв'язку з цим зростає значущість фактора компетентності державного керівництва. Негативні наслідки глобалізації можна подолати за допомогою підвищення ефективності управління, посилення фінансової, банківської системи і системи правосуддя, подолання корупції.
Інтенсифікація процесів глобалізації сприяє поширенню функцій та сфер відповідальності національної держави, з одного боку, й ерозії її здатності ефективно відповідати на виклики сучасності, з іншого. Товари, капітали, люди, знання, зброя, наркотики легше перетинають державно-територіальні кордони, які стають прозорішими. Транснаціональні мережі, міжрегіональні та інші соціальні рухи та стосунки охоплюють майже всі сфери життєдіяльності людства.
Сьогодні у світі існує три групи країн. До першої належать держави так званого «золотого мільярду» - розвинуті країни з постіндустріальною економікою. Другу групу формують держави з індустріальною економікою та країни, що тільки стали на шлях індустріального розвитку. «А третя група держав з населенням майже в 1 мільярд осіб на підставі вкрай низького рівня розвитку економіки ще не вписались у міжнародний розподіл праці» [3, с. 14]. При цьому слід зазначити, що останні дві групи утворюють «периферію» глобалізованої економіки.
Між вказаними групами країн існують серйозні протиріччя, які мають тенденцію до загострення. Причина цього полягає у моделі глобалізації, за  якою країни, що складають «периферію» повинні забезпечити процвітання «золотого мільярду», стати ринками збуту, постачальниками сировини, енергоносіїв, дешевої робочої сили. Територія цих держав стає місцем розташування, насамперед, «брудних» виробництв. 
Можна говорити також про виникнення феномену «глобальної культури» або «макдональдизації», до якої слід додати і розповсюдження по всьому світу стандартизованої їжі, одягу, музики та інше.
Оскільки глобальна культура може утворювати нові культурні цінності або змінювати існуючі, вона може сприяти зникненню національно-культурних ідентичностей різних народів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Глобалізація та національне питання

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок